Podczas budowy domu pojawia się temat „stan zamknięty”, czyli kwestia wprawienia okien i drzwi. Alternatyw jest wiele, zwłaszcza przy wyborze skrzydeł drzwiowych. Stalowe czy aluminiowe? A może drewniane? Ważna jest nie tylko ich estetyka, ale też funkcjonalność, ponieważ bezpieczeństwo jest podstawowym aspektem, który muszą gwarantować drzwi wejściowe. Na co warto zwrócić uwagę? Sprawdź.

Jak wybrać bezpieczne drzwi wejściowe?

Drzwi wejściowe, czyli zewnętrzne, to ważny element architektoniczny w każdym budynku. Nie tylko z estetycznego, ale i funkcjonalnego punktu widzenia. Muszą zapewnić bezpieczeństwo mienia i osób przebywających wewnątrz obiektu. Dlatego muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów i mieć solidny zamek, by wytrzymać ewentualne próby włamania.

Zanim zdecydujesz się na konkretne drzwi do mieszkania lub domu jednorodzinnego, musisz przeanalizować pewne czynniki, które pomogą Ci ustalić wymagany poziom bezpieczeństwa. Pod uwagę weź przede wszystkim:

  • typ obiektu: więcej włamań występuje w domach jednorodzinnych i wolnostojących niż w mieszkaniach;
  • lokalizację: domy położone na uboczu, w tym domki wakacyjne oraz te zlokalizowane w bardzo nielicznej zabudowie, mogą stać się celem włamywaczy.

Biorąc pod uwagę te aspekty, szybciej ustalisz, jakich skrzydeł drzwiowych oraz dodatkowych zabezpieczeń potrzebujesz.

Z czego są wykonane bezpieczne drzwi?

Jednym z kryteriów bezpieczeństwa drzwi wejściowych jest materiał, z którego zostaną wykonane. Skrzydła z litego drewna są preferowane przez wielu ze względu na ich naturalne piękno, wytrzymałość i długowieczność. Jednak pod względem odporności na uszkodzenia oraz dużą podatność na próby włamania, nawet w połowie nie dorównują wersjom metalowym.

Zdecydowanie to drzwi stalowe są najmocniejszymi konstrukcjami, dzięki czemu idealnie nadają się do wejść wymagających większego bezpieczeństwa i niewielkiej konserwacji. Sprawdzą się więc nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale też w domach i mieszkaniach.

włamywacz próbuje uszkodzić drzwi wejściowe
Drzwi stalowe to mocne konstrukcje, które są trudne do sforsowania przez włamywaczy. Są również odporne na uszkodzenia i ogień. Dodatkowo wbrew pozorom mogą być bardzo lekkie i mieć atrakcyjny wygląd pasujący nawet do nowoczesnych domów.

Jak zabezpieczyć drzwi przed włamaniem?

Kolejną kwestią wartą rozważenia są dodatkowe zabezpieczenia drzwi. Najbezpieczniejsze modele otwierają się dłużej, wymagają więcej wysiłku włożonego w ich uszkodzenie i użycia specjalistycznych narzędzi, by móc w ogóle naruszyć ich strukturę. Przy tym wszystkim podczas próby włamania generują więcej hałasu, więc nie są atrakcyjne dla rabusiów.

Można też założyć specjalne zabezpieczenie antywłamaniowe drzwi m.in. w postaci:

  • łańcucha drzwiowego;
  • blokady zawiasów;
  • elektrozaczepów;
  • solidnych zamków wpuszczanych;
  • szyldów drzwiowych z tarczą ochronną;
  • atestowanych wkładek bębenkowych;
  • zaczepów rygli zamków;
  • alarmu.

Biorąc pod uwagę te zabezpieczenia oraz solidny materiał, z którego zostaną wykonane drzwi, prawdopodobieństwo, że Twój dom stanie się celem ataku włamywacza, jest znacznie mniejsze.

Kategorie: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *