Produkcja betonu znana jest już od tysięcy lat. Pierwsze rodzaje jakich używano, różniły się sposobem wykonania oraz składem od obecnego, ale już wtedy doskonale sprawdzały się jako surowiec budowlany. Z upływem czasu, udało się udoskonalić formułę tworząc jeden z najpopularniejszych materiałów na całym świecie.

Jak powstaje beton?

W skład materiału budowlanego wchodzą dostępne dla każdego, podstawowe składniki, takie jak cement, kruszywo oraz woda. Każdy producent betonu jednak wie, że najistotniejszą rolę podczas produkcji odgrywa odpowiednia receptura. Domieszki chemiczne lub mineralne, mają wpływ na jego finalne właściwości oraz trwałość. Badania laboratoryjne, pozwalają uniknąć błędów, ponieważ źle dobrane proporcje mogą skutkować niską jakością betonu, który ostatecznie będzie pękał lub kruszył się. Tworząc beton, łódzkie firmy dokładają starań, by wszystkie składniki były starannie skompletowane, tworząc trwałe spoiwo. Największą część mieszanki stanowi kruszywo – najczęściej żwir lub piach. Jego jakość rzutuje zarówno na właściwości mechaniczne jak i estetykę. Najistotniejszym produktem betonu jest cement, który spaja ze sobą wszystkie składniki. Po zmieszaniu z wodą twardnieje, tworząc wytrzymały materiał budowlany. Istotne, by użyta woda była wodociągowa lub recyklingowa tak, by dawała gwarancje czystości, ponieważ finalnie wpływa to na strukturę materiału. Poza odpowiednio zachowaną proporcją ważna jest też kolejność łączenia składników – robiąc to ręcznie, najpierw dodawane są stałe, a następnie płynne składniki. Beton Łódź, mieszany przez betoniarkę, do stworzenia materiału najwyższej jakości, potrzebuje najpierw wody, kruszywa, cementu oraz ponownego nawodnienia.

Beton budowalny – materiał, z którym obcujemy na co dzień

Z uwagi na dużą popularność i powszechne zastosowania, beton, jest materiałem, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesny przemysł budowlany. Jednak, elementy z tego tworzywa możemy spotkać znacznie częściej. Jego atutem jest trwałość, odporność na wysokie i niskie temperatury oraz estetyka – dlatego beton często wykorzystywany jest przy tworzeniu podłóg, blatów, rzeźb, a obecnie stanowi również modny materiał wykończeniowy mieszkań, pojawiając się na ścianach, elewacjach czy podłogach.

Kategorie: Budownictwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *