W transporcie wykorzystuje się różne rodzaje palet przeznaczonych do składowania produktów o małych gabarytach, przede wszystkim w opakowaniach jednostkowych. Ze względu na używane do ich przewożenia wózki widłowe są to najczęściej palety o standaryzowanych rozmiarach, określane zbiorczą nazwą EURO. Podstawą w transporcie są palety drewniane, ale część firm wybiera palety z tworzywa sztucznego. Jakie rodzaje tego typu palet można znaleźć na rynku?

Kiedy stosuje się palety plastikowe?

Wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność utrzymywania wysokiego poziomu higieny, w miejsce standardowych palet drewnianych wprowadza się ich odpowiedniki wykonane z tworzywa sztucznego. Palet z tworzyw sztucznych, przede wszystkim z polietylenu, używa się m.in. w branży spożywczej, farmaceutycznej i kosmetycznej. Ze względu na wysoki poziom odporności na działanie wody takie palety znajdują również szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Palety z tworzywa sztucznego są odporne na działanie wilgoci i łatwe do utrzymania w czystości. Przy umiejętnym użytkowaniu są dużo trwalsze od standardowych palet drewnianych. Poza tym producenci oferują je w kilku wariantach konstrukcyjnych dostosowanych do specyfiki pracy w różnych branżach.

Rodzaje pojemników EURO plastikowych

Pomijając kwestię rozmiarów, w sprzedaży znaleźć można dwa podstawowe typu palet plastikowych. Są to palety gładkie i ażurowe, w tym o powierzchni antypoślizgowej oraz palety z bortnicami, które zapewniają dodatkową stabilizację dla przewożonego ładunku, minimalizując ryzyko jego uszkodzenia przy podnoszeniu przy pomocy wózka widłowego. Gładkie palety z tworzywa sztucznego mają litą konstrukcję platformy transportowej i są przeznaczone do wykorzystania w branżach wymagających zachowania wysokiego poziomu higieny podczas transportu. Bardzo często platforma transportowa w takich paletach ma antypoślizgową powierzchnię, dzięki czemu ryzyko przesuwania się podczas transportu ustawionego na palecie ładunku jest mniejsze. Platformy transportowe w paletach ażurowych mają formę kratownicy. Są dzięki temu mocne, ale lżejsze niż palety gładkie. Dostępną na rynku konstrukcją palet są także ich wersje z bortnicami, czyli specjalnymi wypustkami na krawędziach. Dzięki bortnicom ładunek ustawiony na pelecie jest dodatkowo stabilizowany.

W zależności od branży do przechowywania oraz transportu towarów wykorzystuje się różne wersje palet plastikowych EURO. Podstawowym wyborem są palety gładkie i ażurowe. Można sięgać po ich wersje z antypoślizgową platformą transportową lub z bortnicami. Dla poprawy bezpieczeństwa transportu można stosować także dodatkowe akcesoria do palet, takie jak różnego rodzaju pokrywy i nadstawki.

Kategorie: Pozostałe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *