Pompa ciepła to jedno z energooszczędnych rozwiązań do naszego domu. Nic więc dziwnego, że wielu inwestorów przed ich zakupem poszukuje informacje o zaletach zastosowania tego rodzaju urządzenia. Czy warto postawić na pompę ciepła? O opłacalności tego typu systemu grzewczego przeczytasz w naszym artykule!
Pompa ciepła – przystępny system dofinansowań
Początkowe koszty inwestycji dla właścicieli nieruchomości mogą wydać się wysokie. Dlatego decydując się na wybór pompy ciepła dla swojego domu, warto pamiętać o atrakcyjnym systemie dopłat do instalacji grzewczej. W ramach dostępnych opcji dofinansowania możemy skorzystać z następujących programów:
- Czyste Powietrze i Czyste Powietrze Plus,
- Moje Ciepło,
- Stop Smog,
- Ciepłe Mieszkanie,
- Agroenergia,
- Energia Plus.
Wymienione programy dopłat powinny cieszyć się zainteresowaniem osób, które planują zakup i montaż pompy ciepła – dofinansowania to przystępna opcja, która znacznie usprawni pozyskanie instalacji dla swojego domu. Dlaczego? Wzrost zapotrzebowania na nowoczesny, a zarazem ekologiczny sposób ogrzewania może skutkować rozwojem innowacyjnych urządzeń grzewczych na szczeblu krajowym. Dzięki temu inwestycja w pompę ciepła jest tym bardziej opłacalna. Z wyżej wskazanych systemów dofinansowań mogą skorzystać m.in. przedsiębiorcy, gospodarstwa domowe, czy rolnicy.
Pompa ciepła – zalety instalacji grzewczej
Możliwość skorzystania z dostępnych wariantów dofinansowań to jedna z zalet, która przemawia na korzyść urządzenia. Rosnąca troska o środowisko i potrzeba nowoczesnych sprzętów, które generują mniejsze zużycie energii, skłaniają do podjęcia decyzji o zakupie pompy ciepła. Zanim jednak przystąpimy do inwestycji, warto poznać także inne powody, dla których urządzenie cieszy się popularnością. Na atrakcyjność pomp ciepła składa się przede wszystkim:
- Komfort użytkowania – urządzenie jest bezobsługowe, a ponadto nie wymaga przeprowadzania częstych prac konserwacyjnych.
- Bezpieczeństwo – zamontowanie pompy ciepła nie zwiększa ryzyka wystąpienia wybuchu, przez co korzystanie ze sprzętu wiąże się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
- Niskie koszty eksploatacji – praca pompy ciepła pozwala zaoszczędzić na pozyskiwaniu ciepła, niezbędnego do ogrzania budynku, czy podgrzania ciepłej wody użytkowej.
- Nowa technologia – pompa ciepła wykorzystuje sprawdzone, a zarazem ekologiczne rozwiązania, dzięki czemu skutecznie zastąpią tradycyjne metody grzewcze jak kotły gazowe, czy kotły na paliwa stałe.
- Szerokie zastosowanie – pompę ciepła można zamontować w starym domu, ale w miarę możliwości dobrze jest także zaplanować jej montaż jeszcze jeszcze na etapie budowy.
- Wielofunkcyjność – zaletą urządzenia jest nie tylko skuteczne ogrzewanie pomieszczeń i podgrzanie ciepłej wody użytkowej. Wybrane modele są często wyposażone w dodatkową funkcję chłodzenia, dzięki czemu zwiększą wydajność pompy ciepła także w sezonie letnim.
Pompa ciepła – wybierz spośród dostępnych rodzajów!
Wybór górnego i dolnego źródła pompy ciepła ma znaczenie. Pierwsze z nich jest medium grzewczym w systemie ogrzewania, podczas gdy drugi rodzaj źródła to miejsce, z którego pozyskuje się energię cieplną Ze względu na dolne źródło dzielimy pompy ciepła na:
- powietrzne – wykorzystują energię pobieraną z powietrza,
- wodne – czerpią energię z wód gruntowych lub zbiorników wodnych,
- gruntowe (glikolowe, solankowe) – pobierają ciepło z gruntu.
Ze względu na górne źródło ciepła najczęściej możemy wybrać między pompą ciepła typu: grunt-woda, woda-woda, powietrze-woda i powietrze-powietrze.