Pojęcie odnawialne alternatywne energii nieodłącznie powiązane jest z odnawialnymi źródłami energii, które coraz częściej stanowią główne źródło energii zarówno w prywatnych gospodarstwach domowych, jak i w firmach i przedsiębiorstwach. Alternatywne źródła energii to przede wszystkim źródła odnawialne, które czerpać można bez konieczności uzależnienia od dostawców komercyjnych. Jakie wyróżniamy alternatywne źródła energii? Dlaczego stają się one tak popularne? Co warto o nich wiedzieć?

Alternatywne źródła energii – Co to jest?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, alternatywne źródła energii to nic innego, jak odnawialne źródła, których energia tak naprawdę nigdy nie ulegnie wyczerpaniu. Źródła te mają coraz szersze zastosowanie głównie ze względu na fakt, iż po pierwsze, ceny prądu gwałtownie rosną, a do tego dochodzą także przemiany klimatyczne. Wzrasta więc zapotrzebowanie na źródła energii tego typu. Obecnie coraz częściej zauważyć można, iż domy projektowane są wraz z kolektorami słonecznymi. Zasoby zarówno węgla, jak i ropy naftowej wzrastają, dlatego coraz większa grupa ludzi decyduje się na tego typu inwestycję. Wraz ze wzrostem cen wymienionych paliw wzrasta także poziom zanieczyszczeń naszej planety. Doprowadza to do często silnych anomalii pogodowych, dlatego obecnie największe skupienie występuje wokół odnawialnych źródeł energii.

Rodzaje alternatywnych źródeł energii

Energia wodna

Najczęściej wykorzystywana jest gospodarczo, gdyż jest to nic innego jak energia płynącej wody. Obecne technologie umożliwiają przemiany energii wodnej w energię elektryczną. Co ciekawe, można wykorzystać ją do napędu maszyn w sposób bezpośredni. Dostępnych jest wiele mechanizmów, w których widać, jak woda napędza turbinę lub koła wodne. Do głównych zalet energii wodnej zaliczyć można przede wszystkim wykorzystanie wody jako odnawialnego źródła energii, redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a także oczyszczanie wody z zanieczyszczeń dzięki instalacji krat.

Energia słoneczna

Do wykorzystania energii słonecznej nierzadko wykorzystywane są urządzenia absorbujące. Umieszczane są pod odpowiednim kątem, tak, aby promienie słoneczne mogły najkorzystniej na nie padać. Do wykorzystania energii słonecznej stosuję się tak zwane kolektory słoneczne, które w domach jednorodzinnych mogą służyć do podgrzewania wody, a nawet ogrzewania całego budynku w zależności od rodzaju i wielkości kolektora. To jedno z najczęściej stosowanych, najczystszych źródeł energii.

Co to jest kolektor słoneczny, fotowoltaika lub energia słoneczna? Dzięki energii słonecznej zaoszczędzić możemy nawet 70% kosztów ogrzewania wody w domu przez rok. Dzięki temu stajemy się także zupełnie niezależnie od zewnętrznych dostawców prądu i nie musimy bać się podwyżkami cen. Energia słoneczna przetwarzana jest przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne, czy porę roku. W przypadku zastosowania nieco bardziej zaawansowanych kolektorów liczyć możemy także na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd.

Co w sytuacji, kiedy za oknem jest pochmurno? Promieniowanie słoneczne dociera do Ziemi nawet wtedy, kiedy niebo porywa gęsta warstwa chmur. Co prawda efektywność instalacji spada, jednak ciepło i prąd nadal jest produkowany, jednak ilości te są mniejsze. Energia słoneczna pozyskiwana jest zarówno do wytworzenia ciepła, jak i elektryczności. Panele dokładnie wychwytują ciepło i przemieniają je na energię. Fotowoltaika to nic innego jak przemienianie ciepła energii słonecznej na elektryczność. Taka instalacja podłączona jest jednak do lokalnej sieci energetycznej.

Energia wiatrowa

Ten rodzaj energii bez wątpienia rozwija się ostatnio najdynamiczniej. Takie alternatywne źródła energii znalazły swoje zastosowania na terenach niemal całej Polski. Rozwój tego rodzaju alternatywnego źródła energii bierze się głównie dzięki wzrostowi cen paliw kopalnych. Co ciekawe, elektrownie wiatrowe budowane są obecnie nie tylko na lądzie, ale także na wodzie. Dzięki temu wytwarzane jest znacznie więcej energii elektrycznej, gdyż siła wiatru na morzu jest znacznie większa, niż na lądzie.

Turbina wiatrowa składa się kilku bardzo ważnych i współpracujących ze sobą elementów, czyli wieży, gondoli i wirnika. Wiatr dzięki swojej sile powoduje różnicę między łopatkami, dzięki czemu turbina może się obracać. Turbiny okręcają się około 20 razy na minutę w zależności od prędkości wiatru. W celu wytworzenia ilości energii mającej znaczenie na rynku tworzone są tak zwane farmy wiatrakowe. Niestety mają one wielu przeciwników, którzy są zdania, iż wiatraki psują krajobraz i są stosunkowo kruche w konstrukcji, co powoduje liczne ich uszkodzenia.

Energia geotermalna

Alternatywne źródło energii, jakim jest energia geotermalna to energia pochodząca z wnętrza Ziemi. W jaki sposób powstaje tutaj energia cieplna? Odbywa się to głównie w wyniku procesów cieplnych, jakie zachodzą pomiędzy powierzchnią Ziemi, a jej jądrem. Jest to jednak najtrudniejsze do pozyskania źródło energii, gdyż jej złoża gromadzone są bardzo głęboko pod ziemią. Ten rodzaj energii skumulowany jest w skałach, gruntach, a także w głębi ziemi. Powstawanie tych złóż geotermalnych możliwe jest dzięki obiegowi wody.

Wśród rodzajów elektrowni geotermalnych wymienić można elektrownie jednoczynnikowe i elektrownie dwuczynnikowe. Niestety produkowanie energii dzięki elektrowniom geotermalnym według wielu badań może mieć negatywny wpływem na całe środowisko. Co więcej, mimo stosunkowo niskich kosztów eksploatacyjnych, wybudowanie elektrowni geotermalnej może wiązać się  z gigantycznymi środkami inwestycyjnymi.

Biomasa

Wśród alternatywnych źródeł energii wymienić należy także biomasę, czyli pierwsze paliwo, jakie wykorzystywane było przez ludzkość. To ulegające biodegradacji produkty, odpady i ich części mające biologiczne pochodzenie. To materia organiczna, która swoje pochodzenie zawdzięcza zarówno roślinom, jak i zwierzętom. To jedno z najstarszych i najłatwiejszych do pozyskania alternatywnych źródeł energii. Pochodzi głównie z leśnictwa i rolnictwa.

 

Kategorie: Technologia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *