Lato i jesień to czas wycieczek do lasu, zbierania grzybów czy czas prac w ogrodzie. To również możliwość zabrudzenia ubrania żywicą. Żywica to substancja wydzielana głównie przez drzewa, a w szczególności iglaste. Jej zadaniem jest zasklepienie uszkodzeń w korze drzewa. W związku z tym, że żywica spełnia funkcję swoistego plastra na rany rośliny, jest mieszaniną nielotnych kwasów żywicznych i fenolowych nierozpuszczalną w wodzie. Istnieje wiele rodzajów żywicy, ale to nie ma większego znaczenia, ponieważ wszystkie są tak samo trudne do usunięcia i nie poddają się praniu.
Już próby usunięcia żywicy z dłoni są denerwujące, a zauważenie jej zaschniętych plam na ubraniu od razu skazuje ciuch na wędrówkę do kosza. Czy aby na pewno? No właśnie niekoniecznie, ponieważ istnieją domowe sposoby na pozbycie się uciążliwych plam z żywicy.
Usuwanie żywicy przy pomocy żelazka
Żywicę z ubrania można usunąć przy pomocy wysokiej temperatury. W internecie jest wiele stron informujących o tym, że żywicę można po prostu wyprasować, co spowoduje wytopienie resztek żywicy z materiału.
Jednak ten sposób wymaga delikatności i odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim zaschniętą żywicę należy zdrapać z ubrania. Nie ma tu wielkiej filozofii, najlepiej jest to zrobić palcami, ponieważ wszelkiego rodzaju narzędzia mogą uszkodzić tkaninę. Dopiero pozostałe resztki, usuwamy przy pomocy żelazka. W celu zabezpieczenia samego żelazka i podłoża pod materiałem należy użyć papieru do pieczenia. Kładziemy go pod ubraniem i na nim w miejscu, gdzie pozostała plama z żywicy. Wchłonie on żywicę pod materiałem i zabezpieczy żelazko przed przywarciem żywicy do jego stopy. Postępowanie to jest podobne do usuwanie plamy z wosku.
Minusem tego sposobu jest to, że część żywicy może wniknąć w strukturę tkaniny, szczególnie jeżeli jest to bawełna lub poliester, co tylko utrwali plamę. Należy również pamiętać, aby nie przedobrzyć z temperaturą i ustawić odpowiednią dla materiału. Po ostygnięciu materiału, miejsce po plamie można przetrzeć roztworem octu z wodą, a następnie wyprać ubranie.
Usuwanie żywicy przez mrożenie
Jak nie ciepłem to zimnem. Metoda ta jest bardziej bezpieczna i części zalecana. Szczególnie jeżeli mamy plamę z niezaschniętej jeszcze żywicy.
Przede wszystkim niezaschniętą żywicę należy zamrozić. Możemy włożyć ubranie do lodówki albo obłożyć miejsce zaplamienia kostkami lodu lub żelem chłodzącym. Podobnie jak przy sposobie z żelazkiem, przed przystąpieniem do usuwania plamy, należy zdrapać palcem nadmiar żywicy.
Pod materiał, z którego usuwamy żywicę, najlepiej jest podłożyć kilka warstw papierowego ręcznika, żeby nie uszkodzić podłoża pod materiałem. Do wywabienia plamy z żywicy najlepiej posłuży olejek herbaciany, który jest jej naturalnym rozpuszczalnikiem. Olejek bez problemu można kupić w aptece. Używając olejku herbacianego zamiast środka chemicznego, unikamy odbarwień w miejscu zaplamienia.
Olejek należy precyzyjnie nałożyć wacikiem lub patyczkiem kosmetycznym, tak aby nie zrobić większej plamy. Olejek usuwamy z tkaniny ręcznikiem papierowym, a miejsce po jego użyciu należy przetrzeć delikatnie octem rozcieńczonym wodą. Teraz pozostaje tylko wyprać ubranie zgodnie z zaleceniami producenta.
Jeżeli jednak okaże się, że plama pozostała cały proces należy powtarzać aż do skutku. Dobrą wiadomością jest to, że żywica nie uszkadza struktury materiału, więc usunięcie plamy z żywicy nie pozostawi na niej śladu.
Idealnie też sprawdzi się roztwór ze spirytusu i terpentyny w proporcji 3 do 1. Należy dokładnie zabezpieczyć plamę, żeby preparat nie rozlał się na boki. Zwilżamy wacik w roztworze, a następnie pocieramy plamę z żywicy. Następnie pierzemy ubranie w pralce, jeżeli zamieniliśmy plamę z żywicy na plamę z terpentyny, należy ją przeprać w niewielkiej ilości płynu do naczyń. Roztworem spirytusu z terpentyną usuniemy też żywicę z butów.
Są to najskuteczniejsze domowe sposoby na usunięcie żywicy z tkaniny, w sklepach można znaleźć specjalne środki do usuwania żywicy, ale należy pamiętać, że chemia może odbarwić tkaninę, a nawet uszkodzić jej strukturę.
Co w przypadku, jeżeli żywicą mamy wybrudzone ręce lub włosy?
Po przeprowadzeniu procesu czyszczenia naszych ubrań na dłoniach mogą pozostać lepkie plamy, żywica może również wplątać się we włosy. Plamy z rąk można oczyścić przy pomocy zwykłego oleju, niektórzy zalecają użycie oleju kokosowego lub masła orzechowego, ale tak naprawdę rodzaj oleju nie ma znaczenia, może to być zwykły olej roślinny, np. rzepakowy. Należy nanieść niewielką ilość oleju na dłonie, a następnie energicznie go wcierać, na koniec myjemy ręce zwykłym mydłem.
Jeżeli żywica znalazła się we włosach niema konieczność wycinania fragmentu naszej fryzury, tylko należy postąpić dokładnie tak samo jak z rękami. W zabrudzony fragment włosów wciera się olej roślinny, resztki żywicy należy wyczesać grzebieniem, a następnie umyć włosy szamponem.
Jak widać, usunięcie żywicy z ubrania wcale nie jest trudne. Wystarczy tylko być delikatnym i dokładnym w wykonaniu wyżej wymienionych czynności. Należy pamiętać, że delikatność to podstawa, ponieważ źle wykonane kroki mogą uszkodzić ubranie, czego na pewno chcielibyście uniknąć. Sama metoda jest łatwa w zastosowaniu, a jej skuteczność gwarantuje, że ubrania posłużą jeszcze długi czas.