W dzisiejszych czasach wiele osób jest właścicielami nieruchomości do wynajęcia. Wiele z tych osób teraz odkrywa, że z powodu koronawirusa nie są oni wystarczająco zabezpieczeni. Na przykład, niektóre kraje zablokowały możliwość eksmisji w odpowiedzi na pandemię, a właściciele muszą walczyć o pokrycie kosztów kredytów hipotecznych, gdy ich najemcy nie płacą. Każdy, kto jeszcze nie zakupił ubezpieczenia dla wynajmującego, powinien rozważyć zainwestowanie w ten produkt finansowy, aby mieć pewność, że jest się objętym ochroną, niezależnie od tego, co przyniesie przyszłość. Poniżej znajduje się kilka ważnych punktów, o których należy pamiętać w odniesieniu do tego rodzaju ochrony.
Spis treści
- 1 Czym jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej właściciela?
- 2 Uszkodzenie mienia
- 3 Roszczenia z tytułu odpowiedzialności
- 4 Utrata dochodu
- 5 Ubezpieczenie gwarancji najmu
- 6 Ubezpieczenie najemców
- 7 Treść umowy wynajmu – ubezpieczenie
- 8 Redukcja kosztów ubezpieczenia
- 9 Zakres pomocy prawnej
- 10 Płacenie za polisę
Czym jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej właściciela?
Ubezpieczenie to zapewnia ochronę na wypadek, gdyby w nieruchomość powstaną usterki, ktoś dozna urazu podczas przebywania na terenie nieruchomości lub gdyby dom jest nie do zamieszkania z powodu katastrofy. Wielu wynajmujących uważa, że są oni objęci standardową polisą ubezpieczeniową właściciela domu, ale tak nie jest. Standardowa polisa zapewnia jedynie ograniczoną ochronę wynajmu, dlatego też należy wykupić dodatkową ochronę ubezpieczeniową.
Uszkodzenie mienia
Szkody majątkowe są zazwyczaj pokrywane przez polisę ubezpieczeniową właściciela. Polisa wypłacana jest w przypadku, gdy dom został fizycznie uszkodzony na skutek zdarzeń pogodowych, pożaru lub działalności przestępczej. Na przykład, dach uszkodzony podczas gradobicia jest zazwyczaj naprawiany lub wymieniany w ramach polisy. Ubezpieczenie to chroni również właściciela na wypadek, gdyby w innym lokalu nastąpiła awaria, co skutkowało uszkodzeniami u nas, To samo dotyczy sprzętu znajdującego się w lokalu.
Roszczenia z tytułu odpowiedzialności
Ten rodzaj polisy obejmuje również roszczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Osoby poszkodowane podczas pobytu na terenie nieruchomości lub wizyty mogą wnieść roszczenie przeciwko właścicielowi nieruchomości. Jeśli tak się stanie, ubezpieczyciel pomaga pokryć koszty wszelkich opłat medycznych związanych z obrażeniami, opłat prawnych związanych z wypadkiem oraz rozliczeń, które mogą wynikać ze sprawy sądowej. Nie będzie to jednak objęte standardową polisą ubezpieczeniową właściciela domu, więc potrzebna jest dodatkowa polisa.
Utrata dochodu
Utrata dochodu jest zwykle pokrywana z polisy ubezpieczeniowej właściciela. Kiedy wynajmowany lokal jest uważany za niezdatny do zamieszkania z powodu szkody objętej ubezpieczeniem, takiej jak powódź lub pożar. Wynajmujący otrzymuje zwrot wszelkich utraconych dochodów z wynajmu podczas remontu lub odbudowy domu. Jednakże ta część polisy pokrywa jedynie uszkodzenie struktury w przypadku, gdy stanie się ona niezdatna do użytku. Dodatkowe ubezpieczenie jest potrzebne, jeśli najemca odmawia płacenia czynszu.
Ubezpieczenie gwarancji najmu
Ochrona gwarancji wynajmu daje zabezpieczanie, że wynajmujący otrzyma zapłatę w przypadku, gdy najemca odmówi płacenia zgodnie z umową. Dla wielu wynajmujących stało się to problemem w czasie pandemii. Ich najemcy tracą pracę, a zasiłki nie zostały jeszcze wypłacone. W rezultacie najemca nie jest w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań, a opłaty czynszowe tworzą zaległości. Wynajmujący będzie w tej sytuacji ubezpieczony i otrzyma środki potrzebne do spłacenia hipoteki na nieruchomości lub kredytu.
Ubezpieczenie najemców
Rzeczy najemcy nie są chronione w ramach polisy ubezpieczeniowej właściciela. Najemca pozostaje odpowiedzialny za zapewnienie ochrony tych rzeczy. Lokator musi zapewnić sobie ubezpieczenie na wypadek katastrofy, kradzieży lub innej awarii, aby zabezpieczyć swój majątek. Należy pamiętać o umieszczeniu w umowie najmu klauzuli wymagającej wykupu polisy przez najemców. Jeśli będą próbowali wnieść pozew, ponieważ ich rzeczy zostały uszkodzone, klauzula ta pomaga chronić wynajmującego.
Treść umowy wynajmu – ubezpieczenie
Ubezpieczenie zawartości wynajmowanego lokalu jest podobne do ubezpieczenia najemców, ale obejmuje wszelkie rzeczy należące do wynajmującego. Obejmuje ono zmywarkę do naczyń, która się psuje, lub kuchenkę, która się psuje w trakcie wynajmu. Jednakże wynajmujący muszą poradzić się dobrego agenta ubezpieczeniowym, aby dowiedzieć się dokładnie, co ta część polisy obejmuje, a co jest wyłączone.
Redukcja kosztów ubezpieczenia
Istnieją sposoby na zminimalizowanie kosztów ubezpieczenia właściciela. Jeżeli to możliwe, przygotuj polisę w pakiecie i poproś o zniżki. Zniżki te pomagają utrzymać koszty ubezpieczenia na niskim poziomie. Inni korzystają z porównania ofert u różnych ubezpieczycieli, aby znaleźć najlepszą cenę. Należy jednak pamiętać, aby dokładnie porównać polisy i upewnić się, że wiesz, co dostajesz. Wreszcie, zapytaj o zniżki za instalację zabezpieczeń w nieruchomości, takich jak zamki i kamery monitoringu. Wielu ubezpieczycieli oferuje niższą cenę, gdy te elementy są instalowane, ponieważ wiedzą, że ich bezpieczeństwo jest większe dzięki obecności takich instalacji na nieruchomości.
Zakres pomocy prawnej
Zakres pomocy prawnej jest czymś, w co każdy właściciel nieruchomości powinien brać pod uwagę. Problemy mogą pojawić się w związku z pozwami o odpowiedzialność, a wynajmujący będzie odpowiedzialny za wszelkie koszty prawne związane z tymi działaniami. Zabezpieczenie polisy pokrywającej wydatki poniesione w związku z tymi kwestiami stanowi dodatkową warstwę ochrony dla właściciela. Opłaty prawne szybko sumują się i wpływają na zyski właściciela. Taka ochrona gwarantuje, że tak nie będzie.
Płacenie za polisę
Wynajmujący mogą zawrzeć w czynszu koszty wszelkiego rodzaju koszty. Oczywiście wysokość czynszu, który może być pobierany za mieszkanie, zależy częściowo od tego, gdzie znajduje się dana nieruchomość i jaki jest jej rodzaj. Jednak niektórzy najemcy chętnie płacą nieco więcej za wynajem nieruchomości z ubezpieczeniem właściciela. Wiedzą oni, że są chronieni, jeśli coś pójdzie nie tak. Na przykład, jeżeli osoba doznała obrażeń podczas mieszkania w lokalu, wiedzą, że rachunki zostaną zapłacone, nawet jeżeli wynajmujący nie ma środków na ich pokrycie. Firma ubezpieczeniowa wkracza i zajmuje się płatnościami, więc najemca może rozwijać swoje usługi, nie martwiąc się o ponoszenie dodatkowych wydatków nie z własnej winy.
Ubezpieczenie wynajmującego chroni właściciela nieruchomości i jego inwestycję. Posiadanie nieruchomości na wynajem wiąże się z dużą odpowiedzialnością, a właściciele potrzebują wszelkiej pomocy, jaką mogą uzyskać. Ten rodzaj polisy jest bardzo korzystny, kiedy coś może pójść nie tak, ponieważ właściciel nie będzie musiał przeznaczać żadnych zysków z wynajmu na naprawę sytuacji. Spokojny sen uzyskany dzięki tej wiedzy jest bezcenny.
Od wszystkiego trzeba się ubezpieczać, co za czasy!