Budowa domu od podstaw to ekscytująca chwila. Masz szansę zbudować swój dom, jak tylko zechcesz, mając pełną swobodę twórczą. Wielką zaletą budowy własnego domu jest możliwość uczynienia go jak najbardziej energooszczędnym, oszczędzając Ci pieniędzy w dłuższej perspektywie.

Świetnym sposobem na zbudowanie energooszczędnego domu jest użycie energooszczędnych materiałów budowlanych. Aby dać Ci wyobrażenie o dostępnych opcjach, oto 5 najbardziej energooszczędnych materiałów budowlanych:

1. Stal z recyklingu.

Czy wiesz, że dwie na trzy tony nowej stali są poddawane recyklingowi ze starej stali? To sprawia, że jest to materiał najczęściej poddawany recyklingowi na świecie. Jest to świetny ekologiczny wybór w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi zużywa mniej energii i emituje mniej szkodliwych emisji C02. Jest również niezwykle trwały.

2. Izolujące formy betonowe.

Betonowe formy izolacyjne są niezwykle wytrzymałe i trwałe, mają wysoki poziom efektywności energetycznej, co czyni je wspaniałą opcją. Powstają one w wyniku wylewania betonu między wieloma warstwami materiału izolacyjnego, a następnie są zamykane w strukturze domu. Aby uczynić je jeszcze bardziej ekologicznymi, należy wykorzystać beton z recyklingu.

3. Chłodne pokrycia dachowe.

Chłodne pokrycia dachowe odbijają ciepło słoneczne, zatrzymując przekazywanie ciepła do budynku. Można wybierać spośród jasnych materiałów dachowych oraz ciemniejszych materiałów, które odbijają ciepło z powrotem do atmosfery. Ważne jest, aby mieć świadomość, że jest to znacznie droższe niż tradycyjne pokrycia dachowe, ale wkrótce okaże się, że rachunki za energię elektryczną są niższe w gorące letnie dni, co pomoże Ci odzyskać poniesione koszty.

4. Pianka poliuretanowa na bazie roślin.

Pianka ta jest zwykle wykonana z naturalnych materiałów, takich jak bambus, konopie i jarmuż, i jest używana jako izolacja. Oferuje wysoką odporność na wilgoć i ciepło, a także może chronić przed pleśnią i szkodnikami. Ponieważ jest wykonany z całkowicie naturalnych produktów, jest całkowicie bezpieczny i jest nawet lepszym izolatorem niż włókno szklane czy polistyren.

5. Okna niskoemisyjne.


I wreszcie okna. Są one doskonałym substytutem normalnego szkła, ponieważ pomagają zmniejszyć ciepło w lecie, utrzymać ciepło w zimie i blokować promieniowanie podczerwone. Osiąga się to dzięki bezbarwnej powłoce tlenku metalu. Chociaż są one droższe niż tradycyjne okna, mogą zmniejszyć przepływ ciepła nawet o 50%, co oznacza znaczną redukcję kosztów ogrzewania.

Kategorie: Budownictwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *