Niedawno wybudowałeś wymarzony dom, ale przestrzeń wokół niego pozostawia wiele do życzenia? Nic nie szkodzi: możesz przecież zaprojektować ją według swojego planu. Już dziś zacznij jego realizację, a niebawem będziesz mógł wypić filiżankę kawy w swoim ogrodzie. Zanim to jednak będzie możliwe, czeka Cię wybór odpowiedniej firmy, która wykona roboty ziemne. Dowiedz się więcej na ich temat!

Najpierw przygotuj projekt ogrodu

Zanim roboty ziemne ruszą na dobre, konieczne jest przygotowanie projektu ogrodu. Jeśli czujesz się na siłach, możesz samodzielnie go zrobić, tworząc szkic koncepcyjny. Gdy jednak wolisz, aby zajął się tym profesjonalista, poszukaj dobrego architekta krajobrazu. Pamiętaj, że wówczas będziesz musiał przedstawić mu mapy geodezyjne działki, projekt budynku czy uzbrojenia terenu.

To, ile zapłacisz za takie opracowanie, jest zależne od wielu czynników, choć jednym z najważniejszych jest tutaj wielkość ogrodu. Najczęściej trzeba zapłacić około 2500-4000 zł. Gdy z kolei interesuje Cię wyłącznie ogólny plan zagospodarowania, zapłacisz mniej – około 1000 zł.

Znajdź odpowiednią firmę i ruszaj z pracami ziemnymi

Za jeden z najważniejszych etapów inwestycji, jaką jest zakładanie ogrodu, uważa się prace ziemne. Obejmują one takie roboty jak oczyszczanie terenu z pozostałości po budowie domu, usunięcie śmieci i chwastów oraz pozbycie się innych niepotrzebnych rzeczy.

Warto porządnie przeorać ziemię, a także zbadać jej odczyn i nawieźć. Elementem prac ziemnych jest też ukształtowanie terenu, czyli wykonanie pagórków czy skarp. Na tym etapie warto pomyśleć również o montażu instalacji elektrycznej czy wkopaniu automatycznego systemu nawadniania.

Następnie można już postawić altany czy pergole, czyli elementy małej architektury i ułożyć chodniki, oczywiście wszystko zgodnie z wcześniej przygotowanym planem.

Czas na przyjemne, czyli nasadzenie roślin i wysianie trawnika

Na koniec zakładania ogrodu czekają same przyjemności, a dokładnie sadzenie roślin i wysianie trawnika. Jeśli chcesz, aby ogród zdobiły kwiaty, warto, aby były dobrane kolorystycznie. Oczywiście to, jakie gatunki roślin znajdą się na tym terenie, jest zależne wyłącznie od Ciebie, choć warto wziąć pod uwagę rodzaj gleby i poziom nasłonecznienia.

Planowanie i zakładanie ogrodu to szereg prac, które mogą być naprawdę ciekawym doświadczeniem, jednak jeśli nie czujesz się na siłach i nie masz zielonego pojęcia o ogrodnictwie, dobrym pomysłem będzie nawiązanie współpracy ze specjalistami np. z firmy Szczucki, którzy specjalizują się w zakładaniu ogrodów.

Kategorie: Ogród

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *