Nie każdy właściciel samochodu decyduje się na garaż. Alternatywą dla tej propozycji jest profesjonalnie wykonana wiata. Na samym początku wypadałoby poznać najmocniejsze oraz najsłabsze strony wiat garażowych, tak aby móc podjąć świadomą decyzję w omawianym zakresie i skutecznie zatroszczyć się o własne auto. Jeśli ktoś dysponuje nieco ograniczonym budżetem powinien się zainteresować właśnie wiatami, które wcale nie są najdroższymi rozwiązaniami.

Wiata garażowa – kilka mocnych stron

Właściwie zaprojektowana wiata garażowa ma wiele mocnych stron. Wystarczy wspomnieć tutaj przede wszystkim o tym, że jest w stanie:

  • ochronić auto przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi (np. śniegiem) i nadmierną dawką promieniowania słonecznego,
  • odciążyć budżet klienta (da się na tym zaoszczędzić bardzo duże pieniądze),
  • urozmaicić elewację budynku i dodać nieruchomości wartości estetycznej,
  • posłużyć domownikom jako element przestrzeni wypoczynkowej (np. wtedy, gdy będzie się organizowało grilla lub zaprosi się rodzinę i znajomych).

Wiata powinna być oczywiście trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i stworzona z wysokiej klasy materiałów. Musi mieć też odpowiednie wymiary, dlatego też tego typu prace powinny być nadzorowane przez solidnych fachowców. Wiaty garażowe nie mają zwykle nawet 25 metrów kwadratowych, więc są dużo mniejsze, niż tradycyjne garaże. Pozwala to uniknąć wielu nerwów, gdyż niewielka wiata nie wymaga pozwolenia na budowę, a trzeba to jedynie zgłosić do najbliższego wydziału architektury lub budownictwa.

Czy wiata samochodowa ma jakieś wady?

Oczywiście wiata samochodowa ma też pewne wady, dlatego też wypadałoby się z nimi bliżej zapoznać, aby mieć pełną świadomość tego, w co konkretnie inwestuje się własne środki. Podstawowym minusem wiat garażowych jest to, że nie ochronią auta przed skrajnie niskimi oraz bardzo wysokimi temperaturami. Dodatkowo nie będą w stanie zabezpieczyć samochodu przed ewentualną kradzieżą.

Wiaty garażowe – co jeszcze trzeba o nich wiedzieć?

Jak widać wiaty garażowe mają swoje mocne, jak i słabe strony, więc ostateczną decyzję należy uzależnić od własnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Aktualnie można wyróżnić trzy kluczowe typy wiat samochodowych, a mianowicie:

  • wiaty wolnostojące,
  • wiaty przyścienne,
  • wiaty przejazdowe.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która z nich okaże się najkorzystniejszym wyborem dla inwestorów. Najmniej popularną opcją jest wiata przejazdowa, która często jest jedynie uzupełnieniem garażu i miejscem tymczasowego postoju dla posiadanego auta. Wiaty przyścienne sprawdzą się na mniejszych posesjach, gdyż nie będą na nich zabierać zbyt dużo miejsca i zagwarantują dogodny wyjazd z działki. Z kolei wiaty wolnostojące są uznawane za najwygodniejszą propozycję, m.in. pod kątem swobodnego otwierania drzwi samochodu.

Przy budowie wiaty warto zadbać również o skuteczny odpływ wody, wyposażając ją w rynny. Dodatkowo nawierzchnia, na której ma stanąć wiata musi być odpowiednio utwardzona. Idealne okażą się np. takie materiały, jak: kostka brukowa (ewentualnie drewniana lub kamienna), płyty betonowe i wylewka betonowa.

Kategorie: Dom Budownictwo

1 komentarz

Wiata zamiast garażu - wady i zalety

  1. Kiedyś w latach 60 XX-wieku w stanach, jak przyszedł modernizm, to ludzie masowo budowali domu z wiatami. To była sztuka. Przyszła moda na auta, każdy je parkował celowo pod domem. A żeby nie niszczały, to stawiano wiaty. WAżne, że to były wiaty, a nie garaże, bo koniecznie auto musiało być widoczne z zewnątrz. Wiaty były w bryle budynku. Coś niesamowitego zobaczyć po wiatą Cadillac Serii 62 z 1959 roku. Czujecie ten klimat?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *