Odpowiednia temperatura wody w akwarium to kluczowy element, jeżeli zależy nam na hodowli ryb, czy uprawie roślin wodnych. Tak naprawdę odpowiednia temperatura wody to aspekt ważniejszy, niż wiele innych czynników w trakcie hodowli ryb, jak na przykład zastosowanie odpowiednich gatunków roślin. Co warto wiedzieć o wodzie w akwarium? W jaki sposób dobrać optymalną temperaturę?

Dlaczego odpowiednia temperatury wody jest ważna w akwarium?

Dobranie odpowiedniej temperatury wody w akwarium pozwala na zachowanie zdrowia i życia ryb. Poszczególne gatunki cechują się różną tolerancją, jeżeli weźmiemy pod uwagę ten czynnik. Zbyt wysoka temperatura może zakończyć się dla żyjących w wodzie organizmów tragicznie. W jaki sposób można poznać to, iż woda w akwarium jest zbyt wysoka? Najczęściej w wyniku pobudzenia układu krążenia organizmy wodne zaczynają być agresywne. Układ krążenia ryb ulega wówczas uszkodzeniu, przez co ryby zatruwają się i zdychają. W gorącej wodzie jest znacznie mniej tlenu, dlatego wszelkie organizmy nie są w stanie przeżyć w takim środowisku. Można więc wysnuć wniosek, iż ryby znacznie lepiej radzą sobie w zimnej wodzie, niż w zbyt ciepłej. Oprócz temperatury ważne jest zachowanie odpowiedniej czystości wody. Wiele gatunków ryb jest wrażliwa na jej twardość. Zimna woda może jednak powodować wśród ryb apatię oraz powstawanie chorób pasożytniczych.

Ryby w akwarium a temperatura wody

Ryby w akwarium zasadniczo dzieli się na dwa rodzaje, czyli na ryby tropikalne i zimnowodne. W przypadku tych drugich możemy dostrzec, iż doskonale radzą sobie w wodzie o temperaturze pokojowej. Wśród ryb tego typu wymienić można złote rybki i poszczególne odmiany. W przypadku ryb tropikalnych optymalna temperatura wody plasuje się na poziomie 21-24 stopni C. W grupie tej wymienia się takie gatunki ryb jak danio, brzanki, mieczyki, gupiki, czy molinezje. Hodowcy tych ryb powinni pamiętać o zastosowaniu grzałki. Chociaż nie korzysta się z niej regularnie, może się stać przydatna zwłaszcza zimą. W przypadku najbardziej ciepłolubnych gatunków ryb, które preferują temperatury wody o wartości nawet 30 stopni C, wymienić można amekę, tęczanki, skalary, dyskowce, motylowce oraz podskoczki.

Jak wybrać odpowiednią grzałkę do akwarium?

Wybór grzałki nie należy do prostych spraw, jeżeli jesteśmy na początku naszej przygody z hodowlą ryb. Sprzęt służący do ogrzewania dobiera się zasadniczo do pojemności zbiornika naszego akwarium. Warto skorzystać z zasady mówiącej o tym, iż na jeden litr wody wartość urządzenia grzewczego powinna wynosić 1 W. Oznacza to, że akwarium o pojemności 25 l powinno mieć grzałkę o wartości 25 W. Najczęściej wybierane są modele z termostatem, które umożliwiają kontrolowanie stałości temperatury w naszym akwarium. Tak naprawdę wygląd urządzenia jest już kwestią indywidualną. Na rynku dostępne są designerskie warianty, a także nieco bardziej proste. Liczy się tutaj jednak przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie ryb, dlatego wygląd powinien pełnić funkcję drugorzędną.

termometr akwariowy

Podmiana temperatury- O czym warto pamiętać?

W trakcie podmian wody najlepiej wykorzystywać odstaną wodę, co pozwoli na ulotnienie się chloru, który może być szkodliwy dla naszych ryb. Przy okazji nasza naszykowana wcześniej woda zyska temperaturą pokojową, a więc będzie bezpieczna dla naszych gatunków ryb. Takie postępowanie pozwoli na zminimalizowanie różnicy temperatur w przypadku wody, dlatego nasze ryby bez wątpienia przeżyją mniejszy szok, niż wrzucenie ich do zimnej, świeżej, chlorowanej wody, która może zagrażać ich zdrowiu, a nawet życiu. Oczywiście należy pamiętać także o własnym bezpieczeństwie. W trakcie czyszczenia akwarium grzałka powinna być odłączona od prądu, aby zniwelować ryzyko porażenia prądem.

Jak widać, temperatura w akwarium ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia i życia ryb. Nawet najmniejsze niedopilnowanie może zakończyć się dla naszych gatunków tragicznie. Podczas podmian wody oraz w trakcie hodowli warto więc być ostrożnym, dobierając optymalną temperaturę do rodzaju gatunków, jakie mamy w swoim akwarium. Warto korzystać z pomocy profesjonalnych grzałek, które monitorują poziom temperatury. 

Kategorie: Pozostałe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *