Sufit podwieszany, wykonany z płyt gipsowo-kartonowych to aktualnie najlepszy sposób na ukrycie niedoskonałości stropu oraz zmniejszenie wysokości mieszkań. Odpowiednio dobrane płyty możemy zamontować praktycznie w każdym wnętrzu. Dodatkowym krokiem do osiągnięcia prawidłowego efektu końcowego jest wybór odpowiedniego stelaża. Co więcej, sufit podwieszany może mieć wykończenie dekoracyjne oraz stanowić idealny sposób na urozmaicenie wnętrza
Sufit podwieszany – co to takiego?
Sufit podwieszany to popularna alternatywa dla klasycznego sufitu stropowego, który wykończony jest tynkiem oraz farbą. To, co przeważa podczas jego wybierania do brak komplikacji związanych z odpryskiwaniem tynku czy pęknięciami. To z kolei przekłada się na brak problemu odpadania farby. Sufit podwieszany wykonany jest najczęściej z płyty gipsowo-kartonowej oraz gipsowo-włóknowej, stalowej oraz drewnianych listew czy tworzyw PCV w przypadku sufitów napinanych.
Sufit podwieszany – zalety rozwiązania
- Idealny sposób na zamaskowanie krzywego sufitu i przewodów instalacyjnych
Podwieszany sufit sprawdzi wszędzie tam, gdzie nasze mieszkanie ma coś do ukrycia. Pod podwieszaną konstrukcją bez problemu ukryjemy stary, krzywy, brzydki i popękany sufit. Co więcej, w prosty sposób będziemy mogli ukryć wiele instalacji: wentylację, oświetlenie, klimatyzację, elektryczne rolety czy kino domowe. Wszystko to bez potrzeby kłucia ścian!
Podwieszany sufit sprawdzi się wszędzie tam, gdzie trzeb coś ukryć. I nie chodzi tu o skarby. Pod osłoną podwieszanej konstrukcji skryć możemy poplamiony, krzywy, brzydki i popękany sufit.
- Ciekawy efekt dekoracyjny
Z podwieszanego sufitu mogą skorzystać zarówno mieszkańcy wysokich, jak i niższych mieszkań. Z jego pomocą możemy bowiem i powiększyć i pomniejszyć optycznie pomieszczenia. Pomniejszenie jest dość proste – montujemy tradycyjny sufit podwieszany i już. Jak jednak powiększyć mieszkanie? Poprzez konstrukcję łuków oraz ozdobnych kształtów.
- Efektowne oświetlenie
Obniżenie sufitu pozwala także na zastosowanie ciekawych opraw oświetleniowych, a także efektów świetlnych. Możemy wybierać tu spośród tysięcy dostępnych na rynku opraw do wbudowania – od oświetlenia punktowego, przez liniowe, aż po różnokolorowe dopasowane do naszego wnętrza.
- Zmniejszenie rachunków z podwieszanym sufitem
Poza rolą dekoracyjno-maskującą, sufit podwieszany wytłumia także pomieszczenie, niweluje zjawisko pogłosu oraz pozwala na zmniejszenie wysokich wnętrz, czego efektem jest mniejsze zużycie energii cieplnej. Decydując się na montaż sufitu podwieszanego warto wziąć pod uwagę wypełnienie przestrzeni między nowym a starym sufitem za pomocą materiału ociepleniowego.
Czy sufit podwieszany posiada jakieś wady?
Jedyną wadą sufitu podwieszanego jest fakt, iż w pomieszczeniach, które narażone są na działanie wilgoci, należy stosować materiały wodoodporne. Błąd podczas wybierani płyty mógłby nas bowiem sporo kosztować. Wodoodporne płyty mają z reguły kolor zielony, zwykłe z kolei biały. Bardzo łatwo je zatem rozróżnić.
Decydując się na montaż sufitu podwieszanego, sprawdźmy także stabilność konstrukcji – szczególnie w przypadku starego budownictwa.
Czy warto zatem zdecydować się na montaż sufitu podwieszanego? Zdecydowanie tak!
Sufity podwieszane są super. Nie znoszę prostych i gładkich sufitów. Za pomocą regipsów można kształtować dowolne wzory i robić klimatyczne podświetlenia