Nowoczesny dom powinien być solidny, wytrzymały, a także zbudowany tak, by zużycie energii ze źródeł konwencjonalnych było możliwie jak najniższe. Dlatego ważne jest zaplanowanie odpowiedniego systemu grzewczego, który pozwoli na uzyskanie i utrzymanie pożądanych warunków termicznych w obiekcie. Jednakże wpływ na komfort termiczny ma nie tylko źródło ciepła czy grzejniki lub ogrzewanie podłogowe, ale też i to, z jakich materiałów zbudowany jest obiekt. Sprawdź, dlaczego istotna jest akumulacyjność cieplna materiałów murowych.

Czym jest pojemność, bezwładność oraz akumulacja cieplna?

Definicja pojemności cieplnej stanowi, że pod tym pojęciem kryje się cecha materiałowa wskazującą, na to ile ciepła materiał (np. materiał ścienny) może pobrać z otoczenia oraz zakumulować (zgromadzić i przechować). Akumulacyjność cieplna jest więc pojęciem bezpośrednio związanym z pojemnością ciepną i oznacza zdolność materiałów do magazynowania w sobie ciepła. Jest to parametr szczególnie istotny w kontekście materiałów

wykorzystywanych do wznoszenia przegród w budynku – zdolność ścian do gromadzenia ciepła może mieć istotny wpływ na poziom energooszczędności obiektu.

Trzecim pojęciem związanym z pojemnością cieplną oraz akumulacyjnością cieplną jest -bezwładność. Bezwładność cieplna budynku ma wpływ na tempo zajścia zmian temperatury we wnętrzach pod wpływem zmian temperatury otoczenia. Przyjmuje się zasadniczo, że im wyższa będzie akumulacyjność cieplna ścian, tym większa będzie również bezwładność cieplna obiektu. Budynki mające wysoką bezwładność cieplną utrzymują bardziej stałą temperaturę, na skutek zjawiska magazynowania ciepła. Są to jednocześnie obiekty wymagające dłuższego czasu nagrzewania. Obiekty masywne o wysokiej bezwładności rekomenduje się jako konstrukcje przeznaczone do stałego pobytu ludzi. Budynki o niskiej bezwładności cieplnej nie magazynują dużo ciepła w swoich wnętrzach i szybko się wychładzają, ale z uwagi na swoją lekką konstrukcję również szybciej się nagrzewają, dlatego ten typ konstrukcji jest rekomendowany dla obiektów przeznaczonych na czasowy pobyt ludzi (np. domki letniskowe).

 

Akumulacja cieplna – wpływ

Akumulacja ciepła w przegrodzie za pośrednictwem materiałów murowych zapewnia stabilność cieplną, co przekłada się na utrzymanie względnie stałej, pożądanej temperatury wewnątrz pomieszczeń, bez względu na wahania temperatur na zewnątrz. To szczególnie istotne w okresie występowania niskich temperatur. Jednakże akumulacyjność materiałów ściennych, to korzystana cecha również w lecie. Obiekty, których ściany wzniesione są z materiałów o wysokiej akumulacyjności wolniej się nagrzewają, tym samym pozwalając na zachowanie chłodniejszej temperatury wewnątrz obiektów.

Jakie materiały murowe zapewniają wysoki poziom akumulacji cieplnej?

Najwyższą akumulacyjnością cieplną charakteryzują się ściany wymurowane z materiałów o wysokiej gęstości objętościowej. Mogą być one wznoszone np. z bloczków silikatowych z Systemu Budowy H+H, które dzięki swojej wysokiej masie objętościowej mają zdolność do gromadzenia energii cieplnej i oddawania jej do pomieszczeń przy okresowych spadkach temperatury. Silikaty są materiałem, który w dużym stopniu wspiera utrzymanie stabilności temperaturowej we wnętrzach, tym samym pozwalając utrzymać komfort termiczny obiektów.

Kategorie: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *