Działania Google wymierzone w giełdę linków ProLink.pl

prolinkW dniu wczorajszym wszyscy korzystający z giełdy zakupu linków, tak wydawcy jak i kupujący, zostali poinformowani przez Google o niezgodności ich działań z regulaminem wyszukiwarki. Ta masowa akcja spowodowała zawieszenie działalności giełdy ProLink, należącej do LeadBullet S.A. Działająca od 2011 r. giełda zajmowała się kupnem i sprzedażą linków tekstowych. System ten nie tylko pomagał w pozycjonowaniu ale także monetyzował ruch wydawcom stron internetowych. W systemie aktywnych było 2350 stron jak blogi czy serwisy informacyjne, na których wydawcy udostępniali boksy reklamowe (linki tekstowe) i zarabiali w ten sposób. Było to miejsce gdzie porozumieć się mogli wydawcy i chętni aby zapłacić za umieszczanie linków na stronach w celu osiągnięcia wyższej pozycji w wyszukiwarce. Nie jest to jednak zgodne z regulaminem Google, gdyż kupowanie i sprzedawanie linków służy zmianie rankingu wyszukiwania. Linki wyświetlane przez platformę ProLink to linki pozycjonujące, a z usług systemu korzystało ponad 450 firm, które zajmują się właśnie pozycjonowaniem.

algorytm googleKarolina Kruszyńska, która odpowiada w Google za walkę ze spamem podała na Twitterze informację o działaniach polskiego Google, co zostało wkrótce potwierdzone przez ProLink. Już po raz trzeci w przeciągu tego roku firma Google wymierza swoje działania w polski rynek internetowy i nadaje kary.

Już w lutym 2014 roku Google usunęło około 50% stron internetowych naruszających regulamin poprzez publikację linków oddziaływujących na ranking wyszukiwania. Powtórzyło się to również w lipcu tego samego roku. Działania te były skierowane przeciw systemom wymiany linków, ale odbywało się to stronach o niezbyt wysokiej jakości i miało charakter spamu czy też automatycznie generowanych treści. Trzecie podejście to już jednak działania wymierzone w tradycyjne serwisy internetowe jedynie emitujące sprzedane linki. Informacje od Google dostali wydawcy wyświetlanych linków i kupujący linki, co oznacza, że Google nie akceptuje żadnych z tych działań.

Powiązane artykuły