Podobnie jak w przypadku innych materiałów, również produkcja elementów z tworzyw sztucznych może być realizowana za pomocą różnorodnych technologii. Wśród najważniejszych warto wymienić wytłaczanie, druk 3D, wtryskiwanie, lub też termoformowanie. Każda z tych metod posiada indywidualną specyfikę, dlatego nieocenioną pomoc stanowi konsultacja ze specjalistą. Doświadczony technolog pomoże dopasować sposób wytwarzania do wymogów klienta, aby zapewnić obniżenie kosztów produkcji. W przypadku niektórych wyrobów najważniejszym parametrem będzie wytrzymałość, na pewno znajdą się jednak przypadki, gdzie kluczową rolę odgrywają walory estetyczne, dlatego dobór technologii zawsze musi być odpowiedzią na indywidualne wymagania.
Produkcja elementów z tworzyw sztucznych
Dla większych serii produkcyjnych poleca się przede wszystkim wtryskiwanie, które dzięki wielogniazdowym formom umożliwia obniżenie kosztów produkcji. Początkowa inwestycja w dobrze zaprojektowaną formę jest sporym jednorazowym wydatkiem, ale w dłuższym terminie znacznie zmniejszą się nakłady potrzebne na wykonanie detalu. Zupełnie odmienne podejście należy przyjąć w przypadku krótkich serii prototypowych – jeśli wyroby mają pełnić funkcję testową, to dobrym wyborem będzie termoformowanie. W tej technologii forma może być zrobiona z drewna lub gipsu, przez co jest tańsza od swojego metalowego odpowiednika. Kolejną alternatywą jest druk 3D, który jest w stanie wykonać wyjątkowo skomplikowane kształty, a jednocześnie w przeciwieństwie do poprzednich technik w ogóle nie wymaga stosowania form. Ciekawą opcję stanowi również obróbka tworzyw sztucznych – pozwala uzyskać produkty spełniające bardzo wyśrubowane parametry, chociaż nie zawsze procesy polegające na usuwaniu materiału będą najlepszym wyborem.
Obniżenie kosztów produkcji
Podstawowym sposobem na oszczędności jest wykonanie dopracowanego projektu, który ograniczy ilość odpadów poprodukcyjnych. Aspekty technologiczne sprawiają, że zawsze powstaną pewne straty, ale należy dążyć do ich minimalizacji – termoformowanie wymaga zastosowania odpowiedniej formatki płyt, druk 3D korzysta natomiast z podpór, które również da się w pewnym stopniu ograniczyć na etapie projektowym, aby nie generować materiału odpadowego. Jeśli wybraną technologią jest obróbka tworzyw sztucznych, to kluczowe będzie dopasowanie przygotówki o optymalnej grubości oraz unikanie skomplikowanych kształtów. Nie tylko skróci to czas wymagany do wykonania procesu, ale także ograniczy zużycie narzędzi.
Kolejnym sposobem na obniżenie kosztów produkcji jest zastosowanie takiego materiału, który zapewni wystarczające parametry wizualne i użytkowe. Nawet jeśli na rynku dostępne są bardziej zaawansowane rozwiązania, to nie zawsze warto za nie przepłacać. Zamiast decydować się na droższy surowiec być może wystarczy zastosować dodatki, które poprawią charakterystykę gotowych wyrobów, np. uodpornią tworzywo na działanie promieni UV. Warto ponadto wspomnieć, że produkty niewymagające szczególnie wygórowanych parametrów da się wykonać również przy użyciu tworzywa wtórnego, czyli regranulatu – pozwala to na znaczne obniżenie kosztów produkcji.