Rozwiązania, które jeszcze niedawno kojarzyły się z filmami science-fiction, stają się dziś dostępne dla każdego. Świetnym przykładem jest inteligentne oświetlenie, które ma ogromną liczbę zalet. Jest energooszczędne, łatwe w obsłudze i pozwala tworzyć efektowne sceny świetlne. Może też wpływać pozytywnie na nasz nastrój, ułatwiając relaks, koncentrację czy dodając energii. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, w dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak działa inteligentne oświetlenie i przedstawiamy możliwości jednego z najbardziej zaawansowanych systemów na rynku – Philips Hue.

Czym jest inteligentna żarówka?

Zacznijmy od tego, czym jest inteligentna żarówka, czyli najmniejszy element inteligentnego oświetlenia. To energooszczędne źródło światła może przyjmować różne formy, które łączy jedna cecha – nie znajdziemy w nich tradycyjnego żarnika. Został on zastąpiony energooszczędnymi diodami LED, których w różnych modelach może być więcej bądź mniej. Oprócz tego, w zależności od poziomu zaawansowania, inteligentne żarówki oferują różne funkcje, takie jak możliwość zdalnego sterowania, zmiany koloru i jasności światła oraz tworzenie harmonogramów i profili użytkowników. Wbrew powszechnej opinii inteligentne żarówki wcale nie wymagają nowoczesnych opraw ani zmian w instalacji elektrycznej. Można je podłączyć do dowolnej lampy, oczywiście pod warunkiem, że mają odpowiedni trzonek. W dzisiejszym artykule omówimy możliwości inteligentnego oświetlenia na podstawie jednego z najpopularniejszych i najbardziej zaawansowanych rozwiązań na rynku – systemu Philips Hue.

Elementy systemu Philips Hue

Philips Hue to system inteligentnego oświetlenia domu LED, w skład którego wchodzi szeroka gama produktów. Żarówki Philips Hue mają powszechnie stosowane trzonki E14, E27 i GU10, więc można je podłączyć do dowolnych opraw, nawet tych starszych. Oprócz tego, w ramach systemu dostępne są taśmy LED i oprawy: wpuszczane, punktowe, sufitowe, stojące, kinkiety, reflektory czy oświetlenie do ogrodu. Wyróżniają się one prostym, minimalistycznym designem, więc bez problemu odnajdą się w praktycznie każdym wnętrzu. Philips Hue można łatwo oświetlić cały dom i jego otoczenie!

Warto wiedzieć, że lampy i żarówki dostępne są w trzech wersjach. Podstawowy wariant White oznacza ciepłe białe światło o stałej temperaturze barwowej 2700 Kelvinów, które sprzyja relaksowi. Produkty Philips Hue White Ambiance pozwalają zmieniać temperaturę barwową białego światła. Można więc postawić na ułatwiający koncentrację zimny niebieski, relaksujący ciepły pomarańczowy lub jeden z 50 tys. odcieni pomiędzy nimi. Najbardziej zaawansowana wersja systemy Philips Hue – White and Color Ambiance – pozwala nie tylko zmieniać temperaturę barwową światła, ale i jego kolor. Do wyboru jest aż 16 milionów odcieni!

Oprócz samych źródeł światła ważnym elementem systemu jest mostek Hue Bridge. Nie jest on obowiązkowym elementem, ale pozwala w pełni wykorzystać możliwości inteligentnego oświetlenia oraz zainstalować akcesoria, takie jak czujniki ruchu, moduły przełącznika ściennego i regulatory przyciemniania. O zaletach mostka Hue Bridge szerzej piszemy w dalszej części artykułu.

Jak działa inteligentne oświetlenie Philips Hue?

Żarówkami i lampami Philips Hue można zarządzać na kilka sposobów. Podstawowe funkcje systemu są dostępne za pośrednictwem darmowej aplikacji na smartfona. Umożliwia ona sterowanie 10 punktami świetlnymi w jednym pomieszczeniu, łącząc się z nimi przez Bluetooth. Aplikacja pozwala między innymi przyciemniać światło, zmieniać jego temperaturę barwową i kolor oraz tworzyć sceny, czyli określone ustawienia świateł. Jest to idealny sposób, by zacząć swoją przygodę z systemem Philips Hue i przetestować jego możliwości.

