Pompa ciepła to jedno z energooszczędnych rozwiązań do naszego domu. Nic więc dziwnego, że wielu inwestorów przed ich zakupem poszukuje informacje o zaletach zastosowania tego rodzaju urządzenia. Czy warto postawić na pompę ciepła? O opłacalności tego typu systemu grzewczego przeczytasz w naszym artykule!

Pompa ciepła – przystępny system dofinansowań

Początkowe koszty inwestycji dla właścicieli nieruchomości mogą wydać się wysokie. Dlatego decydując się na wybór pompy ciepła dla swojego domu, warto pamiętać o atrakcyjnym systemie dopłat do instalacji grzewczej. W ramach dostępnych opcji dofinansowania możemy skorzystać z następujących programów:

 • Czyste Powietrze i Czyste Powietrze Plus, 
 • Moje Ciepło,
 • Stop Smog,
 • Ciepłe Mieszkanie,
 • Agroenergia,
 • Energia Plus.

Wymienione programy dopłat powinny cieszyć się zainteresowaniem osób, które planują zakup i montaż pompy ciepła – dofinansowania to przystępna opcja, która znacznie usprawni pozyskanie instalacji dla swojego domu. Dlaczego? Wzrost zapotrzebowania na nowoczesny, a zarazem ekologiczny sposób ogrzewania może skutkować rozwojem innowacyjnych urządzeń grzewczych na szczeblu krajowym. Dzięki temu inwestycja w pompę ciepła jest tym bardziej opłacalna. Z wyżej wskazanych systemów dofinansowań mogą skorzystać m.in. przedsiębiorcygospodarstwa domowe, czy rolnicy.

Pompa ciepła – zalety instalacji grzewczej

Możliwość skorzystania z dostępnych wariantów dofinansowań to jedna z zalet, która przemawia na korzyść urządzenia. Rosnąca troska o środowisko i potrzeba nowoczesnych sprzętów, które generują mniejsze zużycie energii, skłaniają do podjęcia decyzji o zakupie pompy ciepła. Zanim jednak przystąpimy do inwestycji, warto poznać także inne powody, dla których urządzenie cieszy się popularnością. Na atrakcyjność pomp ciepła składa się przede wszystkim:

 • Komfort użytkowania – urządzenie jest bezobsługowe, a ponadto nie wymaga przeprowadzania częstych prac konserwacyjnych.
 • Bezpieczeństwo – zamontowanie pompy ciepła nie zwiększa ryzyka wystąpienia wybuchu, przez co korzystanie ze sprzętu wiąże się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
 • Niskie koszty eksploatacji – praca pompy ciepła pozwala zaoszczędzić na pozyskiwaniu ciepła, niezbędnego do ogrzania budynku, czy podgrzania ciepłej wody użytkowej.
 • Nowa technologia – pompa ciepła wykorzystuje sprawdzone, a zarazem ekologiczne rozwiązania, dzięki czemu skutecznie zastąpią tradycyjne metody grzewcze jak kotły gazowe, czy kotły na paliwa stałe.
 • Szerokie zastosowanie – pompę ciepła można zamontować w starym domu, ale w miarę możliwości dobrze jest także zaplanować jej montaż jeszcze jeszcze na etapie budowy.
 • Wielofunkcyjność – zaletą urządzenia jest nie tylko skuteczne ogrzewanie pomieszczeń i podgrzanie ciepłej wody użytkowej. Wybrane modele są często wyposażone w dodatkową funkcję chłodzenia, dzięki czemu zwiększą wydajność pompy ciepła także w sezonie letnim.

Pompy ciepła - dofinansowania, które przysługują!

Pompa ciepła – wybierz spośród dostępnych rodzajów!

Wybór górnego i dolnego źródła pompy ciepła ma znaczenie. Pierwsze z nich jest medium grzewczym w systemie ogrzewania, podczas gdy drugi rodzaj źródła to miejsce, z którego pozyskuje się energię cieplną Ze względu na dolne źródło dzielimy pompy ciepła na:

 • powietrzne – wykorzystują energię pobieraną z powietrza,
 • wodne – czerpią energię z wód gruntowych lub zbiorników wodnych,
 • gruntowe (glikolowe, solankowe) – pobierają ciepło z gruntu.

Ze względu na górne źródło ciepła najczęściej możemy wybrać między pompą ciepła typu: grunt-wodawoda-wodapowietrze-woda powietrze-powietrze.

Kategorie: Dom Budownictwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *