Ogrzewanie podłogowe to bardzo skuteczny sposób na równomierne rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu. System ten ma zarówno zalety, jak i wady. Czy ogrzewanie podłogowe można mieć także w bloku? Co warto wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym i jak przebiega instalacja ogrzewania podłogowego?

Zalety i wady ogrzewania podłogowego

Zalety ogrzewania podłogowego to przede wszystkim komfort cieplny. Podłogowe ogrzewanie sprawia, że we wnętrzu robi się przytulnie, a ciepło rozprowadzone jest po całym pomieszczeniu. Zaletą jest brak widoczności elementów systemu. Dzięki temu, że wszystkie podzespoły są ukryte pod podłogą, nie mają one wpływu na rozmieszczenie mebli i nie zaburzają estetyki wnętrza. Ogrzewanie podłogowe jest bezgłośne, nie przeszkadza więc domownikom podczas pracy. System ogrzewania podłogowego pomaga w utrzymaniu niższej wilgotności w pomieszczeniu, co jest korzystne dla zdrowia.

System ogrzewania podłogowego ma również kilka wad. Po pierwsze, sama instalacja może być dość kosztowna. Poza tym system ogrzewania potrzebuje więcej czasu na osiągnięcie docelowej temperatury niż tradycyjne grzejniki. W przypadku uszkodzenia systemu, jego naprawa może być kosztowna i trudna, zwłaszcza, gdy elementy grzewcze znajdują się pod warstwą betonu lub płytek.

Wodne ogrzewanie podłogowe- jak działa?

Wodne ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie przekazywania ciepła do pomieszczenia za pomocą rur z gorącą wodą umieszczonych pod podłogą. Rury wykonane są z tworzywa sztucznego lub metalu. Są umieszczane w specjalnych panelach zwanych matami grzewczymi. Maty te instalowane są pod warstwą izolacyjną i posadzką. Woda podgrzewana jest i rozprowadzana do poszczególnych sekcji rur przez kolektor, który łączy rury zasilające z obiegiem wodnym. Gorąca woda pompowana jest przez rury systemu za pomocą pompy obiegowej, a regulator temperatury monitoruje i kontroluje temperaturę wody, dostosowując ją do ustawionych parametrów.

Zaletą wodnego ogrzewania podłogowego jest brak widoczności poszczególnych elementów i równomierny rozkład temperatury, wadą natomiast jest konieczność regularnej konserwacji systemu.

Jak przebiega montaż ogrzewania podłogowego?

Montaż ogrzewania podłogowego wymaga nieco wiedzy i umiejętności. Pierwszym krokiem jest zaprojektowanie systemu. W tym celu należy dokonać dokładnego pomiaru pomieszczenia i projektu uwzględniającego rodzaj podłogi, izolację, rodzaj systemu ogrzewania czy lokalizację kolektora. Ważne jest też wyznaczenie trasy rur. Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłogi. Podstawą jest właściwe wypoziomowanie. Jako warstwa wyrównawcza doskonale sprawdza się pianobeton . Jest lekki, wytrzymały, doskonale izoluje ciepło, a do tego bardzo szybko się go kładzie.

Jeżeli stara posadzka w istniejącym już budynku musiała zostać zdjęta, konieczne jest wykonanie wylewki. Doskonałym wyborem jest wylewka anhydrytowa o wysokiej trwałości i uniwersalnym zastosowaniu. Kolejnym krokiem jest montaż izolacji, która zabezpiecza przed utratą ciepła do podłoża. Po wykonaniu izolacji, możliwe jest już umieszczenie mat grzewczych zgodnie z wcześniejszym projektem, podłączenie ich do kolektora, a także podłączenie kolektora do źródła ciepła, jak np. pompy ciepła czy kocioł gazowy.

Mieszkańcy mieszkań, w których nie można pozwolić sobie na zdjęcie starej posadzki, mogą zdecydować się na frezowanie pod ogrzewanie podłogowe wodne. Jest to sposób na wykonanie otworów na rury bez konieczności ściągania całej warstwy podłogi.

Montaż ogrzewania podłogowego przebiega stosunkowo szybko, a komfort termiczny, jaki zapewnia taki system grzewczy jest warty każdego wysiłku.

Kategorie: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *