Lato to świetny czas do przygotowań na sezon grzewczy. W okresie, w którym ogrzewanie wnętrz nie jest niezbędne można przeprowadzić potrzebne remonty, dokonać napraw i wymian w instalacjach. Nadchodząca zima może okazać się szczególnym wyzwaniem grzewczym dla naszych portfeli, dlatego nie warto odkładać działań na ostatnią chwilę i zabezpieczyć się zawczasu. Ważną rzeczą jest posiadanie pełni kontroli nad układem grzewczym, a niezwykle pomocna jest w tym przypadku głowica do grzejników. Dowiedz się, dlaczego głowice termostatyczne są tak ważne, czym się charakteryzują i jakie głowice wybrać, aby uniknąć problemów z ogrzewaniem mieszkania.
Spis treści
Głowica termostatyczna do grzejnika – co to jest?
Głowica do grzejników, nazywana inaczej termostatem jest urządzeniem, które spełnia bardzo ważną rolę podczas ogrzewania powierzchni. Jej zadaniem jest utrzymanie pożądanej przez użytkowników temperatury grzejnika poprzez kontrolowanie jego temperatury. Następuje to dzięki regulowaniu przepływu gorącej wody ogrzewającej kaloryfer, który następnie oddaje ciepło do pomieszczenia. Odpowiednie i umiejętne korzystanie z głowic do kaloryfera umożliwia znaczne ograniczenie marnotrawienia ciepła, a jednocześnie oszczędzanie paliw grzewczych nawet do 20%, co wiąże się oczywiście z oszczędzaniem pieniędzy.
Głowica do grzejników składa się z kilku elementów: pokrętła nastawy, czujnika cieczowego, trzpienia bezpiecznika, dławika zaworu oraz sprężyny powrotnej. To dzięki temu zestawieniu możliwe jest posiadanie pełnia kontroli nad cieczą wpływającą do kaloryfera, a zarazem nad temperaturą, jaka ma panować w danym pomieszczeniu. Na pokrętle najniższa wartość niemal w każdym przypadku jest oznaczona symbolem gwiazdki (*) – jest to poziom, który zabezpiecza grzejnik przed zamarznięciem. Kolejne poziomy oznaczane są cyframi arabskimi, zazwyczaj od 1 do 5 lub innymi symbolami, które pozwalają uzyskać dany stopień ogrzewania.
Jak działa głowica termostatyczna do grzejników?
Głowica grzejnikowa montowana jest do kaloryfera, dzięki czemu możliwa jest regulacja każdego urządzenia osobno oraz dostosowywanie temperatury indywidualnie w każdym pomieszczeniu. W związku z tym można ustalać poziom ogrzewania dostosowany do preferencji użytkowników każdego pokoju. Ustawienie takiej temperatury umożliwia swobodne przekręcanie głowicy do grzejników i zatrzymywanie jej na danej wartości. Przy przekręcaniu pokrętła w prawo lub lewo regulator grzejnikowy odpowiednio otwiera lub ogranicza przepływ cieczy, która ogrzewa kaloryfer. Takie głowice działają zarówno w przypadku grzejników z zasilaniem dolnym, jak i bocznym.
Możliwość zróżnicowania temperatury jest szczególnie ważna w przypadku pomieszczeń o różnych cechach usłonecznienia oraz wielkości okien. Do pokojów z dużymi oknami, które wychodzą na stronę południową lub zachodnią dotrze znacznie więcej światła słonecznego dogrzewającego powierzchnię niż do pomieszczeń z mniejszymi oknami, usytuowanymi w kierunku północnym lub wschodnim. Ograniczenie niepotrzebnego dogrzewania powierzchni ocieplanych słońcem to więc duża ulga dla portfela.
Głowice termostatyczne – rodzaje
Wśród rodzajów głowic termostatycznych można wyróżnić kilka różniących się przede wszystkim czujnikami. Są to głowice cieczowe, gazowe i woskowe. Najbardziej popularnymi są głowice cieczowe, natomiast za najbardziej precyzyjne uważa się gazowe głowice termostatyczne do grzejnika, które znacznie szybciej i dokładniej potrafią reagować na występujące w zaworach i na pokrętłach zmiany.
Głowice do grzejników różnią się także sposobem obsługi – na rynku znajdziemy zarówno głowice manualne, jak i elektroniczne. Plusem elektronicznych głowic do grzejnika jest możliwość programowania ustawień w zależności od godziny i dnia tygodnia, co w przypadku głowic sterowanych manualnie nie jest możliwe. Niektóre z głowic elektronicznych posiadają także czujniki, które wychwytują ruch chłodnego powietrza, na przykład podczas prób ochładzania pokoju otwierając okno. Zmniejszają one wtedy pracę kaloryfera celem ograniczenia utraty energii.
Jaka głowica termostatyczna do grzejnika?
Myśląc nad wyborem odpowiedniej głowicy do grzejników warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Wśród nich znajduje się oczywiście cena – tutaj trzeba jednak pomyśleć o tym, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością, a koszty zakupu zróżnicowane są względem rodzaju oraz producenta. Myśląc o wyborze urządzeń, jakimi są głowice do grzejników warto zasięgnąć rady specjalistów i doradców w sklepach. Decydując się na zakup należy także przemyśleć przeznaczenie takiej głowicy. W przypadku, kiedy chcemy zaopatrzyć się w urządzenie kontrolujące ogrzewanie w różnych porach i dniach tygodnia lub podczas wyjazdów, warto zakupić elektroniczną głowicę do grzejnika, natomiast jeśli chcemy sami manewrować temperaturą na bieżąco, wystarczy manualny regulator grzejnikowy.
Kluczowym czynnikiem podczas wybory głowicy jest sposób podłączenia grzejnika do instalacji grzewczej. Mowa o wspomnianym podłączeniu od boku lub dołu i odpowiednim wyborze urządzenia pod tym kątem. W kwestiach dopasowania nie można pominąć także rozmiarów. Głowica musi posiadać przestrzeń do swobodnego manewrowania pokrętłem i przede wszystkim prawidłowego zamontowania go na zaworze kaloryfera. Bardzo ważny jest też w tym przypadku sposób montowania głowicy. Nieco mniej niezbędną kwestią jest estetyka głowicy – na rynku dostępnych jest wiele rodzajów różniących się od siebie cechami wizualnymi. Pamiętajmy, że grzałka sama w sobie może stanowić ciekawy element dekoracyjny naszego wnętrza.
Odpowiedni wybór głowicy do grzejników pozwoli jeszcze bardziej ograniczyć utratę energii podczas ogrzewania wnętrz oraz sprawić, że temperatura w każdym pokoju będzie dostosowana do indywidualnych preferencji użytkowników, poprawiając komfort spędzania czasu w sezonie grzewczym.