Sprzedaż nieruchomości z lokatorami to niełatwe zadanie dla właściciela. Znalezienie klienta na tak „trudną nieruchomość” może być nie lada wyzwaniem. A w życiu zdarzają się różne sytuacje – czasami pieniądze są potrzebne natychmiast i można je uzyskać jedynie ze sprzedaży nieruchomości, w której np. ciągle mieszkają najemcy. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest szybki skup nieruchomości. Jak działa i w jak sprzedać mu nieruchomość? Dowiesz się po lekturze poniższego tekstu.

Co to jest skup nieruchomości?

Skup nieruchomości to firma kupująca mieszkania, domy, działki, a nawet udziały w nieruchomościach z kilkoma współwłaścicielami. Specjalizuje się w bardzo szybkim przeprowadzaniu transakcji i zainteresowana jest nabywaniem nieruchomości, które na rynku prywatnych nabywców trudno sprzedać. Interesuje ją głównie:

  • skup zadłużonych nieruchomości,
  • obciążonych dożywociem lub ze służebnością,
  • udziały w spadkach i nieruchomościach,
  • lokale wymagające dużych remontów
  • oraz właśnie skup nieruchomości z lokatorami.

Po przeprowadzeniu transakcji to firma staje się właścicielem nieruchomości, którą przykładowo po przeprowadzeniu remontu wynajmuje lub odsprzedaje z zyskiem.

Dlaczego sprzedaż nieruchomości z lokatorem jest tak trudna?

Wśród nieruchomości na sprzedaż obciążonych problemami, jednym z najtrudniejszych jest przypadek lokalu, w którym mieszkają lokatorzy. Mogą przebywać w mieszkaniu czy domu, który stanowi naszą własność na różnych podstawach prawnych – np. na podstawie umowy najmu, posiadać zameldowanie stałe lub czasowe.

A w związku z tym, że polskie prawo w większej mierze chroni prawa lokatora, to proces wykwaterowania niechcianego mieszkańca może trwać nawet kilka lub kilkanaście miesięcy i bardzo wydłużyć czas sprzedaży nieruchomości.

Nikogo, nawet najemcy, który nie płaci, nie można wyrzucić na bruk. Konieczne jest przeprowadzenie procedur zgodnych z prawem. Czasami jedynym wyjściem może okazać się wstąpienie na drogę sądową i przeprowadzenie procedury eksmisyjnej. Istnieją wyszczególnione prawnie grupy osób, których nie można eksmitować i w takim wypadku pozostaje jedynie czekanie na przyznanie lub samodzielne zapewnienie lokalu zastępczego. A to może trwać nawet kilka lat.

Jak przeprowadzić sprzedaż mieszkania z lokatorem?

Jeżeli zdecydujesz się na sprzedaż nieruchomości firmie, która zajmuje się skupem, to na początku powinieneś dostarczyć jej dokumenty i dane pozwalające na przygotowanie wstępnej wyceny. Są to:

  • numer księgi wieczystej,
  • zdjęcia nieruchomości,
  • podstawowe informacje dotyczące lokalu lub gruntu.

Wycena nieruchomości przeprowadzana jest na podstawie cen transakcyjnych w tej lokalizacji, w której znajduje się przedmiot transakcji. W zależności od stopnia skomplikowania problemów obciążających daną nieruchomość cena z lokatorem wynosi 30-60% wartości transakcyjnej tej nieruchomości.

Jeżeli sprzedający zdecyduje się zaakceptować ofertę firmy, to ta w ciągu kilku dni jest w stanie doprowadzić do finalizacji transakcji u notariusza i przelać pieniądze na konto (lub wypłacić gotówkę) sprzedającemu.

Jak widzisz, decydując się na sprzedaż mieszkania z lokatorem skupowi, możesz bardzo szybko i w komfortowych warunkach dokonać tej transakcji. Firma zdejmuje z twoich barków ciężar związany z niełatwymi kwestiami prawnymi, stresującymi sytuacjami a przede wszystkim w zaledwie kilka dni pozwala zdobyć potrzebne finanse.

Kategorie: Finanse

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *