Kostka brukowa stała się w obecnych czasach obowiązkowym elementem wykończenia nawierzchni wokół domu. Niestety jest ona stale narażona na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Sezon na impregnację kostki brukowej przypada na letnie miesiące, dlatego warto wykorzystać sprzyjającą pogodę i już teraz zabezpieczyć ją przed wodą opadową i mrozem.
Brukowany podjazd czy ścieżki w ogrodzie są prawdziwą dekoracją posesji, tylko i wyłącznie wtedy, gdy są zadbane. Zielony nalot, brud i tłuste plamy sprawiają, że nawierzchnia wygląda nieestetycznie. Czyszczenie niezaimpregnowanej kostki brukowej jest pracochłonne i trudne a zdarza się, że niektórych zabrudzeń w ogóle nie da się usunąć. Dlatego, aby brukowane nawierzchnie ładnie się prezentowały przed domem przez wiele lat, konieczna jest impregnacja.
Zalety impregnacji kostki brukowej
Impregnacja kostki brukowej niesie za sobą wiele korzyści. Zabieg ten zwiększa odporność na tłuste plamy z oleju silnikowego oraz zabrudzenia zdarzające się podczas spotkań przy grillu na tarasie np. ketchup, tłuszcz czy czerwone wino. Ponadto, zabezpiecza kostkę przed środkami odladzającymi stosowanymi w zimę, chroni przed ścieraniem, ułatwia czyszczenie, zapobiega blaknięciu oraz sprawia, że kolor kostki nabiera głębokiego nasycenia. Dzięki zastosowaniu preparatu impregnującego powierzchnia kostki staje się hydrofobowa, co zapobiega przed wnikaniem w jej strukturę zanieczyszczeń i wody, która jest najbardziej destrukcyjna. Oczywiście, aby impregnacja przyniosła oczekiwane efekty konieczne jest zastosowanie dobrej jakości impregnatu do kostki brukowej.
Jak prawidłowo przeprowadzić impregnację?
Zabiegowi impregnacji można poddać zarówno nowo położoną, jak i użytkowaną już kostkę brukową. Przed przystąpieniem do impregnacji należy odpowiednio przygotować nawierzchnię. Konieczne jest jej dokładne umycie myjką ciśnieniową lub za pomocą węża ogrodowego. Kiedy kostka wyschnie, tuż przed samą impregnacją warto jeszcze zamieść ją szczotką, aby pozbyć się drobinek piasku czy resztek owadów.
Impregnat można nanosić na powierzchnię kostki za pomocą wałka, pędzla, jednak najlepiej to zrobić przy użyciu natrysku opryskiwaczem niskociśnieniowym. Środek impregnujący trzeba aplikować równomiernie, tak aby nie tworzyć kałuż. Zaleca się nanieść dwie warstwy, z tym, że drugą warstwę aplikuje się na jeszcze wilgotną warstwę pierwszą.
Po impregnacji należy poczekać aż preparat całkowicie wyschnie. Jeżeli temperatura powietrza wynosi koło 20°C kostkę można użytkować po upływie 24 godzin.