Aby w pełni wykorzystać potencjał inteligentnego oświetlenia, warto dodatkowo zainwestować we wspomniany wcześniej mostek Hue Bridge. To niewielkie urządzenie może się łączyć z aż 50 punktami świetlnymi, płynnie zarządzając ich funkcjonowaniem. Podłącza się je do domowego routera, ale komunikacja z lampami i żarówkami odbywa się za pomocą protokołu ZigBee. Technologia ta zużywa mniej energii i działa na większym obszarze niż Wi-Fi, gdyż wykorzystuje każde podpięte urządzenie jako przekaźnik. Dzięki zastosowaniu Zigbee na funkcjonowanie inteligentnego oświetlenia nie wpływają przerwy w działaniu Internetu, a do systemu podpiąć można nawet lampy ogrodowe.

Nie są to jednak wszystkie zalety mostka Hue Bridge. Dzięki urządzeniu w aplikacji dostępne są nowe możliwości, takie jak zarządzanie oświetleniem z dowolnego miejsca na ziemi. Mostek pozwala też podłączyć do systemu dodatkowe akcesoria, takie jak czujniki ruchu czy inteligentne przełączniki. Źródła światła można też podzielić na grupy, aby jednym przyciskiem zmieniać ustawienia np. dla całego pokoju. Po integracji z systemami Amazon Alexa, Apple Home lub Google Home mostek Philips Hue umożliwia nawet stosowanie komend głosowych.

Możliwości inteligentnego oświetlenia Philips Hue

Wiemy już, jak działa inteligentne oświetlenie Philips Hue, więc przejdźmy do tego, w jaki sposób można je wykorzystać w życiu codziennym. Nie od dziś wiadomo, że światło wpływa na nasze samopoczucie, poziom pobudzenia oraz efektywność. Możliwość zmiany temperatury barwowej i natężenia światła niesie więc ze sobą wiele korzyści. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby dostosować pomieszczenie do aktualnych potrzeb, i to korzystając z dokładnie tych samych lamp. Chłodne oświetlenie do pracy nad ważnym projektem można w ułamku sekundy zamienić w ciepłe, które sprzyja relaksowi z książką na kanapie. Inteligentne oświetlenie Philips Hue może też zmieniać odcień zgodnie z rytmem dnia. Rankiem agresywny dzwonek budzika zastąpi powoli rozjaśniające się światło, które imituje wschód słońca, a wieczornemu zasypianiu towarzyszyć będzie płynnie przygasające oświetlenie przypominające zachód nad morzem.

Philips Hue to doskonały sposób na dopełnienie wystroju wnętrza. Kolorowe oświetlenie pozwala zmienić charakter pomieszczenia, i to bez dużych nakładów finansowych. Co więcej, system Philips Hue można zsynchronizować z telewizorem lub ekranem komputera. Kolor światła w pomieszczeniu stanie się wtedy przedłużeniem tego, co dzieje się w grze lub filmie, angażując w rozrywkę na zupełnie nowym poziomie. Sceny świetlne przygotowane na konkretne sytuacje, takie jak przejście do toalety nocą czy pobudkę dziecka, można aktywować jednym ruchem ręki, z poziomu aplikacji lub korzystając z inteligentnego przycisku. Dzięki geolokalizacji inteligentne oświetlenie Philips Hue przywita domowników wracających do domu, aktywując kolejno lampy przy furtce, wokół ścieżki, nad drzwiami i w przedpokoju. Koniec szukania włącznika po omacku! System pomaga też chronić mienie przed włamaniami podczas wakacji. Światła będą się włączać zgodnie z przygotowanym wcześniej harmonogramem, symulując obecność domowników i odstraszając potencjalnych włamywaczy. Philips Hue daje ogromne możliwości personalizacji, ograniczone jedynie wyobraźnią użytkowników!

Planujesz zacząć swoją przygodę z inteligentnym oświetleniem Philips Hue? Wszystko, co potrzebne, znajdziesz w sklepie z oprawami i akcesoriami oświetleniowymi karel2.pl.

Źródło zdjęć: karel2.pl (Philips), shutterstock.com

Kategorie: Technologia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *