Domy z kontenerów w ciągu ostatnich lat awansowały z architektonicznej ciekawostki, na którą patrzy się raczej podejrzliwie, do dość popularnego rozwiązania, które dla wielu osób jest wielkim ułatwieniem w osiągnięciu celu – zbudowania własnego domu. Dzisiaj projektowaniem i budową domów kontenerowych zajmują się wyspecjalizowane firmy, z których usług korzysta coraz większa grupa Polaków. Co należy i warto wiedzieć o budownictwie kontenerowym i możliwościach budowy domu w tej technologii?

Domy z kontenerów – najważniejsze informacje

Zacząć należy od tego, czym jest budownictwo kontenerowe i skąd właściwie wziął się taki pomysł. Budownictwo kontenerowe jest odmianą budownictwa modułowego, w którym podstawowym elementem – modułem budowlanym jest morski kontener transportowy. Kontenery takie występują w kilku, zestandaryzowanych wielkościach. Z jednej strony w jakiś sposób ogranicza to możliwości projektantów, którzy często muszą szukać niekonwencjonalnych rozwiązań dla tego rodzaju konstrukcji. Z drugiej jednak sprawia, że podstawowy materiał budowlany jest zawsze łatwo dostępny.

Pierwsze pomysły na wykorzystanie kontenerów do budowy domów zaczęły być realizowane pod koniec ubiegłego stulecia. Coraz większe populacje dużych miast i kryzys na rynkach mieszkaniowych były bezpośrednimi przyczynami zwrócenia się projektantów w kierunku poszukiwania nowych rozwiązań. Strzałem w dziesiątkę okazało się właśnie wykorzystanie jako budulca zalegających tysiącami w portach kontenerów morskich. Wkrótce – przede wszystkim w Stanach i krajach skandynawskich – zaczęły powstawać skonstruowane z kontenerów bloki, akademiki i niedrogie hotele. Nie trzeba było oczywiście długo czekać na zainteresowanie tą technologią również projektantów domów jednorodzinnych. Dzisiaj ta metoda budowania ciągle jest rozwijana, a liczba realizowanych w ten sposób projektów stale rośnie.

Jak powstają domy z kontenerów?

Każda ze ścian kontenera wykonana jest na bazie konstrukcji z ocynkowanych i malowanych antykorozyjną farbą profili stalowych, które stanowią zasadniczą ramę konstrukcji. Pokrycie wykonane jest z tak samo zabezpieczonej blachy trapezowej. Dodatkowo wszystkie ściany kontenerów wypełnia się materiałem izolacyjnym – najczęściej pianką poliuretanową. W budownictwie kontenerowym wykorzystywane są nie tylko kontenery używane, ale również moduły prefabrykowane, budowane na kształt kontenerów.

Podstawę dla niewielkich konstrukcji kontenerowych mogą stanowić betonowe bloczki poziomujące. Jednak kiedy stawiamy budynek o większych gabarytach, konieczne jest wykonanie fundamentów – wiele oczywiście zależy tu od podłoża. Kontenery mogą być łączone ze sobą w dowolny sposób, a konstrukcje z nich tworzone mają nieraz bardzo duże rozmiary.

dom kontenerowy

Domy z kontenerów a kwestie formalne

W przypadku domów z kontenerów, przepisy prawa są dokładnie takie same, jak w przypadku każdego, innego typu konstrukcji. Dla budynków parterowych, których powierzchnia nie przekracza 35 m2 wymagane jest tylko zgłoszenie. Nie ma w tym przypadku konieczności posiadania projektu budynku. W praktyce więc swobodnie można w ten sposób postawić niewielkiej wielkości budynek z dwóch kontenerów. Wiele osób decyduje się również na adaptację tego typu domów na potrzeby mieszkaniowe, jednak należy pamiętać, że przypadek ten dotyczy przede wszystkim budynków gospodarczych i nie ma możliwości zgłoszenia ich jako budynków mieszkalnych. Warunkiem jest tutaj również brak stałego połączenia domu z gruntem, a więc dom taki nie może stać na fundamentach.

Z kolei, jeżeli budynek posadowiony jest na stałych fundamentach, jego powierzchnia jest większa niż wspomniane wcześniej 35 m2, albo jest to konstrukcja piętrowa, to konieczny jest projekt budowlany, pozwolenia na budowę i obecność kierownika budowy. W praktyce, jeżeli dom ma być zarejestrowany jako budynek mieszkalny, to warunki te muszą być spełnione, nawet jeżeli budynek nie ma takich wymiarów. Współcześnie w większości przypadków całością realizacji – od stworzenia projektu, do załatwienia wszelkich koniecznych formalności zajmuje się wykonawca budynków kontenerowych.

Koszty postawienia domu z kontenerów

Wszystko zależeć będzie od wykonawcy, projektu (wielkość budynku), użytych kontenerów (używane kontenery morskie, albo prefabrykowane moduły) i standardu wykończenia. Przeciętny koszt budowy domu kontenerowego wynosi około dwóch, do trzech tysięcy złotych za metr kwadratowy. W praktyce dom taki jest więc o około jednej trzeciej tańszy niż dom o tradycyjnej konstrukcji i takiej samej powierzchni.

kontener dom

Wątpliwości dotyczące domów z kontenerów

Największym problemem w przypadku domów kontenerowych jest zawsze znalezienie odpowiednich wykonawców. W naszym kraju obecnie coraz więcej firm specjalizuje się we właśnie takim rodzaju budownictwa, ale wciąż popyt wydaje się większy ni podaż. Taka sytuacja oznacza również, że konkurencja na rynku nie jest duża, a wykonania domów kontenerowych podejmują się czasem firmy niemające dużego doświadczenia w tej materii, co może odbić się na jakości. Wątpliwości budzi również estetyka domów kontenerowych, która po prostu nie wszystkim odpowiada. Doświadczenie mówi jednak, że dobry projektant i solidny wykonawca potrafią ze zwykłych kontenerów stworzyć prawdziwe architektoniczne perełki.

Zalety budowanie z kontenerów

Budownictwo kontenerowe ma jednak zdecydowanie więcej zalet niż wad. Najważniejszą z nich – obok opisanych już wcześniej niskich kosztów budowy – jest szybkość prac wykonawczych. Dokładny czas zależy oczywiście od projektu, ale najczęściej budynki takie powstają w ciągu zaledwie kilku tygodni. Dużą zaletą jest również możliwość stosunkowo łatwej rozbudowy budynków stawianych w tej technologii, dzięki dokładaniu kolejnych kontenerów. Dla wielu osób ogromną zaletą takiego sposobu budowania jest również to, że jest ono ekologiczne. Dzięki niemu możliwe jest powtórne wykorzystanie używanych kontenerów morskich. Takie rozwiązania często doceniają osoby, dla których kwestie związane ze środowiskiem naturalnym nie są obojętne.

Kategorie: Budownictwo Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *