Chcąc zrealizować inwestycję, mogącą wpływać na środowisko, konieczne jest przygotowanie specjalnego raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na otoczenie. To dokładna analiza potencjalnych szkód, jakie mogą powstać przez ten projekt. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym dokładnie jest decyzja środowiskowa i kiedy koniecznie musisz zainteresować się działaniami w tym zakresie.
Czym jest decyzja środowiskowa?
W procesie inwestycyjnym trzeba uzyskać liczne decyzje. Inwestorzy zwykle zdają sobie sprawę z konieczności starania się o wydanie np. decyzji o warunkach zabudowy czy pozwolenia na budowę. Jednak w wielu przypadkach jedną z pierwszych i jednocześnie niezbędnych jest decyzja środowiskowa. Jest to dokument, który jasno wskazuje, w jaki sposób powinno zostać wykonane dane przedsięwzięcie, aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne. Konieczne są szeroko zakrojone analizy dotyczące aktualnej sytuacji i planowanego kształtu przedsięwzięcia.
Kiedy trzeba uzyskać decyzję środowiskową?
Informacje dotyczące tego, kiedy niezbędna jest decyzja środowiskowa, można uzyskać z urzędowych pism. Doskonale wiemy jednak, że przebrnięcie przez nie bywa problematyczne, dlatego w skrócie przedstawimy Ci, kiedy musisz starać się o uzyskanie oceny o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia. Dotyczy to inwestycji, które:
zawsze i znacząco wpływają na środowisko, np.:
- budowa i remont drogi,
- stacja paliw,
- budowa autostrady,
- skup złomu,
- budowa chlewni,
- elektrownia jądrowa,
- instalacje do przetwarzania odpadów niebezpiecznych,
- instalacje do wytwarzania produktów farmaceutycznych,
- instalacje do wyrobu substancji chemicznych (np. nawozy),
potencjalnie i znacząco wpływają na środowisko, np.:
- lotniska,
- parki rozrywki,
- elektrownie wodne,
- stocznie remontowe,
- instalacje do produkcji pojazdów mechanicznych.
Co zawiera raport o oddziaływaniu na środowisko?
Przede wszystkim należy podkreślić, że stworzenie dokładnej analizy przedsięwzięcia w kontekście możliwego oddziaływania na środowisko naturalne jest dość skomplikowanym i czasochłonnym zadaniem. W związku z tym warto skorzystać z pomocy doświadczonej firmy takiej jak AvesNature, która skrupulatnie przygotowuje tego typu dokumentację. Najczęściej zawiera takie elementy jak m.in. szczegółowy opis przedsięwzięcia, charakterystyka terenu czy informacje dotyczące elementów przyrodniczych zagrożonych skażeniem. Treść takiego raportu może brzmieć naprawdę różnie – zawsze jest dopasowywana do konkretnego przedsięwzięcia.