Zawór trójdrożny zwany również zaworem trójrogowym, jest jednym z najważniejszych elementów instalacji centralnego ogrzewania. Zawory przeznaczane są do systemów C.O., gdzie najważniejszą kwestią jest ochrona kotła przed procesem korozji niskotemperaturowej. Element stanowi podstawę konstrukcji, gdyż umożliwia transport ogrzanej wody do kilku odbiorników jednocześnie, dzięki czemu gorąca woda dostępna jest w wielu pomieszczeniach. Zawór trójdrożny spełnia jednocześnie kilka funkcji, dlatego jest ważnym podzespołem całej instalacji.
Zastosowanie zaworu trójrogowego
Zastosowanie urządzenia jest bardzo szerokie i uzależnione od rodzaju instalacji grzewczej. Ważną funkcję zawór trójdrożny odgrywa przede wszystkim w instalacjach domowych, gdyż stosuje się go podczas gdy czynnik odpowiedzialny za podgrzanie wody ma podwyższyć temperaturę płynu zarówno w kaloryferach, jak i w rurach doprowadzających wodę użytkową do łazienek. Użycie tegoż elementu jest obowiązkowe w sytuacji kiedy w gospodarstwie domowym istnieje kilka źródeł ciepła (kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy). Zastosowanie zaworu pozwoli na decydowanie które urządzenie ma ogrzewać wodę w grzejnikach lub w instalacji ogrzewania podłogowego.
Jednakże to nie jedyny sposób wykorzystywania zaworu trójdrożnego, bowiem element ten pozwala na zdalne sterowanie temperaturą wody w zależności od obiegu (gdy chcemy uzyskać inną temperaturę wody użytkowej a inną ogrzewania podłogowego), a także umożliwia przykręcenie głowic zaworu w nieużywanych pomieszczeniach, co przekłada się na uniknięcie strat ciepła i tym samym mniejsze rachunki.
Część konstrukcji można wykorzystać również jako ochronę kotłów przed korozją. W nowoczesnych rozwiązaniach domowych woda podgrzewana jest do temperatury 60 stopni. Przemieszczając się rurami oddaje ciepło, po czym wraca do kotła. Urządzenie wykonane z blachy kotłowej jest odporne na działanie wysokich temperatur, jednakże przy temperaturze ok. 60 stopni Celsjusza wydzielają się szkodliwe substancje niszczące stal. To sprawia, że część instalacji może ulegać rozległej korozji. Zastosowanie zaworu pozwala na mieszanie powracającej zimnej wody z ogrzaną, przez co proces korozji nie postępuje.
Jak się podłącza zawór trójdrożny?
Montaż zaworu trójdrożnego nie jest skomplikowany, bowiem nie wymaga przyswojenia dużej ilości specjalistycznej wiedzy. Tym samym można dokonać go samodzielnie. Należy jednak pamiętać, iż pod żadnym pozorem nie należy montować urządzenia na odcinku rury prowadzącej od urządzenia grzewczego do naczynia przelewowego w układach otwartych. Zaworu nie można również zamontować na drodze do naczynia wzbiorczego.
Montaż podzespołu może być przeprowadzony dwojako. W przypadku obiegu grzewczego zawór należy umieścić przed pompą, a w przypadku obiegu c.w.u. zawór trzeba zamontować przed pompą.
Ustawianie zaworu – co należy wiedzieć?
Podczas występowania fazy rozruchu zimnego kotła umożliwiony jest przepływ wyłącznie z jednej gałęzi. Wzrost objętości czynnika musi być kompensowany przez naczynie przeponowe. Kompensacja trwa do momentu osiągnięcia temperatury umożliwiającej swobodny powrót wody. Wówczas siłownik zmienia położenie zaworu i następuje przepływ ciepłej cieczy do sprzęgła i następnie do grzejników.
Ważny element stanowi regulator instalacji grzewczej, ponieważ można zdecydować czy pompa za sprzęgłem ma być załączana równocześnie z pompą znajdującą się za sprzęgłem lub aby zwlekała do czasu gdy temperatura sprzęgła osiągnie odpowiednią temperaturę.
Trzeba również pamiętać, że do zapewnienia wystarczającej temperatury powrotu wody nie wystarczy samo sprzęgło hydrauliczne, gdyż nie jest ono w pełni kontrolowalnym podzespołem.
Ustawianie zaworu również nie powinno sprawić problemu, gdyż można wyregulować go ręcznie. Jednakże eksperci polecają zastosowanie siłowników, które dostosowują przepływ wody o odpowiedniej temperaturze.
Warto przestrzegać zaleceń producenta, gdyż różne wersje mogą się od siebie różnić, co wpłynie także nieznacznie na sposób montażu.