Ciemna łazienka nie musi być nijaka, niekomfortowa w codziennym użytkowaniu i sprawiająca wrażenie klaustrofobicznej. Nawet małe pomieszczenie, w którym nie można liczyć na dostęp światła naturalnego, jest w stanie zyskać na mianie łazienki wygodnej, funkcjonalnej i stylowej. Podobnie rzecz się ma z łazienkami, w których zastosowano ciemne płytki czy czarną armaturę.

Jak zatem rozświetlić i rozjaśnić łazienkę, która z natury jest ciemna, a jak tę, w której zastosowano nowoczesny wystrój industrialny i postawiono na czarne elementy wyposażenia? Doradzamy!

Ciemna łazienka z dostępem do okna

W łazience, która jest mała i niewymiarowa, ale posiada dostęp do okna, może być ciemno ze względu na umiejscowienie pomieszczenia czy też wielkość okna. Światło naturalne mimo wszystko jest tu dużym plusem. Aby rozjaśnić tę przestrzeń, wystarczy zastosować lampę sufitową równomiernie rozprowadzającą światło. W tej roli sprawdzą się np. plafony.

Przyda się również oświetlenie w strefie umywalkowej, która stanowi najważniejszą część użytkową łazienki.

Ciemna łazienka bez dostępu do okna

Ciemna łazienka, w której nie ma dostępu do światła naturalnego, wymaga jeszcze dokładniejszego oświetlenia. Zastosujemy w niej zatem nie tylko lampę sufitową, ale i oświetlenie dodatkowe. W pierwszej kolejności wydzielmy strefy użytkowe (da się to zrobić nawet w najskromniejszej i małej łazience). Każda strefa, zarówno umywalkowa, jak i przeznaczona do kąpieli, powinna mieć oddzielne źródło światła.

Wokół lustra niech będą to kinkiety umieszczone tuż przy jego krawędzi, na wysokości wzroku, najlepiej z mlecznymi kloszami, aby światło nie raziło w oczy. Nad wanną lub kabiną prysznicową mogą się znaleźć punktowe źródła światła, muszą być jednak odporne na wnikanie wilgoci. Należy również zamontować je w odpowiedniej odległości od źródeł wody.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie lustra z LED-owym podświetleniem, np. z oferty dostępnej na stronie https://led-lustra.pl/. Pozwala to zaoszczędzić miejsce (korzystny efekt w małych łazienkach), bo nie wymaga stosowania lamp bocznych wokół lustra. Barwę światła można dobrać do stylu łazienki, a kolorowe światło uatrakcyjnia wystrój tej przestrzeni.

Łazienka z czarnymi płytkami i czarną armaturą

Łazienka, w której zastosowano czarne płytki podłogowe lub ścienne, dodatkowo postawiono na czarną armaturę, może wyglądać niezwykle elegancko, wręcz luksusowo. Aby jednak pomieszczenie nie przytłaczało, nie zostało optycznie pomniejszone, a także gwarantowało komfort codziennego użytkowania, warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

Przede wszystkim materiały powinny być błyszczące, ponieważ będą one odbijać światło, a tym samym łazienka stanie się jasna i nie straci optycznie na metrażu. Uzupełnienie niech stanowią meble w kontrastowych, głównie jasnych kolorach. Świetnie sprawdzą się szafki o białych frontach.

Walory dekoracyjne zostaną podkreślone za pomocą proponowanego już podświetlanego lustra, które może przyjmować rozmaite kształty, nawet asymetryczne. Dodatkowo warto podświetlić półki i wnęki, dzięki czemu aranżacja stanie się nie tylko ciekawa, ale i całe wnętrze zyska na rozjaśnieniu, a czarne elementy wyposażenia będą należycie się prezentowały.

Nie musimy rezygnować ani z planu zaaranżowania łazienki w czerni, ani też z konieczności przebudowy całego wnętrza, w którym znajdują się ciemne płytki, a dostęp do światła naturalnego jest ograniczony. Wiele zdziałamy za pomocą odpowiednio dobranych lamp, a także luster, w tym tych podświetlanych.

Kategorie: Wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *