Latem, gdy temperatura wzrasta, wielu z nas ma problem z zasypianiem i utrzymaniem odpowiedniej jakości snu. Długie, gorące noce sprawiają, że jesteśmy mniej wypoczęci, mamy trudności z koncentracją i stajemy się bardziej podatni na stres. Jednakże, istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc nam spać lepiej latem.

Wybierz odpowiednią pościel

Latem warto zdecydować się na pościel wykonaną z naturalnych materiałów, takich jak bawełna lub len, które są przewiewne i pochłaniają wilgoć. Unikaj syntetycznych materiałów, które przyciągają ciepło i powodują pocenie się. Koniecznie należy też dobrać odpowiednią kołdrę – letnią lub całoroczną. Sprawdzą się modele z jedwabiu, wypełnione gęsim puchem. Kołdra letnia powinna być cienka i lekka. Jeśli chcesz wyposażyć się w taki produkt, przeglądnij koniecznie kołdry letnie w sklepie Selene. Jest to sprzedawca z bogatą ofertą kołder na lato i nie tylko.

Zmniejsz temperaturę

Przed snem, warto zmniejszyć temperaturę w sypialni, np. poprzez otwarcie okna lub włączenie klimatyzacji. Idealna temperatura w sypialni powinna wynosić około 18-20 stopni Celsjusza. Wyższe wartości powodują nagrzewanie się ciała i pocenie, co niewątpliwie nie sprzyja zaśnięciu, a tym bardziej wysokiej jakości snu.

Unikaj ciężkich posiłków

Ciężkie i tłuste posiłki mogą spowodować trudności w trawieniu, co prowadzi do trudności w zasypianiu bez względu na porę roku. Niemniej latem problem się nasila, ze względu na wzmożone pocenie spowodowane trawieniem oraz szereg czynników dodatkowo zakłócających dobry sen w ciepłe dni. Wybieraj zatem lekkie posiłki, takie jak sałatki, owoce i chłodniki. Najlepiej zresztą, aby na 2-3 godziny przed snem zrezygnować z posiłku.

Unikaj alkoholu i kofeiny

Alkohol i kofeina mogą zakłócać jakość snu. Staraj się ograniczać spożycie kofeiny do porannych godzin i unikaj picia alkoholu przed snem przez cały rok, ponieważ również zimą są to czynniki utrudniające dobre spanie. Latem jest jeszcze gorzej ze względu na rozgrzanie ciała spowodowane przyspieszonym krążeniem krwi.

Ogranicz korzystanie z elektroniki

Światło emitowane przez telewizory, telefony i laptopy może zakłócać nasz rytm snu. Przed snem, warto ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych i zrelaksować się, np. poprzez czytanie książki. To uniwersalna porada, z której warto korzystać przez cały rok, a nie tylko latem.

Regularność snu

Warto utrzymywać regularny rytm snu i wstawać i kłaść się spać o tych samych porach, nawet w weekendy. Pozwoli to na utrzymanie właściwego rytmu snu i lepsze samopoczucie przez cały dzień. Latem powinno to być łatwiejsze, ponieważ już o wczesnych godzinach porannych pojawia się słońce, a więc jest jasno.

 

Aby spać lepiej latem, warto wybierać odpowiednią pościel, utrzymywać niską temperaturę w sypialni, unikać ciężkich posiłków i przestrzegać jeszcze kilku, całkiem prostych wskazówek. Tak naprawdę większość z nich znajduje zastosowanie przez cały rok, niemniej wdrażanie wskazanych rozwiązań latem jest szczególnie ważne.

Kategorie: Pozostałe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *