Niezależenie od tego, czy remontujecie, czy budujecie, należy pamiętać o dylatacji. Dylatacja posadzki? W tym właśnie momencie osoby w trakcie prac remontowych i budowlanych sprawdzają swoją listę zakupów i nie widzą na niej takiej pozycji. Czym więc jest ta dylatacja i do czego jest potrzebna?
Często decydując się na zmianę podłogi, zapada decyzja o samodzielnym wykonaniu prac. Część osób sądzi, że to nic trudnego więc po co wzywać fachowca. Niestety często zapominamy o dylatacji posadzki i po pewnym czasie kafelki na tarasie są popękane, a podłoga w domu skrzypi.
Spis treści
Dylatacja – co to jest?
Dylatacja jest celowo utworzoną w posadce wąską szczeliną, która przyczynia się do bezawaryjnej pracy posadzki. Dzięki dylatacji każdy element posadzki samodzielnie przenosi obciążenie. Zabieg ten zapobiega odkształcaniu, powstawaniu pęknięć i innych uszkodzeń powierzchni, które mogą powstać pod wpływem czynników zewnętrznych. Na posadzkę ma wpływ wiele czynników takich jak wahania temperatur lub zmiany wilgotności. Brak dylatacji przy występowaniu takich warunków może prowadzić do wypaczania podłogi, pękania posadzki lub tym podobnych szkód.
Szczelina dylatacyjna jest rozwiązaniem stosowanym praktycznie na wszystkich etapach budowy lub wykańczania wnętrz. Skutkiem tego są też różne rodzaje dylatacji, która odpowiada konkretnemu zastosowaniu. Pamiętanie o wykonaniu szczeliny dylatacyjnej jest bardzo istotne w budownictwie jednorodzinnym. Pozwala zapobiegać powstawaniu pęknięć i rys, zwiększa trwałość elementów konstrukcyjnych oraz zapobiega ich niszczeniu. Szczególnie istotna jest przy wykonywaniu posadzek i podłóg.
Rodzaje dylatacji
- Dylatacja termiczna – jej przeznaczeniem jest niwelowanie powstawania pęknięć i odkształceń posadzki wskutek różnicy temperatur. Głównie stosuje się ją w budowie dróg, układaniu torów kolejowych, a w budowie domu wykorzystywana jest przy budowie elementów zewnętrznych takie jak tarasy, podjazdy, balkony.
- Dylatacja technologiczna – stosowana jest przy materiałach, które ulegają pęcznieniu lub kurczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych. Stosuje się ją głównie przy wylewce betonowej.
- Dylatacja przeciwdrganiowa – polega na ograniczeniu skutków silnych drgań maszyn przemysłowych czy trzęsień ziemi. Stosowana głównie w budowie hal przemysłowych lub budowie domów na terenach zagrożonych takimi drganiami.
- Dylatacja konstrukcyjna – wykorzystywana jest przy elementach konstrukcyjnych, pomaga im osiadaniu w prawidłowy i bezpieczny sposób. Szczelina dylatacyjna w elementach konstrukcyjnych umożliwia zredukowanie szkodliwego wpływu przenoszenia obciążeń. Stosuje się ją przy wykonywaniu fundamentów oraz w trakcie wprowadzania zmian w konstrukcji.
Jak wykonać dylatację posadzki?
Wylewka betonowa wykonana na dużej powierzchni mogłaby bardzo szybko spękać, wskutek jego dojrzewania i twardnienia. Proces ten zależy od wielu czynników takich jak jakość wykorzystanego materiału, czasu od wylania posadzki, ilość zbrojenia. Prawidłowo wykonana dylatacja wylewki zapobiega tym niepożądanym skutkom. Szczeliny dylatacyjne planuje się przed wykonaniem posadzki i musi obejmować dylatację obwodową, czyli wykonaną wzdłuż pionowych elementów stykających się z posadzką, oraz dylatację pośrednią polegającą na nacięciu podkładu na połowę jego grubości. Tak podzielone płyty nie powinny być większe niż 30 metrów kwadratowych a jeden bok nie dłuższy niż 6 metrów. Następnie powstałą szczelinę wypełnij materiałem dylatacyjnym.
Rodzaje materiałów dylatacyjnych
- Listwy dylatacyjne — są dostępne w różnych kolorach i kształtach, mogą być wykonane z różnego materiału i pod różnym kątem. Można ją łatwo dopasować do wystroju wnętrza i rodzaju podłogi.
- Sznury dylatacyjne — idealnie nadają się do domu. Ich elastyczność oraz odporność na wilgoć i warunki atmosferyczne sprawia, że są wręcz idealne do tworzenia dylatacji na zewnątrz budynku na przykład na tarasie lub balkonie.
- Taśmy dylatacyjne — stosuje się w wypełnieniu konstrukcji betonowych.
- Wkładki wypełniające — jednocześnie odpowiednio sztywne i elastyczne.
- Preparaty gruntujące — używa się ich do gruntowania krawędzi posadzki przed zastosowaniem masy dylatacyjnej.
- Masy dylatacyjne — są bardzo trwałe, elastyczne, odporne na warunki atmosferyczne oraz łatwo się je nakłada.
- Masy silikonowe — mogą posiadać substancje zapobiegające rozwojowi pleśni lub mogą być odporne na wysoką temperaturę. Posiadają szerokie zastosowanie np. w łazience, kuchni.
- Masy akrylowe — nadają się do stosowania w pomieszczeniach, są odporne na środki chemiczne, krótkotrwałą wilgoć i małe obciążenie.
- Masy poliuretanowe — posiadają dużą przyczepność do różnych materiałów oraz są elastyczne.
- Masy epoksydowe — mają bardzo dużą przyczepność oraz wytrzymałość. Niestety nie są elastyczne.
Błędy przy wykonaniu dylatacji
Oczywiście największym błędem jest całkowity brak dylatacji. Duża powierzchnia zawsze powinna zostać podzielona na mniejsze elementy, a położona podłoga powinna mieć możliwość pracy.
Utworzenie zbyt dużych szczelin dylatacyjnych, może to doprowadzić do nieplanowanych przesunięć i odkształceń.
Sztywna dylatacja przy łączeniu różnych materiałów. Każdy materiał pracuje inaczej, w takich połączeniach najlepiej sprawdzą się wypełnienia elastyczne. Są one trwałe, a jednocześnie mogą elastycznie reagować na pracę materiałów na posadce.
Dylatacja jest bardzo ważnym elementem posadzki. Wykonana prawidłowo zwiększa bezpieczeństwo konstrukcji i zapobiega powstawaniu nieestetycznych rys lub pęknięć.
Jak widać, wykonanie dylatacji nie jest trudne, ale jeżeli nie czujecie się pewnie w jej wykonaniu, najlepiej jest to zlecić fachowcowi.
1 raz nie zrobiłem dylatacji… ponoć ludzie dzielą się na tym co robią dylatację i na tych, co będą robić dylatację. To tak jak z backupami?