Dekoracje w aranżacji wnętrz od wieków cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Przykładem tego jest stiuk wenecki, który stanowi rodzaj tynku dekoracyjnego. Używany w architekturze od czasów antycznych – nieustannie wywiera ogromne wrażenie i dodaje wnętrzom elegancji. To jednak jeszcze nie wszystko, co warto wiedzieć o tym materiale. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Co to jest stiuk?

Stiuk to materiał stosowany przede wszystkim do ozdabiania eleganckich wnętrz. Często określany również jako stiuk wenecki, tworzywo to wykonuje się z gotowych mieszanek. Są one dostępne w kilku wariantach. Mogą one zawierać zaprawę wapienną, gipsową lub wapienno-gipsową Ponadto dostępne są również mieszanki w formie proszku lub piasku marmurowego. Co więcej, stiuk można dowolnie barwić – wystarczy do tego odpowiedni pigment. Materiał ten jest bardzo twardy, a przede wszystkim odporny na uszkodzenia. Znakomicie imituje również marmur, który jest droższy i trudniejszy w obróbce. Nic więc dziwnego, że stiuk wykorzystuje się w budownictwie już od czasów starożytnych. Jako pierwsi materiał ten zastosowali na szerszą skalę architekci starożytnego Rzym. Stiuk znano również na terenie Ameryki prekolumbijskiej. Materiał ten był spotykany także w architekturze Majów. Obecnie ponownie przeżywają one swój renesans.

Jak wykonać stiuk?

Do wykonania stiuku będzie Ci potrzebne kilka rzeczy. Mowa o akcesoriach takich jak:

  • Podkład gruntujący do przygotowania powierzchni;
  • Masa do wykonania stiuku;
  • Wosk w paście – do zabezpieczenia powierzchni stiuku;
  • Szpachelka kątowa – do wykończenia narożników;
  • Szpatułka – do wykończenia trudno dostępnych zakątków;
  • Folia malarska;
  • Taśma malarska;
  • Paca wenecka;
  • Miękka szmatka;
  • Wełna stalowa „000”.

Następnie należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją.

Instrukcja krok po kroku – jak się robi stiuki?

Krok 1 – zabezpiecz powierzchnie

Używając do tego folii i taśmy malarskiej, zabezpiecz miejsca, które mogą się zabrudzić.

Krok 2 – przygotowanie powierzchnię

Przed przystąpieniem do nakładania stiuku należy pamiętać o tym, żeby odpowiednio przygotować powierzchnię, na którą stiuk zostanie nałożony. Powinna ona zostać oczyszczona i osuszona. Ponadto powinna być także równa i zwarta. Na tym etapie warto użyć podkład gruntujący.

Krok 3 – przygotowanie stiuku

Po otworzeniu masy stiukowej najpierw należy ją delikatnie przygotować – zgodnie z instrukcją producenta oraz do momentu, gdy stworzy ona kolorystycznie jednorodną masę.

Krok 4 – nakładanie stiuku

Na tym etapie potrzebna będzie tzw. Paca Wenecka oraz służąca do wykańczania narożników szpachelka kątowa. Ponadto należy się wyposażyć również w szpatułkę do wykonania wypełnień. W pierwszej kolejności wypełnia się stiukiem szczeliny, a następnie na resztę powierzchni. Należy nakładać cienkie warstwy oraz unikać powstawania nierówności. Po nałożeniu pierwszej warstwy trzeba odczekać ok. 2-4 godzin na to, aż masa ta wyschnie. Następnie warto ją przeszlifować i dopiero potem nałożyć kolejną warstwę stiuku. Warto również pamiętać o tym, by stiuk rozciągać na powierzchni, zaczynając od mokrego do suchego. Dzięki temu uzyskana powierzchnia będzie gładsza.

Krok 5 – wygładzanie powierzchni

Po nałożeniu trzeciej warstwy stiuku wybłyszcza się ją pacą. W trakcie tej czynności należy usuwać z rantu pacy nadmiar materiału, który się na nim zbiera. Dzięki temu stiuk zostanie lepiej wygładzony. Na końcu stiuk można także wypolerować przy użyciu wełny stalowej „0000” – w celu nadania połysku.

Krok 6 – woskowanie

Na samym końcu należy nałożyć na stiuk wosk. Najwcześniej robi się to po upływie 24 godzin od rozpoczęcia nakładania stiuku. Wosk nakłada się pacą wenecką lub szmatką, po czym się go rozsmarowuje po całej powierzchni.

Kategorie: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *