Jesteś może budowlańcem? A może krawcem? Planujesz budowę domu lub zmianę wystroju wnętrza? Na pewno ważne będzie, jaką ilość danego materiału potrzebujesz zamówić, nie ważne czy mówimy o nowych firankach czy dachówkach. Posiadając tą wiedzę jesteś w stanie negocjować cenę przy większej ilości zamawianego towaru.
Jednak, żeby to osiągnąć, musisz wiedzieć jakimi jednostkami miary posługują się sprzedawcy, ponieważ nie zawsze jest to ta sama jednostka o której myślisz, a pomyłka może cię sporo kosztować.
Należy bacznie zwracać uwagę na sposób wyceny towaru. Widząc większą cenę myślimy zawsze o większych kosztach, a to nie koniecznie musi być prawda. Zapytacie skąd rozbieżność? A stąd, że mogą być zastosowane dwa różne określenia odnoszące się do sprzedawanej ilości. Mówimy tu o metrze bieżącym i metrze kwadratowym, nie jest to to samo, a łatwo o pomyłkę. Metr kwadratowy jest rzadziej stosowany i pojawia się przeważnie, jeżeli sprzedający chce przykuć naszą uwagę ceną jednostkową.
Czym więc jest metr bieżący?
Jest oczywiście jednostką miary używaną do określenia długości, a inne wymiary nie mają tu większego znaczenia. Pomimo że używa się go do odmierzania przedmiotów wielowymiarowych to długość pokazuje faktyczne zapotrzebowanie na dany materiał. Metr bieżący służy do zmierzenia ilości danego materiału jaka zmieści się na długości jednego metra. Najlepszym przykładem są wszelkiego rodzaju tkaniny. Jeżeli bela materiału ma szerokości np. dwóch metrów i odmierzymy z niej metr bieżący, to otrzymamy kawałek materiału o szerokości dwóch metrów i długości jednego.
Jak metr bieżący ma się do metra kwadratowego?
W powyższym przykładzie z tkaniną wyrazie widać, że jeden metr bieżący tkaniny składa się dwóch metrów kwadratowych (pamiętamy z lekcji matematyki, że metr kwadratowy to kwadrat o boku jednego metra). Czyli jasno z tego wynika, że metr bieżący nie jest miarą powierzchni i może pomieści wiele metrów kwadratowych, ponieważ szerokość materiału może być dowolna.
Dlatego też należy zwracać uwagę podczas zakupów czy podana cena dotyczy metra bieżącego (co wydaje się logiczne) czy metra kwadratowego (co przyciąga wzrok). I raczej unikajmy sklepów, które podają ceny np. za tkaninę z roli w metrach kwadratowych, nie jest to uczciwa praktyka.