Stal nierdzewna to twardy, wysokowęglowy stop żelaza, który zwykle potrzebuje malowania, by przedłużyć żywotność tego materiału. Zwłaszcza w przypadkach, gdy będzie on wystawiony na działanie wody. Niektórzy boją się odprysków farby na stali nierdzewnej. Większość usterek jest spowodowana nieodpowiednim przygotowaniem powierzchni lub niewłaściwym doborem preparatu. Sprawdź, co musisz zrobić, żeby stal nierdzewna była dobrze pomalowana.
Malowanie stali nierdzewnej – przygotowanie podłoża
Ogólnie stale nierdzewne mają bardziej płaską i gładszą powierzchnię niż stale węglowe. Dotyczy to w szczególności cienkich wyrobów walcowanych na zimno. Taka struktura może niekorzystnie wpływać na przyczepność pomiędzy powierzchnią metalu a farbą. Chropowatość płaszczyzny ze stali nierdzewnej przed nałożeniem powłoki jest niezbędna i można ją zwykle osiągnąć przez piaskowanie, lekkie ścieranie ręczne lub stosowanie chemicznych preparatów.
Malowanie stali czarnej czy każdej innej należy rozpocząć od poddania powierzchni wstępnej obróbce. Musi być ona czysta, odtłuszczona, wolna od kurzu i przygotowana na przyjęcie lakierowanych produktów. Trzeba sprawdzić, jakiego traktowania wymaga dana powierzchnia. Wszystko zależy od tego, czym jest zabrudzona i czy są na niej oznaki skorodowania.
- Mycie stali przed malowaniem czystą wodą z odrobiną detergentu sprawdzi się w sytuacji, gdy do usunięcia są pozostałości soli i kwasów.
- Cięższe zabrudzenia, na przykład ze smarów można potraktować rozpuszczalnikiem.
- Plamy z rdzy usuną specjalne środki chemiczne lub ścieranie.
- Rdzawe oznaki korozji najczęściej usuwa się czyszczeniem ścierno-strumieniowym.
- Do ogólnego oczyszczenia stali nierdzewnej z kurzu można użyć myjki ciśnieniowej lub pary wodnej.
A czym odtłuścić stal przed malowaniem? Najlepiej rozpuszczalnikiem, ale takim, który jest pozbawiony roztworów chlorku, by nie przyspieszać rdzewienia materiału.
Farba do malowania stali – wybór odpowiedniego produktu
Większość tradycyjnych technik malowania stali zakłada zagruntowanie oczyszczonej powierzchni i dopiero nałożenie dwóch warstw odpowiedniego środka. Tymczasem nowoczesne metody znacznie ułatwiają ten proces dzięki wykorzystaniu najnowszej generacji farby do malowania stali. Mowa tu o akrylowej, wodorozcieńczalnej gruntoemalii Metamal.
Jest to farba ekologiczna, która nie wymaga gruntowania. Nadaje się m.in. do malowania nowych lub starych powłok malarskich na stali, metalu (aluminium, miedzi, stali ocynkowanej) i żeliwie. Ma właściwości dekoracyjne i ochronne. Na przygotowanej stali nierdzewnej do malowania tworzy gładką, matową warstwę, która dobrze się prezentuje, ale przede wszystkim zabezpiecza materiał przed korozją. Gruntoemalia dobrze trzyma się podłoża i jest odporna na mgłę solną. Pokryta nią stal zostaje zabezpieczona na długi czas.
Nałożenie nowej farby trzeba koniecznie zacząć od oczyszczenia i odtłuszczania stali przed malowaniem. Następnie konieczny jest zakup odpowiedniej farby do wykończenia tego materiału. Najlepiej, by był to produkt, który nie wymaga dużego nakładu pracy, a daje wyjątkowo trwałe zabezpieczenie.