Aktualizacje w Google

Pozycjonowanie googleJakiś czas temu słyszeliśmy o uaktualnieniu algorytmów Panda, a także Pingwin. Rezultatem zmian była degradacja stron, które zajmowały się pozycjonowaniem w sprzeczności z zasadami Google oraz wymierzanie kar stronom z treściami o słabej jakości. Konsekwencje poniosły także portale z nielegalnymi plikami. Poprzez zmiany w Pirate 2.0 Google dało jasno do zrozumienia, iż nie ulegnie piratom internetowym.

Zadaniem algorytmu Pirate, który został stworzony w 2012 roku jest obniżenie pozycji portali, które rozpowszechniają nielegalne pliki, w wynikach wyszukiwania w przeglądarce. Przede wszystkim celem są tu pliki zawierające nielegalnie udostępniane filmy, muzykę czy też oprogramowanie. Co więcej, algorytm stał się również zagrożeniem dla takich stron jak chociażby Torrenty i innych, które linkują do takich właśnie plików. Komu aktualizacja Pirata przyniosła korzyści? To przede wszystkim właściciele praw autorskich są w największym stopniu zadowoleni z wprowadzonych zmian, ponieważ dzięki nim są w stanie zgłaszać te serwisy, na których znajdują się nielegalne pliki. Piratealgorytm poddaje zgłoszenie analizie i decyduje o wykasowaniu określonego adresu URL albo o jego pozostawieniu. Ważne jest na przykład to jak często pojawiają się zgłoszenia. Jeżeli jest to stosunkowo duża liczba zgłoszeń stron konkretnej witryny, jednak w porównaniu do ilości wszystkich podstron, które są zaindeksowane jest to mała liczba, strony nie usuwa się w całości.

Aktualizacja algorytmu skutkuje jego wyczuleniem, przez co nawet niewielka liczba zgłoszeń jest w stanie doprowadzić do nałożenia kary na witrynę. Wszystkie te możliwości są przez użytkowników chętnie wykorzystywane, co wynika z Raportu przejrzystości. Dziesiątki milionów adresów URL, a także tysiące domen, które zgłaszane są każdego tygodnia do wykasowania są na to najlepszym dowodem. Reakcje na aktualizacje w polskim Internecie Jednym ze skutków zmian w wprowadzonych przez Google jest marginalizacja takich serwisów jak chomikuj.pl oraz jemu podobnych. Dokładnie analizowane są również używane przez użytkowników frazy „za darmo” czy „pobierz”. Pirate 2.0 nie może powstrzymać działań piratów internetowych, którzy z pewnością wkrótce odpowiedzą na zmiany w Google.

Powiązane artykuły