Nazewnictwo związane z branżą budowlaną może być skomplikowane dla laików. Niestety jest ono często używane w przepisach i ustawach, dlatego konieczna jest jego znajomość. Sprawdź, co to jest poddasze nieużytkowe, czym różni się od poddasza użytkowego i w jaki sposób wykorzystać tę przestrzeń w swoim domu.

Poddasze nieużytkowe – definicja

Według definicji poddasze nieużytkowe to taka część budynku, która nie może być przystosowana do celów mieszkalnych. Znajduje się ona powyżej najwyższego stropu. W praktyce oznacza to, że w tym miejscu nie powinno się robić sypialni, łazienki, kuchni czy salonu. Wiele osób postanawia więc zaaranżować w tym miejscu strych, w których przechowuje niezbędne rzeczy. W praktyce okazuje się, że nie jest to do końca legalne, o czym więcej dowiesz się w trzeciej części tego artykułu.

Warto także podkreślić, że poddasze nieużytkowe jest zwolnione z opodatkowania. Opłaty naliczane są tylko za powierzchnię użytkową budynków, dlatego ten obszar nad najwyższym stropem może zostać odliczony.

Poddasze użytkowe a nieużytkowe – jaka jest różnica?

Przeciwieństwem do poddasza nieużytkowego jest poddasze użytkowe. Choć nazwa ta jest intuicyjna, to warto doprecyzować, w jaki sposób może zostać wykorzystane. Przepisy prawa regulują, że w tym miejscu można zaaranżować:

  • pomieszczenie mieszkalne – mowa tutaj o pokojach, salonach, a także sypialniach, czyli wszystkich pomieszczenia, w których na dłużej przebywają domownicy w trakcie dnia;
  • pomieszczenie pomocnicze – mowa tutaj o kuchni i łazience, z których domownicy korzystają przez krótki czas w trakcie dnia;
  • pomieszczenie techniczne – mowa tutaj o pomieszczeniu, które służy do funkcjonowania, a także obsługi technicznej budynku;
  • pomieszczenie gospodarcze – mowa tutaj o pomieszczeniu, w którym przechowywana jest żywność, sprzęt, opał, a także odpady;
  • lokal użytkowy – mowa tutaj o pomieszczeniu z wydzielonymi stałymi przegrodami budowlanymi, które jednak nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

Jak zagospodarować poddasze nieużytkowe?

Choć wiele osób poddasze nieużytkowe traktuje jako strych, nie jest to do końca legalne. Magazynowanie i przechowywanie rzeczy na powierzchni znajdującej się nad najwyższym stropem jest możliwe tylko wtedy, jeśli jest to poddasze użytkowe, od którego płaci się podatek. Teoretycznie więc przestrzeń powinna stać pusta. Tym bardziej że często posiada limit obciążenia, którego przekroczenie może nawet w skrajnych przypadkach nadwyrężyć konstrukcję budynku. Nie oznacza to jednak, że należy o poddaszu użytkowym zupełnie zapomnieć. Zazwyczaj takie poddasze jest pozbawione warstwy termoizolacyjnej. Wówczas dobrym pomysłem jest docieplenie tej powierzchni. Dzięki temu budynek będzie znacznie lepiej utrzymywał ciepło, a jego właściciel zaoszczędzi na opale lub energii.

Być może zastanawiasz się, czy posiadanie poddasza nieużytkowego ma sens. W wielu przypadkach rzeczywiście odradza się jego budowanie. Czasami jednak przydaje się jednak jako przestrzeń wentylacyjna.

 

Kategorie: Budownictwo

1 komentarz

Co to jest poddasze nieużytkowe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *