Czytanie książek w naszym kraju na pewno nie osiąga takich rozmiarów jak jeszcze przed kilkudziesięciu laty. Era komputerów sprawiła, że coraz rzadziej sięgamy po książki, co jest przykre, ponieważ książki przenoszą nas w inny świat, odciągają od problemów życiowych, a przede wszystkim powiększają naszą wiedzę o świecie. Warto jednak pamiętać, że zawsze za młodu wpajano nam, żeby nie czytać przy delikatnym świetle, bo ma to zły wpływ na nasz wzrok. Aby się więcej dowiedzieć o przyjaznych źródłach światła dla naszych oczu w kontekście czytania, zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu.

Źle dobrane światło ma wpływ na zdrowie

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że źle dobrane światło do czytania może wpływać na zdrowie. Notoryczne bóle głowy, które mogą przydarzyć się podczas czytania mogą sprawić, że będziemy bardziej senni, a przede wszystkim pojawią się problemy ze wzrokiem. Należy unikać zbyt jaskrawego i ciemnego oświetlenia, ponieważ może uszkodzić nasze oczy. Warto dopasować je indywidualnie, aby mieć żarówkę, która jest dostosowana pod nasze oczy.

Źle dostosowane oświetlenie może sprawić, że się pojawi: łzawienie, zaczerwienie oczu, bolące powieki czy zawroty głowy, które jak już wspomnieliśmy wpływa na senność. Szukając odpowiedniej żarówki, należy zwrócić uwagę, aby nie pojawiły się efekty stroboskopowe, które będą się przejawiać w miganiu światła. Take mruganie może wpływać nie tylko rozpraszająco na nasze czytanie, ale również na zdrowie. Jeżeli widzimy, że żarówka już się dopala, to należy ją wymienić czym prędzej. To zdecydowanie lepsza opcja niż przeznaczenie wiele pieniędzy na lekarza oraz lekarstwa.

Miejsce czytania jest równie istotne

Często zdarza się, że zabieramy ze sobą książkę w drodze do pracy, czy też nawet do szkoły bądź pracy. Wykorzystujemy każde miejsce do tego, aby przeczytać chociaż parę stron ulubionej książki. Miejsce czytania ma spore znaczenie, ale również czas. Ważne jest to, aby najlepiej czytać za dnia, aczkolwiek jest to trudne, ponieważ mamy swoje obowiązki, które kończymy dopiero przed wieczorem i książka jest dla nas raczej relaksem przy nocnym świetle.

Jeżeli mamy odrobinę wolnego czasu w domu i pozwala na to pogoda, to świetnym rozwiązaniem będzie wyjście na zewnątrz z książką, by tam sobie poczytać. Naturalne światło jest zdecydowanie sprzymierzeńcem, chociaż nie polecamy czytania przy mocnym słońcu, gdyż jest to utrudnione. Spadające promienie słoneczne nie będą pomagać.

Jakie światło najlepiej wybrać do czytania?

Najlepszym światłem do czytania będzie to, które jest od 300 do 500 lumenów, aczkolwiek znaczenie ma to, czy czytamy często, czy jest to czynność wykonywania od „wielkiego dzwonu”. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup żarówki LED o mocy 40W. Wydaje się, że najlepszą opcją będzie zakup lampki, która będzie służyć tylko i wyłącznie do czytania, gdyż lampa sufitowa czy kinkiety niekoniecznie muszą się sprawdzić.

Pamiętajmy, że są dostępne 3 barwy światła: ciepła, neutralna, zimna. Ciepła będzie idealna do czytania przed snem, gdzie bliżej nam do snu. Neutralna doskonale sprawdzi się do nauki, gdy oczekujemy od naszego umysłu wytężonej pracy; tak samo jest z zimną, ale ona jednak bardziej sprawdzi się późną porą.

Kategorie: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *