Podczas wszelkiego rodzaju prac budowlanych wykorzystywane są różne materiały budowlane. Cegły, pustaki, wyroby żelbetonowe, dachówki, drewno, kamień. Wśród nich bardzo dużą grupę stanowią także produkty, które określa się jako chemia budowlana – są to różnego rodzaju kleje, gładzie, lakiery, impregnaty, szpachel, gips oraz zaprawa murarska.
Co to jest zaprawa murarska?
Najprościej mówiąc zaprawa murarska jest to gęsta masa wykonana z wody i specjalnego kruszywa, która po zastygnięciu tworzy stabilne spoiwo lub materiał do pokrycia płaskich powierzchni. Jako kruszywo w zaprawach murarskich stosuje się mieszanki cementowe lub wapienne. Ilość mieszanki oraz jej rodzaj kruszywa decyduje o właściwościach zaprawy, oraz sposobie jej użycia. Może posłużyć do łączenia cegieł w murze, do wykonania posadzki albo do zewnętrznej i wewnętrznej ochrony murów. W zależności od proporcji i rodzaju kruszywa użytego do mieszanki zaprawa może mieć różne właściwości klejące oraz termoizolacyjne. Ma to ogromne znaczenie podczas budowy murów zewnętrznych, które utrzymują konstrukcję budynku a także są odpowiedzialne za przenikanie ciepła do wewnątrz. Na rynku dostępne są także specjalistyczne zaprawy murarskie, które wykorzystywane są podczas prac konserwatorskich, budowy specjalnych obiektów przemysłowych, zapór wodnych i ogniowych. Mieszanina kruszyw jest wtedy wzbogacana np. żywicą epoksydową, mączką mineralną, żużlem lub popiołami lotnymi.
Rodzaje zapraw
Każda zaprawa murarska może mieć inny skład i pod tym względem wyróżnia się kilka rodzajów. Najczęściej stosowane są zaprawy cementowe i wapienne oraz mieszanka obu tych kruszyw. Używa się ich w miejscach, które szczególnie narażone są na duże naciski i działanie wody jak fundamenty, podłogi i posadzki, ściany konstrukcyjne i zewnętrzne. Pamiętać należy przy tym, że im więcej w składzie jest cementu a mniej wapna, tym szybszy jest proces twardnienia masy. Z tego powodu należy ją wykorzystać w krótkim okresie, który może wynosić nawet mniej niż 3 godziny. Zaprawa murarska z dużą zawartością wapna zachowuje swoja plastyczność nawet przez 8 godzin. Innym rodzajem są zaprawy gipsowe i gipsowe z dodatkiem wapna. Nie są one absolutnie odporne na działanie wilgoci dlatego wykorzystuje się je jedynie do wygładzania ścian zewnętrznych w suchych pomieszczeniach oraz przy stawianiu ścian działowych. Jeszcze inny rodzaj to zaprawa gliniana lub gliniana z dodatkiem wapna. Jest to materiał specjalistyczny i wykorzystuje się go właściwie jedynie do stawiania glinianych pieców.