Jesteśmy tak przyzwyczajeni do wielu rzeczy, że możemy nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia, chyba że coś się z nimi stanie. Czy kiedykolwiek myślałeś o dachu nad głową? Cóż, nikt z nas tego nie robi, chyba że dach spada na naszą głowę lub zaczyna przeciekać. No cóż, w większość przypadków, nie trzeba wymieniać całego dachu, a wystarczy wymienić kilka części. Oto kilka oznak uszkodzenia dachu, aby spojrzeć do góry, i zaplanować dach odpowiednio.

Twój dach ma ponad 25 lat!

Cóż, jeśli mieszkasz w tym samym domu od ponad dwóch dekad i nadal nie dokonałeś zmiany dachu, wreszcie nadszedł najwyższy czas, aby złożyć zamówienie na wymianę. Dach bitumiczny może wytrzymać od 20 do 25 lat i trzeba go wymienić wcześniej czy później, pomimo jego dobrego zewnętrznego wyglądu. Dobrym znakiem świadczącym o uszkodzeniu dachu jest to, że Twoi sąsiedzi wymieniają swoje dachy.

Kiedy wymienić dach?

Raz na 20-25 lat, zleć kontrolę profesjonalistom i zdecyduj się na nowy.

Gonty są skręcone.

Zwróć uwagę na dach, zwłaszcza po silnym wietrze lub burzy. Zwykle gonty leżą płasko na dachu, ale przez przypadek, jeśli znajdziesz zakrzywione łatki lub wygięcia łat, wymiana dachu staje się tutaj koniecznością.

Być może nie potrzebujesz już wymiany, sprawdź to najpierw u profesjonalisty, niektóre prace naprawcze mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy. Może się jednak okazać, że jest to kluczowy znak wymiany dachu.

Pęknięte gonty

Pęknięte gonty mogą być wynikiem uszkodzeń spowodowanych wiatrem. W przeciwieństwie do gontów karbowanych, trzeba mieć na nie stałe oko i w razie potrzeby należy je wymienić.

Jeśli określony fragment dachu jest uszkodzony, możesz pomyśleć o wymianie poszczególnych gontów. Jeśli jednak gonty są zniekształcone w różnych miejscach, równie dobrze możesz chcieć wymienić cały dach.

Przebłyski światła wpadające w oko

Pierwszym miejscem, w którym można sprawdzić nieszczelność dachu, nie jest Twój dom na zewnątrz, to Twoje poddasze. Spójrz w każdy zakamarek i narożnik i sprawdź przebłyski światła padającego z pęknięć w poddaszu.

Jeśli widzisz przebijające się przez wiele miejsc w domu plamy lub przebłyski światła, nadszedł najwyższy czas, aby dach został zmieniony.

Granulki w rynnie

Jeśli masz dach bitumiczny, od prawie dekady i widzisz kłębowisko unoszących się w rynnie granulek, to jest to wyraźny znak uszkodzenia dachu. Granulki pomagają uchronić dach przed słońcem. Gdy granulki odpadną, gonty zaczną się piec, a jakość dachu pogorszy się w ciągu kilku miesięcy.

Jeśli zauważysz, że granulki wypadają z nowego dachu, nie ma o co się martwić. Jeśli jednak upłynęło już ponad 5 lat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dach przekroczył połowę swojej żywotności.

Gonty pokryte roślinnością przydomową

Mchy dodają piękna cienistemu kątowi twojego podwórka. Jeśli jednak zauważysz mchy lub glony rosnące na dachu, grzyby lub ślady pleśni, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wilgoć może być tam uwięziona, co prowadzi do zniszczenia dachu.

Aby pozbyć się tego problemu, użyj sztywnej szczotki i usuń zanieczyszczenia z dachu. Jeśli jednak jest w dużej objętości, nadszedł czas, aby pomyśleć o jego wymianie. Nadszedł czas, aby się tym martwić. Uginający się dach jest wyraźnym sygnałem, że istnieje jakiś problem strukturalny z dachem i wymaga natychmiastowego rozwiązania. Może wystąpić problem z poddaszem lub podpory funkcyjne mogą być w pewnym stopniu uszkodzone.

Tak szybko, jak to możliwe. Po uświadomieniu sobie, że dach ugięty jest dokładnie sprawdzany, im bardziej się przesuwa, tym trudniej jest ekspertowi nad nim pracować.

Brakujące gonty

Sytuacja brakujących gontów może wystąpić dwukrotnie: sytuacja po burzy, która wymaga dokładnej analizy dachu. Oderwanie gontów od dachu, ich łatwe zerwanie bez większego wysiłku lub niewytłumaczalny brak gontów może być wyraźnym znakiem uszkodzenia dachu i to tym, którego nie można ignorować.

Brakujące elementy są wyraźnym sygnałem do jak najszybszej wymiany dachu. Odpowiednim momentem byłoby sprawdzenie wczesnych znaków i wymiana dachu.

Test szczelności

Jeśli widzisz światło przechodzące przez pęknięcia dachu, kropelki wody mogą w każdej chwili szybko się przedostać. Podnieś latarkę, poszukaj tych kropel na strychu i spróbuj wykonać test szczelności na ich powierzchni. Jeśli kropelki wody spadną przez nieszczelności, nie wahaj się, aby skontaktować się z najlepszym ekspertem w mieście.

Nawet jeśli nie znajdziesz żadnych przecieków, dobrym miejscem do sprawdzenia wycieku będą rogi i krawędzie, ponieważ krople wody z krawędzi mogą pogorszyć sytuację i okazać się natychmiastowym znakiem uszkodzenia dachu.

Nadszedł czas, kiedy chcesz to zrobić!

Oprócz wszystkich wyżej wymienionych przyczyn, jeśli czujesz, że Twój dach jest trochę przestarzały i wymaga pewnych modyfikacji, zatrudnij eksperta już dziś i uzyskać najlepsze rozwiązania w zakresie przebudowy dachu.

Kategorie: Budownictwo Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *