Skuteczna izolacja drzwi na taras lub balkon wpływa na ich szczelność. Gdy planujesz zakup stolarki, wśród oferowanych rodzajów produktów staraj się wybierać takie, które charakteryzują się najlepszymi właściwościami izolacyjnymi. W celu zapewnienia jeszcze lepszych parametrów można dodatkowo zabezpieczyć próg drzwi balkonowych lub tarasowych na etapie montażu.

Znaczenie prawidłowego wykończenia progu przy drzwiach balkonowych

Uszczelnienie progu drzwi balkonowych to ważny etap montażu stolarki. Zarówno standardowo otwierane drzwi, jak i różnego rodzaju drzwi tarasowe przesuwne z PVC muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wodą. Dobrze izolowany próg pod drzwi balkonowe daje też inne korzyści:

  • zabezpieczenie przed wiatrem,
  • zwiększenie termoizolacji przez likwidację mostków termicznych,
  • ograniczenie parowania przy elementach stolarki.

Zapewnienie izolacji okna tarasowego na styku ościeżnicy z otworem w ścianie budynku wpływa na poprawienie temperatury i wilgotności w domu. To właśnie przez złą izolację okolic stolarki do wnętrza dostaje się wilgoć. Duże i ciężkie drzwi tarasowe powinny być szczelne, aby temu zapobiec.

Które miejsca są najbardziej narażone na osłabioną izolację?

W konstrukcji drzwi tarasowych występują miejsca bardziej narażone na przeciekanie wody. Są nimi np. styk progu z krawędzią otworu w ścianie budynku. Powstają tzw. mostki termiczne. Różnice temperatur w tych miejscach sprawiają, że następuje tam wykroplenie. Szczególnym przypadkiem, który wynika z błędów na etapie budowy, jest sytuacja, gdy próg balkonu znajduje się poniżej podłogi parteru lub tarasu. Wtedy koniecznie należy obniżyć poziom podłogi tak, aby próg znajdował się wyżej.

Na czym polega izolacja przeciwwilgociowa drzwi tarasowych?

Odpowiednie wzmocnienie progu poprzez podparcie i zamocowanie drzwi pomaga zminimalizować efekt mostków termicznych. Hydroizolacja drzwi tarasowych zaczyna się w momencie ich montażu. Dobrze osadzone i zakotwione elementy stolarki gwarantują wystarczające oparcie i przenoszenie ciężaru samych drzwi, jak i ich użytkowników. Dzięki temu pod naciskiem próg nie ugina się i nie odkształca, co znacznie podnosi jego szczelność.

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/drzwi-tarasowe-przesuwne-pvc/

Jak wykonać uszczelnienie drzwi balkonowych?

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak zabezpieczyć ościeżnicę przed wilgocią, warto posłuchać rad ekspertów, czyli osób zajmujących się montażem drzwi na taras. Wśród fachowców często spotykanym rozwiązaniem problemu jest zastosowanie fartucha EPDM. Izolacja pod oknem tarasowym zabezpiecza dom przed wychłodzeniem i wilgocią, dzięki czemu zwiększa komfort mieszkańców i pozwala ograniczyć wydatki ponoszone na ogrzewanie.

Uszczelnienie progu drzwi balkonowych za pomocą fartucha EPDM

Membrana EPDM musi być przymocowana do progu, po bokach do wnęki w murze, a jej dolna część powinna zostać szczelnie przyklejona do hydroizolacji budynku. Dzięki temu woda zostaje odprowadzona do ziemi. Użycie paroprzepuszczalnego fartucha jako wykończenia progu przy drzwiach balkonowych zapewnia uszczelnienie ich zewnętrznej części. Celem jest niedopuszczenie do zawilgocenia piany użytej do izolacji.

Izolacja okna tarasowego – kwestie praktyczne i estetyczne

Uszczelnienie okna tarasowego powinno być ukryte przed wzrokiem użytkowników. Ekipa montująca zasłania konstrukcję przy pomocy tynku lub ocieplenia i elewacji. Przykrycie elementów izolacji dodatkowo zabezpiecza ją przed działaniem wody. Odpowiednie zaizolowanie okna tarasowego pozwala uniknąć podmakania podłogi. Jest to szczególnie ważne, gdy została ona wykonana z paneli lub drewna. Osadzanie się wilgoci może też skutkować rozwojem grzybów, np. pleśni.

Wyjście na balkon czy na taras to miejsce szczególnie narażone na działanie chłodu i wilgoci. Odpowiednie zabezpieczenie progu drzwi tarasowych w połączeniu z prawidłowym montażem to gwarancja zachowania pożądanej temperatury i poziomu wilgoci w mieszkaniu.

Kategorie: Dom Pozostałe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *