Pięknie urządzony taras to idealne miejsce do spędzania wolnego czasu wiosną i latem. Jednak, aby w pełni cieszyć się wypoczynkiem na tarasie, zadbaj o odpowiedni materiał, z którego zostanie wykonana jego nawierzchnia. Dziś sprawdzimy, co lepiej sprawdzi się na tarasie – tradycyjne i ponadczasowe drewno czy nowoczesna deska kompozytowa?
Spis treści
Taras z drewna – dlaczego warto?
Drewno to materiał ceniony za naturalny wygląd, trwałość i możliwość łatwej obróbki. Deski tarasowe z drewna tworzą przytulną i miłą w dotyku nawierzchnię. Drewno oddycha, nie nagrzewa się mocno w słońcu i dodatkowo jest ekologiczne. Dużo zależy jednak od tego, jakie drewno na taras wybierzesz i czy zadbasz o jego odpowiednią i regularną konserwację. Niestety taras drewniany wymaga systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Zwykle zaleca się olejowanie lub lakierowanie tarasu drewnianego przynajmniej raz w roku. Dzięki temu taras z drewna posłuży nawet kilkanaście lat.
Jakie drewno na taras wybrać?
Wybór drewna na taras jest w dużej mierze uzależniony od Twojego budżetu. Najlepiej na tarasie sprawdzą się gatunki drewna, które posiadają naturalną odporność na wilgoć. Jest to na przykład drewno egzotyczne lub modrzew syberyjski. Niestety sporą przeszkodą jest tu cena. Koszt materiału na taras z drewna egzotycznego to nawet 500 zł za m2. Tańszą i coraz popularniejszą alternatywą dla drewna egzotycznego są podłogi bambusowe.
Urządzasz taras? Zobacz także: Jakie lampy tarasowe wybrać?
Wysoka cena takich tarasów sprawia, że wiele osób decyduje się na znacznie tańsze, rodzime gatunki drewna: sosnę, świerk lub modrzew europejski. Parametry tych gatunków są nieco słabsze. Zaleca się stosowanie ich szczególnie na tarasach zadaszonych, które są nieco mniej narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dużym plusem jest niski koszt takiego tarasu. Nieporównywalnie mniejszy niż w przypadku drewna egzotycznego.
Co to jest deska kompozytowa?
Deska kompozytowa to nowoczesny materiał na tarasy, który zyskuje coraz większą popularność. Produkuje się je ze specjalnej mieszanki tworzyw sztucznych z dodatkiem włókien drzewnych. Dzięki temu łączą zalety drewna i tworzyw syntetycznych.
Kompozyt drewnopodobny naśladuje fakturę i wygląd naturalnego drewna. Jest jednak znacznie bardziej odporny na wilgoć, warunki atmosferyczne i czynniki mechaniczne. Nie wymaga impregnacji i regularnego malowania. Cechuje go wysoka wytrzymałość i stabilność wymiarowa.
Deski kompozytowe są bardzo łatwe w pielęgnacji – wystarczy okresowe czyszczenie wodą pod ciśnieniem lub mycie uniwersalnym detergentem. Ich powierzchnia jest także odporna na działanie pleśni i grzybów.
Zalety tarasu z deski kompozytowej
Taras z deski kompozytowej ma szereg zalet. Jest wytrzymalszy i bardziej odporny na uszkodzenia niż taras drewniany. Nie wymaga żmudnych zabiegów pielęgnacyjnych jak drewno. Deski kompozytowe mają gwarancję nawet do 25 lat.
Ich montaż jest prosty i szybki – wystarczy przykręcić je do legarów. Deski z kompozytu są odporne na wilgoć i pleśń. Nie odkształcają się jak drewno. Do zalet zaliczyć można także dużą ilość dostępnych wzorów i kolorów. Wśród desek kompozytowych coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy tradycyjnych tarasów w rustykalnym klimacie, jak i osoby, które chcą stworzyć nowoczesną i minimalistyczną powierzchnię.
Czy kompozyt ma jakieś wady? Dla niektórych mankamentem może być to, że nie jest to materiał naturalny. Taras z deski kompozytowej nagrzewa się także nieco mocniej niż powierzchnia z drewna. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku mocno nasłonecznionego tarasu w ciemnym kolorze.
Zarówno tarasy drewniane, jak i tarasy z deski kompozytowej mają swoje zalety. Drewno to naturalny materiał o niepowtarzalnym uroku. Wymaga jednak regularnych zabiegów konserwacyjnych. Z kolei deski kompozytowe są bardzo trwałe i praktyczne. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą poświęcać czasu na pielęgnację tarasu. Odpowiedź na pytanie: co na taras dostosuj więc do własnych potrzeb i możliwości finansowych. Dobrze zaprojektowany taras zapewni relaks na świeżym powietrzu przez długie lata.