Dla wielu miłośników trekkingu koniec lata oznacza otwarcie sezonu na chodzenie po górach. We wrześniu i październiku dni są dalej odpowiednio długie, a przyjemna pogoda sprzyja pokonywaniu długich dystansów. Jesienią barwa porośniętych drzewami stoków górskich przechodzi z zieleni w czerwień, pomarańcz i żółć. Zadbaj o bezpieczeństwo na szlaku w tej kolorowej porze! Dowiedz się, jak przygotować się do podróży, jakie korzyści zapewnia ubezpieczenie górskie i czego nie możesz zapomnieć zabrać ze sobą!

Czas na zmianę sprzętu i ubrań

Każdy wędrowiec wie, że bez odpowiedniego przygotowania chodzenie po górach może stać się wręcz zagrażające życiu i zdrowiu. No dobrze, ale jaki strój możemy nazwać tym odpowiednim? Musi on być przede wszystkim dopasowany do warunków atmosferycznych – tak samo sprzęt. Pogoda jesienią potrafi dynamicznie przechodzić z upału w mróz, z czystego nieba w porywisty wiatr i ulewę. Najlepiej ubrać się na tzw. cebulkę. Kompletny strój składa się z bielizny termicznej, oddychającego polaru albo bluzy oraz warstwy przeciwdeszczowej.

Nie zapomnij także o odpowiednim obuwiu. Pomimo że co rok członkowie GOPR przypominają o tych podstawach, wciąż zdarzają się turyści, którzy na wycieczki górskie wybierają np. sandały. Najlepszym rozwiązaniem będzie dedykowana para trekkingowych butów dopasowana do aktualnej pogody.

Ze sprzętu najważniejszy jest wygodny, pojemny plecak. Do niego spakujesz najpotrzebniejsze rzeczy: ciepły śpiwór, apteczkę, a także termos i pożywne przekąski. O swój komfort psychiczny możesz zadbać jeszcze przed wyjściem z domu, kupując ubezpieczenie górskie!

Jesteś fanem aktywnego wypoczynku? Koniecznie sprawdź nowy portal: Aktywnie Plus

Mapy i nawigacje: jak uniknąć zagubienia w jesiennej mgle

Umiejętność świadomego poruszania się na szlaku jest równie ważna, co odpowiedni sprzęt. Dzięki niej unikniesz nieprzyjemnych lub potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Przez ograniczoną widoczność jesienią łatwiej o pomyłkę na szlaku.

Jak zacząć chodzić po górach w sposób bezpieczny?

Przede wszystkim powinieneś poznać przyrządy nawigacyjne: mapę, kompas i GPS. Ten ostatni jest dla większości osób najbardziej intuicyjny, ale ma swoje wady – potrafi się zepsuć lub rozładować. Gdy korzystasz z pierwszych dwóch, najważniejsza jest umiejętność zorientowania mapy, czyli ustalenia gdzie względem niej znajdują się kierunki geograficzne. Jak to zrobić? Podczas chodzenia po górskich szlakach w Polsce spotkasz wiele punktów charakterystycznych. Znajdź ich symbole, a następnie wykorzystaj kompas, aby ustalić ich pozycję względem Ciebie – w ten sposób dowiesz się, gdzie jest północ, a reszta to bułka z masłem!

Szlaki i trasy: najlepsze miejsca na wędrówki w górach w okresie jesieni

Polska słynie z miejsc pokazujących jesienią swoje drugie, zapierające dech w piersiach oblicze. W Bieszczadach takim miejscem jest Połonina Wetlińska, która nie będzie stanowić wyzwania nawet dla początkujących wędrowców. Dolina Chochołowska i Jeziorka Duszatyńskie są równie urokliwe. Jeżeli uważasz, że chodzenie po górach powinno być przede wszystkim łatwe i przyjemne – to miejsca dla Ciebie! Bardziej wymagający mogą zdecydować się na przejście szlaku Czerwonych Wierchów znajdującego się w Tatrach. Wybierając się na zarówno na wyższe, jak i niższe pasma, warto zakupić wcześniej ubezpieczenie turystyczne. Górskie krajobrazy są bez wątpienia piękne, ale potrafią być niebezpieczne.

Bezpieczeństwo w trudnych warunkach: dlaczego warto wykupić ubezpieczenie

Gdy jesteś w niektórych miejscach lub wykonujesz określone aktywności, szansa na wystąpienie wypadku jest wyższa, warto więc zainwestować w ubezpieczenie turystyczne. Górskie wyprawy są o tyle niefortunne, że w razie poważniejszego wypadku, niezbędna jest ewakuacja. Na terenie Polski interwencje GOPRU są opłacane przez państwo, jednak gdy znajdziesz się na granicy np. ze Słowacją, może zostać wezwana pomoc z obcego kraju. W takim wypadku ubezpieczenie górskie uchroni Cię przed zapłatą za pracę i zasoby ratowników – w przeciwnym razie poniesiesz wyjątkowo wysokie koszty. Zadbaj o bezpieczeństwo wcześniej, aby móc cieszyć się nową przygodą!

Zastanawiasz się nad ubezpieczeniem górskim? Sprawdź także artykuł: https://aktywnieplus.pl/czy-jadac-w-gory-warto-sie-ubezpieczyc/.

Kategorie: Pozostałe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *