Instalacja fotowoltaiczna to energooszczędne, a tym samym w pełni wydajne i skuteczne rozwiązanie dla Twojego domu. Oprócz korzyści dla środowiska zainwestowanie w system PV niesie za sobą także inne zalety. Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki? Sprawdź!

Fotowoltaika – źródło oszczędności

Zakup fotowoltaiki oznacza pewną inwestycję, która nie tylko polepsza troskę o nasz klimat, ale również przyczynia się do większej niezależności energetycznej i oszczędności. Przed zakupem paneli słonecznych należy oszacować zapotrzebowanie na energię elektryczną tak, aby dobrać właściwy rozmiar instalacji. Mimo że koszt zakupu i montażu fotowoltaiki różni się od siebie, każde gospodarstwo domowe odczuje mniejsze rachunku za prąd. Warto jednak pamiętać, że zwrot kosztów w zamian za czerpanie energii z odnawialnych źródeł, następuje stopniowo. O atrakcyjności inwestycji świadczą natomiast przystępne dofinansowania do fotowoltaiki. W ramach dostępnych systemów dopłat można skorzystać z programu:

  • Mój Prąd 4.0,
  • Czyste Powietrze,
  • Stop Smog,
  • Agroenergia,
  • Zielona energia w gospodarstwie rolnym,
  • Energia Plus.

Przystąpienie do którejkolwiek z możliwości dofinansowania jest wyrazem wsparcia w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Jakie dofinansowania do fotowoltaiki obecnie obowiązują?

Pakiet podstawowych zalet

Zainwestowanie w porządny system PV jest stabilną i korzystną inwestycją, głównie ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Nie da się ukryć, że obecnie fotowoltaika zyskuje na znaczeniu i coraz więcej mówi się o zaletach instalacji. Ich znajomość może przyczynić się do podjęcia decyzji o zakupie paneli słonecznych. Które z cech fotowoltaiki warto podkreślić? Są to przede wszystkim:

  • Dostarczanie energii z niewyczerpalnych i czystych źródeł – podstawową zaletą fotowoltaiki jest czerpanie energii ze słońca, które zasoby nie wyczerpią się w przeciwieństwie np. do węgla, które w dodatku trzeba transportować i spalać. W dodatku panele słoneczne wytwarzają czystą energię, niezawierającą szkodliwych emisji.
  • Łatwość w obsłudze – do utrzymania paneli w dobrej kondycji nie trzeba przeprowadzać częstych i skomplikowanych prac konserwacyjnych. Jako że system PV nie zawiera zbyt wielu ruchomych części, oznacza to szybszą i bezproblemową konserwację instalacji. Ponadto koszty eksploatacji fotowoltaiki są stosunkowo niskie, a za jej dodatkowy atut uznaje się również cichą pracę urządzenia.
  • Wysoka żywotność – oprócz skutecznej wydajności paneli słonecznych, warto podkreślić także ich trwałość. Górną warstwę pokrywa szkło hartowane, które cechuje się większą odpornością niż tradycyjne szkło. Oprócz tego warto pamiętać, że system PV składa się z wytrzymałych mechanicznie ogniw, co tym bardziej polepsza efektywność ich pracy. Fotowoltaika jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne.
  • Magazynowanie energii – możliwość magazynowania nadwyżek energii to kolejna z zalet, przemawiająca na korzyść inwestycji. Jeśli nie wykorzystamy w pełni zasobów energii, jej pokłady oddajemy do sieci. Energia może jednak wrócić do nas z powrotem, jeśli w danym okresie fotowoltaika działa mniej wydajnie.
  • Podniesienie wartości nieruchomości – dla wielu instalacja fotowoltaiczna poprawia estetykę dachu i nadaje powiew nowoczesności. Domy, które są wyposażone w system PV, zyskują na popularności, a co za tym idzie – zwiększa się ich wartość na rynku nieruchomości.
  • Szybki montaż – w zależności od rodzaju i wagi paneli słonecznych, instalacja fotowoltaiczna nie jest trudna w montażu – położenie jej na dachu z reguły nie przekracza kilku dni. Warto mieć na uwadze, że instalacje o mocy do 50 kW nie muszą uzyskiwać koncesji lub pozwolenia na budowę, a jedynie wymagają zgłoszenia instalacji u operatora sieci energetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *