Domy w stylu dworkowym cieszą się popularność już od początków XX wieku. Co więcej, zainteresowanie takim stylem budownictwa wcale nie maleje, a wręcz wzrasta. Sporo osób wybiera projekty nawiązujące do tradycji szlacheckiej. Szczęśliwcy mogą nawet pozwolić sobie na zakup prawdziwego dworku wybudowanego przed laty. Aby taki budynek dobrze się prezentował, warto zadbać również o jego otoczenie, w tym o dobrze dobrane ogrodzenie.
Dom w stylu dworkowym – jakie ogrodzenie do niego pasują?
Ogrodzenie domu dworkowego powinno być przede wszystkim dobrze dobrane do bryły i charakteru budynku. Jeśli zależy Ci na spójnym wyglądzie posesji, który będzie nawiązywał do tradycji sprzed lat, najlepiej sięgnąć do inspiracji, które można było spotkać w prawdziwych szlacheckich dworkach.
Warto jednak zwrócić uwagę, że ogrodzenia takich posiadłości występowały w co najmniej kilku głównych wariantach. Nie zawsze były to wyłącznie bogato rzeźbione kute płoty. Takie można było spotkać przede wszystkim w dużych dworach należących do elity. Mniejsze domy dworkowe bardzo często były otoczone ogrodzeniem z drewna, nieodbiegającym wyglądem od tych spotykanych w wielkich chatach. Kolejnym często spotykanym rodzajem ogrodzenia dworków były kamienne mury, zwykle porośnięte bujną roślinnością, przez co niemal całkowicie wtapiały się w otoczenie.
Jeśli więc szukasz pomysłu na ogrodzenie domu w stylu dworkowym, do wyboru masz co najmniej kilka interesujących opcji. W tej kwestii nie ma jednoznacznych wymagań – wiele zależy od wyglądu Twojego budynku, a także jego kubatury. Jest to ważne choćby dlatego, że nieco inny płot sprawdzi się w przypadku domów parterowych w stylu dworkowym, a inne w kilkukondygnacyjnym obiekcie stylizowanym na tradycyjne budownictwo.
Dom dworkowy – ogrodzenie z drewna, kamienia a może kute?
Jeśli zastanawiasz się, jakie ogrodzenie domu w stylu dworkowym będzie najlepiej wyglądało, do wyboru masz przede wszystkim warianty:
- drewniane,
- kute,
- kamienne.
Każde z nich może prezentować się niezwykle stylowo i podkreślać wyjątkowość domu dworkowego. Ważne jednak, aby było do niego odpowiednio dobrane. Przede wszystkim nie powinni przytłaczać budynku bogatą formą i ilością zdobień. Jeśli obiekt nawiązuje swoim wyglądem do skromnej, drewnianej budowli, kuty płot z licznymi dekoracyjnymi elementami nie będzie się dobrze prezentował. Podobnie w przypadku niewielkiego domu parterowego w stylu dworkowym – tutaj także warto zachować umiar. Jeśli przypadły Ci do gustu ogrodzenia metalowe, wybierz raczej takie o nieco prostszej formie i oszczędne w zdobieniach.
Świetnym wyborem może być również płot z kamienia w formie murku porośniętego roślinnością. Tutaj warto zwrócić uwagę na jego wysokość. Ponownie, jeśli chcesz ogrodzić dom parterowy w stylu dworkowym, zadbaj o to, by ogrodzenie nie było zbyt masywne i przytłaczające.
Elementy drewniane także mogą być interesującym wyborem, szczególnie że są dostępne w niezwykle szerokiej gamie wzorów. Można dopasować je do każdego stylu, ponieważ drewno jest materiałem wyjątkowo uniwersalnym.