Suwnice, czyli popularne urządzenia transportu bliskiego (UTB), znajdują zastosowanie nie tylko do przyspieszenia i ułatwienia procesów produkcyjnych. Wykorzystuje się je również w magazynach, zarówno niewielkich np. w hurtowniach, jak i w potężnych halach magazynowych czy produkcyjno-magazynowych.

Dlaczego używa się suwnic w magazynach?

Odpowiednie składowanie i przechowywanie różnych towarów jest istotną częścią procesu logistycznego mającego na celu szybkie dostarczenie zamówienia do odbiorców. Zastosowanie w magazynach suwnic pozwala zaoszczędzić czas, jaki trzeba poświęcić na przenoszenie ciężkich, nierzadko wielotonowych ładunków w pionie i w poziomie.

Dzięki nim ogranicza się jednocześnie pracę fizyczną pracowników magazynu, którzy, przy braku urządzeń dźwignicowych, musieliby ręcznie przenosić ładunki i przygotowywać je do wysłania na halę produkcyjną czy do klienta.

Czym kierować się przy wyborze suwnicy do magazynu?

Nie da się zaprzeczyć, że ze względu na swoją konstrukcję i zazwyczaj znaczne rozmiary, większość suwnic znajduje zastosowanie przede wszystkim w wielkogabarytowych halach magazynowych.

Oczywiście używa się ich również na zewnątrz budynków, na placach przeładunkowych będących nieodłączną częścią takiej hali. Przy ich wyborze należy uwzględnić wiele czynników, między innymi:

  • wielkość hali magazynowej czy placu przeładunkowego;
  • konstrukcję ścian i dachu hali, do której będą montowane elementu nośne urządzenia;
  • ilość miejsca dostępnego na montaż i pracę suwnicy;
  • rodzaj i ciężar przenoszonych ładunków;
  • rodzaj zastosowanego osprzętu, wciągników linowych lub łańcuchowych oraz manualnego lub zdalnego systemu sterowania.

Jakie suwnice warto zastosować w magazynie?

Warto więc poznać wcześniej wszystkie rodzaje nowoczesnych i funkcjonalnych urządzeń dźwignicowych, które przydadzą się w magazynie. ALSO Holding także zajmuje się ich projektowaniem, produkcją, montażem i wdrażaniem, a najczęściej wybierane przez klientów to:

  • suwnice pomostowe, najczęściej wykorzystywane, pozwalające na precyzyjne i bezpieczne przemieszczanie ciężkich ładunków. Pozwalają wyeliminować ryzyko wypadków i kolizji z innymi urządzeniami, są zazwyczaj zdalnie sterowane za pomocą pilota i cechuje je uniwersalność zastosowania;
  • suwnice podwieszane, zajmujące najmniej powierzchni w magazynie, jak sama nazwa wskazuje, podwieszane do konstrukcji sufitu hali i poruszające się po umieszczonym tam torze jezdnym. Są łatwe w montażu, umożliwiają płynne przenoszenie ładunku, także mogą być sterowane zdalnie z poziomu podłogi hali magazynowej;
  • suwnice kolumnowe, znajdujące zastosowanie przede wszystkim w magazynach z regałami wysokiego składowania, wyposażone w obrotową teleskopową kolumnę, dzięki czemu można łatwo odbierać i przenosić ładunki w obrębie hali, a sterowanie suwnicą odbywa się przeważnie w sposób zdalny;
  • suwnice bramowe, używane na placach przeładunkowych przed halami, różne modele różniące się rozmiarami i ładownością, od kilku do nawet kilkuset ton. Niewielkie suwnice bramowe są tak samo, jak poprzednie sterowane zdalnie, większe wyposażono w kabinę operatora, dużą zaletą jest też ich mobilność, możliwość poruszania się po torach ułożonych na podłożu, z pomocą kołowych lub szynowych wózków jezdnych. Ich używaną odmianą są suwnice półbramowe, których jedna część mostu nośnego opiera się na podłożu, a druga na torowisku zamocowanym np. do ściany hali magazynowej.
Kategorie: Pozostałe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *