Paleta kolorów dzieli je na ciepłe i zimne. Używanie ich w odpowiedni sposób – dobrany do charakteru wnętrza, jego stylu, a także oświetlenia – może całkowicie odmienić pomieszczenie. Istnieją pewne zasady, które pozwolą Ci w łatwy sposób wybrać, jaki kolor ścian będzie najlepszy w danym wnętrzu. Aby je poznać, przeczytaj nasz artykuł!

Z tekstu dowiesz się:

  • kiedy sprawdzą się ciepłe kolory,
  • kiedy dobrym rozwiązaniem są zimne kolory
  • jak dobór koloru wpływa na styl wnętrza.

Podjęcie decyzji, jaki kolor farby będzie najlepszy do wnętrza, nie jest łatwym zadaniem. Kolory niosą bowiem za sobą pewien ładunek emocji i mogą zupełnie zmienić nastrój nie tylko samego pomieszczenia, ale też osoby, która w nim przebywa. Dlatego też decyzję o wyborze farby do wnętrz należy dokładnie przemyśleć.

Ciepłe kolory ścian – w jakich wnętrzach sprawdzą się najlepiej?

Wydaje się, że ciepłe kolory, które są przyjemne dla oka i zmysłów, będą pasować do każdego wnętrza. Otóż niekoniecznie! Jakie są więc zasady, którymi warto się kierować, wybierając ciepłe odcienie farby? Sprawdź:

  • wpływają na przytulność wnętrza – sprawiają, że staje się ono przyjemniejsze,
  • kolory intensywne o ciepłych barwach mogą działać pobudzająco, dlatego mogą być dobrym rozwiązaniem na części ścian, np. pokoju dziennego,
  • ciepłe kolory mogą wpłynąć także pozytywnie na humor domowników, wzmagają bowiem kreatywność i skłaniają do optymistycznego myślenia,
  • mniej intensywne ciepłe kolory, jak beże czy brązy są łagodne i doskonale sprawdzą się we wnętrzach bardziej klasycznych.

Jeśli zdecydujesz się na ciepłe kolory ścian, zwłaszcza te o nasyconych barwach, wybierz taką farbę, która pozwoli Ci się cieszyć ich intensywnością jak najdłużej. Doskonałym wyborem będzie farba Caparol PremiumColor. Jej powłoka jest mocna i odporna, a barwa mocno nasycona. Dodatkowo jest także przyjazna dla środowiska i zdrowia (posiada znak E.L.F. oznaczający brak rozpuszczalników i plastyfikatorów, a co za tym idzie brak emisyjności). Dzięki zastosowaniu technologii ColorExpress możesz uzyskać taki intensywny kolor, jaki tylko zapragniesz.

Gdzie stosować zimne kolory ścian?

Zimne kolory ścian mają to do siebie, że kojarzą się z przestrzenią, a jednocześnie chłodem. Nadają się więc doskonale do wnętrz, które potrzebują optycznego powiększenia. Pamiętaj jednak, że nie jest łatwo wybrać zimny kolor, który będzie idealnie pasował do stylu pomieszczenia lub wybranej kompozycji barwnej. O czym warto pamiętać, decydując się na zimne kolory?

Jedną z możliwości jest zastosowanie ich w pomieszczeniach, których okna wychodzą na południe, gdzie światła zawsze jest więcej. Wiele zależy jednak od charakteru wnętrza oraz preferencji domowników. W słonecznych salonach preferuje się ciepłe barwy, jednak np. dobrym przykładem zastosowania zimnych barw jest południowa sypialnia – miejsce, w którym się relaksujemy, więc zbyt wysoka temperatura jest mniej pożądana. Zimne kolory, takie jak niebieski czy zielony, sprawdzą się w tym wnętrzu. Działają bowiem wyciszająco.

Kolory ciepłe i zimne – wybieramy farby do różnych rodzajów wnętrz

Istotnym elementem, który ma wpływ na wybór farby, jest styl pomieszczenia. Warunkuje on cały wystrój wnętrza oraz charakter wyposażenia. Aby pokój czy łazienka były urządzone ze smakiem, wszystko musi do siebie pasować, także kolor ścian!

Jeśli urządzasz wnętrze w stylu glamour, zapewne zdecydujesz się na ciemniejsze, masywne meble. Możesz do nich dopasować jasnobeżowe ściany, które stworzą ciekawy kontrast, a jednocześnie ocieplą pomieszczenie. Równie dobrym rozwiązaniem będzie jednak zimny szary, który jest elegancki i przyjemny dla oka.

We wnętrzach urządzonych w stylach, które opierają się na inspiracjach pochodzących z natury, jak np. skandynawskim czy japandi, warto podążyć w stronę przyrody. Ciepłe brązy i zimne zielenie będą doskonale współgrać z oszczędnymi meblami wykonanymi z naturalnych materiałów.

Wybór farby do wnętrz zależy więc od wielu czynników. Z naszymi wskazówkami wiesz już, co przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, podczas podejmowania tej tak ważnej decyzji aranżacyjnej.

Kategorie: Wnętrza Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *