Budowa domu to kosztowna i skomplikowana inwestycja, a urzędowe formalności przed jej rozpoczęciem spędzają sen z powiek niejednemu inwestorowi. Aby łatwiej przebrnąć przez niezbędne procedury, warto zawczasu poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie oraz przygotować plan działania. Zatem od czego powinniśmy rozpocząć budowę obiektu mieszkalnego?

Zakup działki pod budowę

Przygotowania do budowy to etap, który może zająć nam nawet kilka czy kilkanaście miesięcy. Na samym początku powinniśmy poszukać działki, na której będziemy mogli zrealizować wybrany projekt domu. Przed dokonaniem zakupu zapoznajmy się z najważniejszą dokumentacją, taką jak np. MPZP lub EGiB czy księga wieczysta nieruchomości. Sprawdźmy, ile zajmie nam dojazd do pracy, szkoły czy lekarza oraz w jakiej odległości zlokalizowane są najważniejsze media. Weźmy również pod uwagę wielkość i kształt posesji, jej położenie względem stron świata oraz topografię terenu – które to czynniki są niezwykle istotne pod kątem doboru optymalnej koncepcji architektonicznej.

Wybór projektu domu

Jeżeli posiadamy już działkę, nadszedł czas na zamówienie projektu domu. Wybór gotowego rozwiązania ze strony https://projekty.muratordom.pl powinien być starannie przemyślany – w końcu na jego podstawie stworzymy wnętrza mieszkalne, które nierzadko będą służyć nam przez kilkadziesiąt kolejnych lat. Gotowa koncepcja musi być obowiązkowo dopasowana do wymogów prawa miejscowego. Warto, by była ona także zbliżona do budynków wzniesionych w sąsiedztwie – dzięki temu całe otoczenie będzie wyglądać spójnie. Przeglądając gotowe projekty domów, dobierajmy je do swojego gustu i wymagań, ale również możliwości finansowych. Dzięki temu ich realizacja będzie samą przyjemnością i nie nadwyręży budżetu przeznaczonego na ten cel.

Projekt domu Parterowy 1 z kolekcji Domy z wizją

Dopełnienie urzędowych formalności

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup projektu gotowego, to kolejnym krokiem będzie dokonanie jego adaptacji. Wybrany architekt dostosuje go do lokalnych warunków terenowych oraz wymogów inwestora, jak również przygotuje projekt zagospodarowania terenu. W czasie, gdy specjalista będzie zajmował się naszym projektem, możemy gromadzić dokumenty niezbędne do zgłoszenia zamiaru prowadzenia prac lub uzyskania pozwolenia na budowę. Będą to między innymi wypis z rejestru gruntów czy potwierdzenie dostępu do drogi publicznej. Pełną listę wymaganych załączników uzyskamy w miejscowym wydziale architektoniczno-budowlanym. Po zakończonej adaptacji kompletną dokumentację złożymy w urzędzie – osobiście lub za pośrednictwem upoważnionego architekta.

Zatrudnienie wykonawców i kierownika budowy

Ostatnim, ale nie mniej ważnym zadaniem będzie znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej oraz zatrudnienie kierownika budowy. Specjaliści od wznoszenia obiektu i wykańczania wnętrz powinni wykazać się niezbędną wiedzą i referencjami – dzięki temu ryzyko popełnienia przez nich błędów zostanie znacząco ograniczone. Dobry kierownik budowy będzie natomiast reprezentował nas na wszystkich etapach przedsięwzięcia, nadzorując postępy prac oraz kontrolując jakość ich wykonania przez wybraną ekipę.

Przed rozpoczęciem budowy czeka nas załatwianie szeregu spraw, na które powinniśmy zarezerwować sobie nawet kilkanaście miesięcy. Prócz zakupu działki i projektu domu, będziemy zobligowani do dopełnienia urzędowych formalności, dzięki którym nasze przedsięwzięcie będzie odbywać się zgodnie z prawem. Powinniśmy ponadto przygotować się do wyboru odpowiedniej ekipy oraz kierownika budowy. Wszystkie te działania pozwolą nam na prowadzenie prac budowlanych i wykończeniowych, których efektem będzie komfortowa i funkcjonalna przestrzeń do życia.

Kategorie: Budownictwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *