Oczko wodne w ogrodzie to nie lada wyzwanie – zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych ogrodników. Dbanie o nie nie wymaga wyjątkowo trudnej pracy, lecz jest ona dość długa, a swoją uwagę nad akwenem musimy poświęcać cały rok. Jak odpowiednio dbać o oczko wodne w ogrodzie?

Jak ułatwić sobie prace pielęgnacyjne oczka wodnego?

Nie jeden właściciel ogrodowej sadzawki może być mocno zdziwiony, ile mniej czasu będzie musiał poświęcić na czyszczenie i pielęgnowanie swojego oczka, jeżeli zwróci uwagę na pewne rzeczy już na etapie jego zakładania. Na przykład, należy zadbać, aby oczko wodne było przynajmniej odrobinę zacienione – w ten sposób unikniemy zbyt mocnego nagrzewania się wody latem. Akwen nie może być także za mały oraz zbyt płytki. Im więcej w nim wody, tym bardziej stabilna będzie jego biologiczna równowaga. Główną zasadą już na etapie zakładania oczka jest: akwen powinien mieć nie mniej niż 10-15 m2 powierzchni oraz nie mniej niż 80 cm głębokości. Jego odpowiednia ilość wody zaczyna się z kolei od 5000 litrów.

Oczko wodne powinno być także umieszczone tak, aby woda deszczowa nie spłukiwała do niego ziemi z ogrodu. Możemy tego uniknąć poprzez wysunięcie folii sadzawki kilka centymetrów ponad powierzchnię gruntu. Po obłożeniu jej kamieniami, będzie całkowicie niewidoczna.

Rośliny powinny być z kolei posadzone w ubogiej w składniki pokarmowe ziemi oraz w możliwie małej jej ilości – sadzone w koszykach. Strefa płytkiej wody z roślinnością bagienną nie może być zbyt mała, iż pełni ona w oczku wodnym rolę naturalnej oczyszczalni.

Jak oczyszczać oczko wodne?

Odpowiednia równowaga biologiczna pozwala na samooczyszczanie się zbiornika wodnego. Niestety, trudno zachować ją w oczkach o niewielkich rozmiarach. Muł, brudna woda i glony to zmora wszystkich posiadaczy niewielkich oczek wodnych. Czystą wodę najłatwiej utrzymać poprzez instalację w oczku wodnym filtrów i pompy. Przy wyborze właściwych urządzeń należy kierować się przede wszystkim ich wydajnością. Do wyboru mamy naprawdę wiele filtrów, m.in. filtr ciśnieniowy, grawitacyjny, biologiczny czy mechaniczny.

Czy zachowanie odpowiedniej czystości bez inwestycji w pompę i filtry jest jednak możliwe? Oczywiście, że tak. Wymaga to jednak znacznie większego nakładu pracy. Możemy ręcznie wyczyścić oczko np. przy pomocy grabi, sita czy kija. Przed mechanicznym oczyszczaniem oczka z mułu należy spuścić z niego około 2/3 wody oraz odłowić ryby. Praca ta jest zatem żmudna i o wiele dłuższa.

Dbanie o oczko wodne a pory roku

  • Wiosna

Najlepszą porą na doprowadzenie oczka wodnego do porządku jest okres od marca do maja. W tym czasie należy usunąć z wody oraz obszaru przybrzeżnego obumarłe rośliny. W marcu warto również zasadzić nowe. Nie należy jednak przesadzić z ich ilością: co najmniej 1/3 wody musi pozostać wolna od roślin. Zwiędłe i suche części roślin przytnijmy na wysokość ok. 10 cm, usuńmy glony oraz muł. Oczyszczanie oczka należy rozpocząć dopiero, kiedy temperatura wynosi powyżej 12 stopni Celsjusza.

  • Lato

Od czerwca do sierpnia należy zadbać, aby nie doszło do tzw. zakwitu wody, czyli aby glony zbytnio się nie rozmnożyły. W tym celu należy regularnie usuwa algi z wody. W lipcu należy zabezpieczyć staw przed intensywnym nasłonecznieniem, rozkładając na powierzchni matę ochronną lub sadząc w wodzie grzybienie.

  • Jesień

Jesienią nasze dbanie o oczko wodne ogranicza się do zabezpieczenia go przed spadającymi liśćmi. Staw należy także oczyścić z obumarłych części roślin oraz szlamu. Jesienią należy również zdemontować urządzenia techniczne znajdujące się w stawie nie głębiej niż 60 cm.

  • Zima

Zimą należy kontrolować, aby staw całkowicie nie zamarzł. Mogłoby to bowiem przyczynić się do śmierci ryb oraz roślin.

Kategorie: Ogród

1 komentarz

Jak odpowiednio dbać o oczko wodne w ogrodzie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *