Szczęśliwi posiadacze wysokich sufitów mogą pokusić się o zwiększenie przestrzeni w mieszkaniu czy domu, za pomocą antresoli. Warto sprawdzić jakie zalety i wady posiada takie rozwiązanie.
Więcej przestrzeni dzięki antresoli
Antresola w oczywisty sposób zwiększa przestrzeń w mieszkaniu, ale oczywiście trzeba mieć na tyle wysokie mieszkanie czy dom, aby można ją było swobodnie zbudować. Antresola sprawdzi się nie tylko dla posiadaczy małych mieszkań, ale dla każdego kto chce mieć bardziej prywatną przestrzeń. Jakie może być jej przeznaczenie? Oddzielne miejsce do spania dla nastolatka lub dla dorosłych, biblioteczka, specjalne miejsce dla gości, możliwości jest sporo. Możemy zyskać nawet 15-20m2 dodatkowej przestrzeni, co naprawdę jest warte naszego wysiłku. Takie miejsce na górze, przy odrobinie zdolności konstruktorskich, można dość łatwo zbudować i nie wymaga to ogromnych kosztów, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę drewniane konstrukcje. Poza tym, w jednym pomieszczeniu, może przebywać wielu członków rodziny, co z kolei sprzyja integracji. Wnętrze jest bardziej urozmaicone, bo mamy dwie różne aranżacje w pokoju, antresola może być urządzona w nieco innym charakterze niż reszta pokoju. To pole dla popisu dla osób lubiących urządzać kameralne wnętrza z charakterem albo przestrzenie typu open space. Antresola to zazwyczaj zaciszny kącik dla dziecka, nastolatka albo dorosłych pragnących wypoczynku.
Czy jest to rozwiązanie dla każdego?
Nie do końca, bo wejście na antresolę, może być kłopotliwe dla zaspanego dziecka czy mniej sprawnej osoby. Poza tym, zawsze istnieje ryzyko upadku ze schodów, które prowadzą na antresolę. Często są one dość strome, z tego względu, że jest mało miejsca na schody. Jest jeszcze dodatkowa kwestia, a mianowicie ogrzewanie. Trudno jest na przykład w zimie, utrzymać podobną temperaturę na antresoli i w pozostałej części pomieszczenia, a o tej porze roku u góry może być za gorąco i za sucho. We wnętrzach z antresolą najlepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe. Rozchodzenie się dźwięków to także kwestia problematyczna, często jest tak, że na antresoli lepiej słychać dźwięki z dołu, niż na dolnym poziomie. Trzeba też pamiętać o solidnym oświetleniu sufitowym, aby antresola była dobrze doświetlona i nie było kontrastu między jasnym dołem i ciemną górą. W końcu chcemy mieć spójność w całym pomieszczeniu.
O czym jeszcze należy pamiętać, planując antresolę?
Zasadniczo, pokój w którym planujemy antresolę, musi mieć co najmniej 3 metry. W mieszkaniach typu loft lub w kamienicach będzie to idealne rozwiązanie. Ale nie zawsze, bo posiadacze kawalerek lub mieszkań, gdzie po prostu niezbędne jest wygospodarowanie dodatkowych metrów, mogą się pokusić o zbudowanie antresoli. Czasem antresola może być zbyt ciężka dla pomieszczenia, dlatego warto postawić na jasne kolory i lekkie konstrukcje. Antresolę dobrze jest planować jeszcze przed urządzaniem całego mieszkaniu, pozwoli to potem uniknąć błędów konstrukcyjnych. Miejsce pod schodami to również dodatkowa przestrzeń