Odpowiedni kran powinien być nie tylko solidny, ale także łączyć się kolorem, kształtem oraz stylistyką z designem wanny. Na jaki model się zdecydować, gdy rynek kusi różnymi wzorami? Przekonaj się, jak dopasować odpowiednią baterię do wanny, by mieć pewność, że będziesz mógł ją łatwo zamontować.
W bateriach ważny jest sposób instalacji, ale też ponadczasowy styl. To inwestycja na lata, dlatego powinna mieć uniwersalny charakter. W nowoczesnych łazienkach sprawdzą się proste, geometryczne kształty. Koniecznie sprawdź kolekcję Grohe Essence – produkty wyróżniają się minimalizmem oraz stonowaną formą, a taka oszczędność jest niezwykle użyteczna, bo pozwala na pełną dowolność w zakresie doboru pozostałego wyposażenia.
Bateria montowana na wannie
Model, nazywany również baterią stojącą lub sztorcową jest wersją mocowaną w specjalnych otworach na brzegu wanny. To popularne i stylowe rozwiązanie nie jest trudne w montażu – pamiętaj jednak, że bateria nablatowa jest podłączona do instalacji wężykami, więc powinna znajdować się w jej pobliżu. Warto zwrócić uwagę na wannowe baterie wielootworowe, w których wylewka, uchwyty do regulacji strumienia oraz rączka natrysku są umieszczone w osobnych otworach na brzegu wanny, obudowie albo na specjalnie zbudowanej półce. To estetyczne rozwiązanie, które wpływa korzystnie na wizualizację miejsca przeznaczonego do kąpieli.
Bateria wolnostojąca
Osobno ustawiona wanna otwiera przestrzeń łazienki i stawia ją w zupełnie innym świetle aranżacyjnym. Taki model jest niezwykle wyszukany – stojąca w centrum pokoju kąpielowego wanna kreuje efekt luksusu, ale żeby błyszczeć klasą, wymaga też dopasowania odpowiedniej baterii. Bateria stojąca podłogowa to model, który najczęściej jest wybierany do przestronnych łazienek i wymaga podłączenia instalacji wodnej w posadzce. Zaplanuj montaż takiej baterii już na etapie prac budowlanych, ponieważ będziesz potrzebować osobnego odgałęzienia. Produkty mocuje się na osobnym postumencie koło wanny, dzięki temu łączą komfort z elegancją.
Bateria do wanny montowana w ścianie
Bateria ścienna to klasyk. Może to być model natynkowy, w którym jest widoczna konstrukcja, mocowana bezpośrednio do instalacji albo model podtynkowy, w którym cała obudowa jest ukryta pod tynkiem, a widoczną część stanowi tylko wylewka i uchwyty. To drugie rozwiązanie jest niezwykle wyrafinowane, ale też może rodzić problemy, kiedy będziesz chciał wymienić kran na nowy. Od Ciebie zależy, czy wybierzesz wersję z dwoma uchwytami, czy rodzaj jednouchwytowy z dźwignią.
Jeżeli w łazience znajduje się także umywalka, koniecznie zwróć uwagę na spójność obu produktów. Krany w obu miejscach powinny mieć taki sam design. Bateria umywalkowa ścienna obok wanny jeszcze mocniej podkreśli wyszukany styl łazienki.