Nie każdy nowoczesny dom jest inteligentny, ale z pewnością może być dostosowany do takiego właśnie rodzaju. Co ważne, inteligentny dom czy inteligentne mieszkanie mogą być zastosowane także w budynkach wzniesionych kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Czym w praktyce jest inteligentny dom?
Spis treści
Inteligentny dom – co to oznacza?
Inteligentny dom, Smart Home lub inaczej HEMS – oznacza taką instalację urządzeń, która pozwala na sterowanie nimi zdalnie – przy pomocy dotykowego panelu lub aplikacji mobilnej, nawet wówczas, gdy nie ma nas w domu. Sprzęty można połączyć ze sobą przy pomocy komunikacji radiowej lub internetowej, np. Bluetooth lub Wi-Fi. Równie dobrze jednak mogą to być systemy przewodowe, które bazują na kablach internetowych RJ-45, stacjach NAS oraz przełącznikach switch.
Inteligentny dom – przykłady instalacji i urządzeń
Instalacja inteligentnego domu sprawdzi się nie tylko w domu, ale również w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym lub w biurze/firmie/zakładzie przemysłowym. Jest sposobem na wygodę i bezpieczeństwo – ochroni przed włamaniami, kradzieżami czy awariami. Na rynku funkcjonują różne systemy i urządzenia, które mogą działać w ramach Smart Home. Wśród nich znajdziemy między innymi:
- inteligentny ogród
- inteligentne oświetlenie
- automatyczne bramy
- multimedia i AGD
- alarm i monitoring
- inteligentne ogrzewanie i klimatyzacja, wentylacja i rekuperacja
- automatyczne rolety.
Inteligentny ogród
W ramach tego systemu możliwe jest automatyzowanie takich działań jak uruchomienie systemu nawadniania trawnika i roślin, jak również wyłączenie zraszaczy, jeśli aktualnie pada deszcz lub padał wcześniej i gleba jest odpowiednio nawodniona. Jeszcze innym zastosowaniem jest uruchomienie elektrycznej odśnieżarki lub kosiarki, a także informacja o poziomie wypełnienia zbiornika nieczystości.
Inteligentne oświetlenie
To rozwiązanie potrafi między innymi włączyć zdalnie oświetlenie w każdym pomieszczeniu, jak również na zewnątrz budynku. Ponadto w ramach systemu inteligentnego oświetlenia możliwe jest automatyczne obniżenie rolet, otwieranie i zamykanie okien oraz zmniejszenie lub zwiększeniu biegu wentylacji.
Automatyczne bramy
Inteligentny dom to także sterowanie bramą, czyli opcja automatycznego otwierania i zamykania bramy wraz z funkcją wysyłania powiadomienia na smartfon. Co więcej, jeśli potrzebujesz, po powrocie do domu i zamknięciu bramy, system włączy światło przed domem, w przedpokoju, a nawet włączy telewizor i uruchomi Netflix.
Multimedia i AGD
Ta opcja przydaje się, kiedy musisz szybko wyjść z domu. System inteligentnego domu wyłączy wszystkie działające sprzęty, multimedia i AGD. Dodatkowo można ustawić zamknięcie rolet i uzbrojenie alarmu oraz systemów antywłamaniowych.
Alarm i monitoring
Zainstalowanie Smart Home w formie monitoringu pozwala na automatyczne uruchamianie czujnika ruchu, a w przypadku wykrycia niepożądanej aktywności włączy alarm. Możesz też symulować obecność, kiedy np. wyjeżdżasz na urlop lub mieć podgląd do obrazu z kamer na swoim telefonie w dowolnym miejscu.
Inteligentne ogrzewanie i klimatyzacja, wentylacja i rekuperacja
W tej opcji możesz siedząc na kanapie lub w biurze regulować temperaturę ogrzewania w domu, włączyć tryb „poza domem”, jak również obniżyć rolety czy zmienić intensywność biegu wentylacji. W podobny sposób można sterować również wentylacją lub rekuperacją.
Automatyczne rolety
Inteligentny dom to także takie rozwiązania, jak otwieranie i zamykanie okien w wybranych pomieszczeniach, a także automatyczne otwieranie lub zamykanie rolet. Tu można zastosować harmonogram dnia lub zainstalować czujnik zmierzchowy, który sam wymusi odsłonięcie lub zasłonięcie okien roletami.