W Polsce odnotowuje się jeden z najwyższych wskaźników zanieczyszczenia powietrza na świecie. Po powrocie do domu mamy wrażenie, że możemy pozwolić sobie na kilka głębszych oddechów, ale czy na pewno? Do domów również wpadają zanieczyszczenia poprzez otwieranie drzwi bądź okien. Osoby, które poświęcają dużo czasu na dbanie o swoje zdrowie z pewnością słyszały o urządzeniach oczyszczających powietrze w domach oraz miejscach pracy. Jednym z takich urządzeń jest ozonator. 

Czym jest ozonator?

Ozon kojarzony przez ludzi jako szkodliwy oraz toksyczny posiada wiele wartościowych właściwości. Ta alotropowa odmiana tlenu znajdująca się stratosferze chroni wszystkie stworzenia na Ziemi przed nadmiernym promieniowaniem. Ozonu często używa się również w celach dezynfekcji, np. wody. ”Dziura ozonowa” to termin, który stał się szkodliwy dla gazu jakim jest ozon. Ozonator to urządzenie, które nie rozpyla zwykłego ozonu, a tlen o silnych właściwościach aseptycznych. Rzecz ta nie zajmuje zbyt wiele miejsca i może zostać umieszczona w kuchni bądź salonie czyli miejscu częstych spotkań wszystkich domowników. Ozonatory przeważnie mają wydajność ok. 10 gramów ozonu na godzinę. Te najdroższe oraz najbardziej profesjonalne osiągają wydajność wynoszącą nawet ponad 40 gramów na godzinę. Sam ozon bardzo szybko traci swoje właściwości aseptyczne i zamienia się w zwykły tlen. To po to właśnie powstały ozonatory.

Zastosowania ozonatora

Przed kupnem urządzenie warto znać jego funkcje i ciekawe fakty na temat samego ozonu. Ta specyficzna odmiana tlenu znajdująca się w ozonatorach jest około 50 razy skuteczniejsze od chloru jeśli chodzi o działanie bakteriobójcze. Gazu tego używa się do bardzo ważnych rzeczy takich jak utlenianie paliwa rakietowego. Ozonator działa na tej zasadzie, że w urządzeniu ozon wytwarzany jest za pomocą tlenu zawartego w powietrzu poprzez wyładowania niezupełne. Następnie ulatnia się on na zewnątrz przynosząc ulgę domownikom. Najważniejsze jest aby opuścić pomieszczenie zaraz po włączeniu ozonatora. Wybierając urządzenie nie warto kierować się tylko i wyłącznie ceną produktu, ale jego wydajnością. Te najbardziej podstawowe, o najmniejszej wydajności kosztują około 300 złotych. Jest to inwestycja, która z pewnością odmieni życie każdego kto korzysta z urządzenia. Podsumowując, ozonator na wiele funkcji:

  • neutralizuje wszelkie zapachy w domu
  • jest świetnym wyjściem dla alergików
  • niweluje wszelkie mikroorganizmy
  • zapobiega rozwojowi nowych bakterii
  • poprawa jakości życia osób chorych bądź zmęczonych ciągłymi zanieczyszczeniami

 

Kategorie: Technologia Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.