Wiele osób myśli, że garaż to jedynie dom dla samochodu. Nie możemy jednak zapominać o sprzętach ogrodniczych czy rowerach. Jak zatem sprawić, aby jedno miejsce pełniło kilka użytecznych funkcji.

Każdy dom powinien być wyposażony w solidny garaż. Miejsce na samochód to oczywistość, powinniśmy jednak zagospodarować miejsce dla akcesoriów, opon środków czyszczących czy olejów. Cała masa panów nie wyobraża sobie własnego domu bez garażu, w którym może oddać się magii majsterkowania. Ulokowanie blisko ogrodu sprawia, że garaż jest naturalnym składzikiem dla ogrodowego węża, kosiarki czy innych koniecznych narzędzi. Przy odrobienie pracy znajdziemy także odpowiednio dużo miejsca dla skuterów czy rowerów. Jak zatem praktycznie urządzić garaż?

Odpowiednie miejsce

O dobrym zagospodarowaniu garażu w dużej mierze decydują wymiary samochodu. Minimalne wymiary określone przez przepisy wynoszą 2,7 × 5,5 m. Niestety takie pomieszczenie nie zapewni nam dodatkowej przestrzeni na inne rzeczy. Dodatkowo osoby niepełnosprawne mogą mieć problem z bezpiecznym opuszczeniem samochodu, gdyż dla takich ludzi minimalna szerokość wynosi około 3,4 m. Przy szerokości 5 m będziemy mogli pozwolić sobie na pozostawienie narzędzi ogrodowych czy rowerów po jednej ze stron. Kiedy zdecydujemy się na szerokość 7 m, z tyłu garażu znajdzie się miejsce na niewielki garaż.

Podczas planowania garażu musimy wziąć pod uwagę potencjalną zmianę samochodu na większy. Wymiary 4,0 × 1,7 m w pełni starczają na nieduży samochód, kiedy jednak mamy do czynienia z autem rodzinnym potrzebować będziemy pomieszczenia o 4,8 × 1,8 m. Nie możemy jednak zapomnieć, że obecnie samochody są trochę wyższe, dlatego wysokość 2,2 m może nie starczyć na zagospodarowanie przestrzeni pod sufitem. Znacznie częściej możemy spotkać garaże z dołączonymi pomieszczeniami gospodarczymi zaraz obok, wtedy jednak warto wykorzystać sufit i ściany jako wieszak dla naszych sprzętów.

Dobra brama

Funkcjonalność garażu jest w pełni zależna od wielkości czy rodzaju, a także od sposobu jej otwierania. Bramy rozwieralne nie zabierają nam przestrzeni w środku, jednak wygoda ich otwierania nie jest największa. Z kolei rozwiązania segmentowe czy uchylne są bardzo łatwe w obsłudze, jednak podczas chowania się zaraz pod sufitem zabierają trochę miejsca. Kiedy mamy do czynienia z garażem przeznaczonym dla dwóch aut warto postawić na bramę o szerokości 4,5-5,0 m. Dzięki takiemu rozwiązanie nie będziemy musieli zaprzątać sobie głowy słupkiem rozdzielającym. W przypadku kiedy zdecydujemy się na dwie bramy o szerokości około 2,5 m będziemy musieli liczyć się z większymi kosztami, jednak zyskamy odrobinę przestrzeni. Dla osób, które planują zakup drugiego samochodu a obecnie posiadają jedynie jeden zaleca się korzystanie z jednego wjazdu. Po drugiej stronie możemy zagospodarować przestrzeń dla rowerów czy innych sprzętów.

Odpowiednie zagospodarowanie garażu to nie taka prosta sprawa, jednak przy odrobienie pracy oraz chłodnym przemyśleniu całego projektu na pewno uzyskamy taki efekt, jakiego oczekujemy.

Autor: magazyn-motoryzacyjny.pl

Kategorie: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *