Na przestrzeni wieków architektura przechodziła przez wiele przemian. Nic więc dziwnego, że obecnie możemy podziwiać zabytkowe budowle, które cechują się odmiennymi wyznacznikami. Jednym z dominujących stylów architektonicznych XX wieku był brutalizm. Do tej pory niektórym z nas bardzo ciężko jest zrozumieć, jaka była jego główna idea. Niemniej jednak czym charakteryzuje się ten kierunek w architekturze?

Czym jest brutalizm w architekturze?

Styl brutalistyczny w architekturze często nazywany jest dzieckiem schyłkowej fazy modernizmu. Nazwa pochodzi z języka francuskiego gdzie wyrażenie béton brut oznacza w wolnym tłumaczeniu na nasz język surowy beton. Niemniej jednak brutalizm został wymyślony przez dwójkę, brytyjskich architektów – Alisona i Petera Smithsona. Co było ich głównym zamysłem? Otóż chcieli oni zaprojektować coś, co odróżni ich od klasycznego pokolenia modernistów. Idea brutalizmu w architekturze zrodziła się więc na początku lat 70 XX wieku. Niemniej jednak do dziś, styl ten wzbudza wiele kontrowersji i dla niektórych jest po prostu całkowicie niezrozumiały i abstrakcyjny. Warto w tym momencie podkreślić, że samemu brutalizmowi w architekturze towarzyszyła również swoista ideologia społeczna. Odnosiła się ona do potrzeby utworzenia społeczeństwa, w którym to wartości etyczne, a nie estetyczne będą najważniejsze.

Czym charakteryzuje się brutalizm w architekturze?

Brutalizm w architekturze wyróżnia się przede wszystkim maksymalnie ekspresyjną formą. Przejawia się ona głównie w wyrazistości wykorzystywanych materiałów. Nie da się ukryć, że za główny wyznacznik tego stylu w architekturze uważa się beton. To on w swojej najsurowszej postaci był dominujący. Co więcej brutalizm w architekturze wyróżnia się także bardzo ostrymi i geometrycznymi bryłami. Dodatkowo gołym okiem można na nich zauważyć przebijające się elementy konstrukcyjne. Na niektórych budynkach można było dotrzeć nawet odciskającą się w betonie deskę do szalunków.

Brutalizm w architekturze stosował się do swoistej ideologii. Było nią odrzucenia wszelakich kontekstów i metafor. Brutaliści w swoich konstrukcjach hołdowali fascynacji geometrią. Co więcej zakładano również, że surowa, betonowa masa nie ma możliwości udawania niczego więcej. W praktyce obiekty, które powstawały w stylu brutalistycznym, pozbawione są jakiegokolwiek wykończenia czy ozdób. Da się jednak wyodrębnić pewnego rodzaju ekspresję strukturalną oraz przeniesieniem na zewnątrz wszystkich elementów funkcjonalnych budowli jak np. schodów czy ciągów pieszych.

Kategorie: Architektura

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *