Dom z ogrodem to miejsce, w którym zawsze przyjemnie jest się zrelaksować. Otoczenie roślin, świeże powietrze i sprzyjające okoliczności przyrody zawsze mają w sobie pewną magiczną moc. Ale spędzanie czasu na łonie natury jest miłe także wieczorami – pod warunkiem klimatycznego, dopasowanego do otoczenia oświetlenia. Słupki ogrodowe czy lampiony z pewnością są wspaniałym rozwiązaniem, ale czy widziałeś kiedyś ogród oświetlony przepięknymi latarniami?

Odpowiednie oświetlenie działki – dlaczego jest ważne?

Otoczenie wokół domu, niezależnie czy z grządkami warzywnymi, czy ogrodem kwiatowym, to miejsce, które powinno być odpowiednio oświetlone. Nie chodzi tu o efekt stadionu, gdzie każdy kąt podwórka jest doskonale widoczny w nocy, a w okna domu wpada zbyt dużo światła. Odpowiednie oświetlenie to takie, które z jednej strony pozwoli domownikom bezpiecznie dotrzeć do domu nawet w nocy, a z drugiej nie będzie przeszkadzało osobom wewnątrz domu i sąsiadom. Względy estetyczne schodzą w tym miejscu na nieco dalszy plan, choć warto je także uwzględnić planując oświetlenie działki.

Jeśli na działce stoi garaż, droga do niego powinna być również oświetlona w sposób umożliwiający bezpieczne wstawienia samochodu do budynku. W przypadku mocniejszych źródeł światła, jak naświetlacz LED, warto zainwestować w modele z czujnikiem zmierzchu i ruchu. Dzięki temu lampa będzie zapalała się wyłącznie wtedy, gdy wykryje ruch. Ważne jest odpowiednie ustawienie czujnika. Chodzi o to, by oświetlenie nie załączało się z powodu biegnącej myszki czy kota. Ponadto lampy z czujnikiem ruchu często skutecznie odstraszają potencjalnych włamywaczy, bo czy ktoś chciałby dokonać rabunku w świetle reflektorów?

Latarnie ogrodowe stojące, wiszące, kinkiety – latarnie do domu i ogrodu

Wybór lampy do ogrodu jest szeroki https://ardant.pl/zewnetrzne/lampy-do-ogrodu/ Obejmuje kinkiety, lampy wiszące, girlandy świetlne, słupki, reflektory, naświetlacze, oczka i latarnie ogrodowe. Co ważne, większość z tych urządzeń pełni inną rolę w ogrodzie, dlatego mogą być używane razem, uzupełniając się wzajemnie. Jeśli chcesz mieć dobrze oświetlony ogród, a przy okazji zyskać magiczny nastrój i elegancji efekt, postaw na latarnie ogrodowe.

Wśród lamp w kształcie latarni znajdziesz zarówno modele do domu jak i na zewnątrz. To lampy wiszące, kinkiety i lampy przenośne. W ogrodzie możesz dodatkowo wybrać urządzenia podobne do lamp, które spotkać można np. w parku. I to właśnie o nich napiszemy dziś nieco więcej. Aranżację możesz uzupełnić innymi lampami, które stylistycznie dopasujesz do domu jak i latarni, co wniesie efekt ładu i niewymuszonej elegancji.

Najważniejsze parametry latarni ogrodowych

Latarnie ogrodowe, tak jak inne źródła światła, powinny cechować się parametrami, które zwiększają ich funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania. Z tego powodu powinny przede wszystkim posiadać odpowiedni stopień szczelności IP. Zapewni to lampię odpowiednią ochronę przed wilgocią oraz kurzem i drobinkami, które unoszą się w powietrzu.

Latarnia powinna także emitować delikatne, rozproszone światło, które nie będzie raziło w oczy. Warto pamiętać, że zadaniem latarni do ogrodu jest najczęściej oświetlenie ścieżki do domu, furtki lub ogrodzenia. Oślepiające, jasne światło może przynieść odwrotny skutek – zamiast bezpiecznie stąpać po ścieżce, będziesz zasłaniać oczy, chroniąc je przed zbyt intensywnym oświetleniem. Dlatego kupując latarnie ogrodowe zwróć uwagę na strumień świetlny i natężenie światła.

Za intensywność oświetlenia odpowiada również sposób rozprowadzenia światła. Delikatną poświatę, która nie tylko rozświetli drogę do domu, ale także stworzy czarujący klimat w Twoim ogrodzie zyskasz wybieraj więc latarnie dające rozproszone światło.

Kolejny parametr, który warto wziąć pod uwagę, to wysokość latarni. Choć mogłoby się wydawać, że małe, przenośne latarenki są wygodniejsze w użytkowaniu, to nie zawsze tak jest. Latarnie ogrodowe wysokie pięknie oświetlą nie tylko ścieżkę do domu, ale również uroczo podkreślą korony drzew. Klimat tajemniczego ogrodu gwarantowany.

Jaką latarnię do ogrodu wybrać?

Wybór oświetlenia do ogrodu powinien być uzależniony od funkcji, jaką ma ona spełniać. Do podkreślenia elewacji i drzwi wejściowych wystarczą urocze kinkiety w kształcie latarni. Chcąc oświetlić altanę lub taras, warto pomyśleć o latarniach przenośnych lub lampach wiszących o tym kształcie. Wysokie latarnie do ogrodu doskonale rozświetlą z kolei większy obszar.

Innym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest źródło światła w latarni. Tradycyjne żarówki cechują się niską żywotnością i dużym poborem energii elektrycznej. Dobrym rozwiązaniem jest lampa LED, dzięki której można zaoszczędzić, a przy okazji dostosować moc, barwę światła czy jego natężenie do potrzeb.

Latarnia ogrodowa kojarzy się z nieco staromodnym designem lamp olejowych. Choć są one piękne i prezentują się dobrze, to jednak nie sprawdzą się w każdym ogrodzie. Często służą jako latarnie ozdobne, szczególnie te z fantazyjnymi wykończeniami. Zwolennicy modernizmu często poszukują natomiast minimalistycznych opraw, które nie zburzą nowoczesnego charakteru ogrodu. Producenci są najwidoczniej po tej samej stronie, gdyż poza tradycyjnymi lampami, tworzą także fantastyczne, nowoczesne latarnie ogrodowe.

Oświetlenie działki bez dostępu prądu za pomocą latarni również jest możliwe. W tym wypadku jednak warto postawić na przenośną lampę solarną, którą po prostu zawiesisz na odpowiednio przygotowanym słupku, lince zawieszonej między drzewami, czy po prostu gałęzi.

Kategorie: Ogród

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *